BIST 100 91.801 % 0,00
USD/TRY 5,3621 % -0,06
EUR/TRY 6,0770 % -0,02
Piyasalar
91.801
% 0,00
5,3621
% -0,06
6,0772
% -0,02
1,1326
% 0,08
21,37
0,00
1.244,46
% 0,10
60,92
% 1,20
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Enerjisa'dan halka arz için kritik adım

Enerjisa'nın elektrik biriminin halka arzı için bankalara yetki verdiği belirtildi

Enerjisa'dan halka arz için kritik adım
BLOOMBERG 15 06 2017, 13:30

Mavi Jeans'in borsada işlem görmeye başladığı günde bir başka büyük şirketin halka arzı ile ilgili önemli bir iddia geldi.   

Enerjisa Enerji A.Ş., konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre bu yıl içinde elektrik dağıtım birimini halka arz etmek üzere Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve Bank of America Corp.’u yetkilendirdi. 

İsimlerinin yayınlanmasını istemeyen kaynaklar, halka arzın zamanlamasının piyasa koşullarına bağlı olacağını, değerleme düşük bulunursa arzdan vezgeçilebileceğini söyledi

ENERJİSA'DA PLAN BÖLÜNÜP HALKA ARZ EDİLMESİ

Sabancı Holding'in grup şirketi EnerjiSA'nın CFO'su Sascha Bibert, daha önce yaptığı açıklamada şirketi üçüncü çeyreğin sonuna kadar bölmeyi planladıklarını söylemişti.

Bibert, bölünmenin ardından dördüncü çeyrekte de halka arz planladıklarını açıklamıştı.

Türkiye’de her dört kişiden birinin elektriğe erişimini sağlayan EnerjiSA, 2017'nin ilk üç ayında satışlarını yüzde 6, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet kârını da yüzde 7 artırdı. 

HALKA ARZLARIN CANLANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR GÜNDEMDE

Şirketlerle ilgili halka arz haberleri gelirken, düzenleyici otoritelerin de arzların canlandırılması için çalışma yürüttüğüne yönelik açıklamalar yapılıyor. 

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, büyük ölçekli şirketlerin halka arzını özendirmek için borsa yönetmeliğinde değişiklik yaptıklarını ve onay için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) sunduklarını söyledi.

Mavi Giyim'in ilk işlem günündeki törende gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karadağ, borsanın kotasyon yönergesinde net kâr odaklı bir anlayışın hakim oldunu ve bunu faiz amortisman ve vergi öncesi kâr odaklı bir anlayışa geçmek istediklerini ifade etti.

Değişikliklerin 400 milyon liradan büyük piyasa değeri olan şirketlerin girdiği Yıldız Pazar için geçerli olduğunu belirten Karadağ, "Net kâra odaklı bir anlayış vardı, bu anlayışın doğru olmadığını (düşünüyoruz). Özellikle yabancı kaynakları hisse senedine yönlendirmek suretiyle pasif yeniden yapılandırması gibi veya amortisman farkı sebebiyle normalde sağlam faaliyet kârı ve EBITDA üretmekle beraber net kâr sebebiyle halka arza gelemeyen şirketler için bunu esneterek halka arz şemsiyemizi büyük şirketler lehine genişlettik" dedi. 

Yönerge değişikliklerini SPK'ya gönderdiklerini belirten Karadağ, kısa süre içinde onaylanmasını beklediklerini ifade etti.

Borsa İstanbul Yıldız Pazar'ın iki kademesi bulunuyor. Yıldız Pazar Grup 1'de 1 milyar liradan büyük, Grup 2'de 400 milyon liradan büyük piyasa değeri olan şirketler bulunuyor.

Küçük ölçekli şirketlerin halka arzlara gelmesini istemediklerini ifade eden Karadağ, "Bundan sonra borsada 1 milyar lira büyüklükte şirketlerin halka arzını hedefliyoruz" dedi.

Mavi Giyim'in yüzde 55'inin halka arz edilmesini "gelişmiş oiyasalarda görmeye alıştığımız gibi yüksek bir halka açıklık oranı" ve "memnuniyet verici" olarak niteleyen Karadağ, bu oranlarda halka açıklığı destekleyecek adımlar atıp atmayacakları sorusuna, "Kotasyon tarifesi sebebiyle gizli bir teşvik var aslında. Önümüzdeki dönemde de biraz daha teşvik edici şeyler yapacağız, yüzde 50'ye (halka açıklığa) kadar. Ama somutlaşmış regülasyon çalışmamız yok" cevabını verdi. 

Yukarı

Business HT×