BIST 100 91.801 % -0,46
USD/TRY 5,3577 % 0,61
EUR/TRY 6,0702 % 0,26
Piyasalar
91.801
% -0,46
5,3577
% 0,61
6,0702
% 0,26
1,1321
% -0,31
21,37
0,78
1.244,10
% -0,03
60,22
% 0,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed faiz artırdı, Yellen 'şahin' konuştu

Amerikan Merkez Bankası beklendiği gibi faiz artırım kararı verdi

Fed faiz kararını açıkladı
BLOOMBERG 14 06 2017, 20:51

Amerikan Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi faizlerde artışa gitti. Böylelikle banka yılın ikinci faiz artışını yapmış oldu. Kararın ardından basın mensuplarının önüne çıkan Fed Başkanı Janet Yellen, zayıf enflasyon verilerine aşırı tepki verilmemesi gerektiğini belirtti. İlk yorumlar Yellen'ın şahin bir tavır takındığı yönünde oldu. 

Fed, iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) sonrası federal fonlama faizini 1,00-1,25 aralığına çekti. FOMC kararını bire karşı sekiz oyla aldı. Faiz artışını aleyhinde oy kullanan tek üye Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari oldu.

Banka 2017'de bir faiz artışı daha öngörüyor. 12 Fed üyesi 2017'de 3 ya da daha fazla artış tahmini yaptı.

ABD merkez bankasının faizleri belirleyen komitesi, ekonominin güçlenmeye devam ettiği ve istihdam artışlarının sağlam bir şekilde sürdüğünü belirterek, enflasyonda son dönemde yaşanan yumuşamayı geçici gördüğü sinyalini verdi.

Banka bilanço daraltılması politikasının da devam ettirileceğini açıkladı. Fed bilanço küçültmeye bu yıl başlayacak. Metinde bilanço küçültmenin kademeli olarak yapılacağı açıklandı.

Faiz kararı öncesi 3,48'in üzerinde olan dolar/ TL kuru karar sonrasında 3,48'in altını test ettikten sonra yine bu seviyenin üzerine geldi. 

ABD 10 yıllıkları kararın ardından yatay seyretti. Altının ons fiyatı ise kararaın ardından 1.265 dolara kadar geriledi.

Banka son olarak Mart ayında 25 baz puan faiz artışına gitmişti.

FED BAŞKANI JANET YELLEN'IN AÇIKLAMALARI

Fed Başkanı Janet Yellen faiz kararın ardından basın toplantısında konuşuyor. Yellen'ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle;

Para politikasındaki normalleşme çalışmaları devam edecek.

Genel olarak ekonominin önümüzdeki birkaç yılda ılımlı büyümesini bekliyoruz. Bilançoyu uygun olduğunda normalleştireceğiz.

Çekirdek enflasyon gıda ve enerji fiyatlarındaki değişimlerden etkilendi. FOMC enflasyonun yüzde 2'de dengelenmesini bekliyor.

Kademeli faiz artışları ekonomiyi desteklemek üzere birkaç yıl devam edecek.

Bilanço daraltma sürecine bu yıl başlamayı öngörüyoruz. Öngörülebilir şekilde varlıklarımızı azaltacağız.

Bilançonun daraltılması rezerv normalleşene kadar sürdürülecek. Bilançoyu kademeli azaltmamız gelecekteki politika kararlarını etkilemeyecek. Bilanço aktif bir politika aracı olarak kullanılmayacak.

"İlk iskonto tavanı, devlet tahvilleri için aylık 6 milyar dolar ve mortgage destekli menkul kıymetler için aylık 4 milyar dolar olarak uygulanacak. Bu sınırları aşan tüm getirilerle yeniden yatırım yapılacak. Ancak iskonto tavanı, kademeli olarak devlet tahvilleri için aylık 30 milyar dolara ve mortgage destekli tahviller için aylık 20 milyar dolara yükseltilecek ve normalleşme süresince yürürlükte kalacak."

Gelecekteki şartlar gevşek para politikası gerektirirse faiz indirimi söz konusu olabilir.

Ben Şubat'a kadar görevimi sürdüreceğim ama başkan ile gelecek planları ile ilgili görüşmedik. 

Yellen açıklamalarına devam ederken dolar/TL 3,49'un üzerini gördü.

 

Yukarı

Business HT×