BIST 100 91.977 % -0,27
USD/TRY 5,3846 % 2,65
EUR/TRY 6,1289 % 2,65
Piyasalar
91.977
% -0,27
5,3846
% 2,65
6,1289
% 2,65
1,1378
% 0,05
20,90
0,31
1.246,47
% 0,16
60,48
% 0,85
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Meclis'teki "zeytinlik zirvesinde" önemli gelişme

Bakanlar ve sektör temsilcilerini bir araya getiren zeytinlik zirvesinde, temsilcilerin zeytinliklerle ilgili maddelerin tasarıdan çıkarılması yönündeki taleplerinin değerlendirileceği sonucu çıktı

Meclis'teki "zeytinlik zirvesinde" önemli gelişme
GÖKÇEN TUNCER 07 06 2017, 16:08

"Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı", yani kamuoyunun bildiği ismiyle "Üretim Reform Paketi" içerisinde yer alan ve gerekli görülmesi durumunda maden ve sanayi tesislerinin zeytinlik sahalarına inşasının önünü açabilecek düzenleme bugün bakanlar ve sektör temsilcilerini Meclis'te bir araya getirdi.

Zirveden sektör temsilcilerinin, yasa tasarısında zeytinlikleri ilgilendiren üç maddenin çıkarılıp yeni baştan bir düzenlemeye gidilmesi yönündeki talebinin değerlendirileceği sonucu çıktı.  

Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Komisyon Başkan'nın yanı sıra ihracatçı, üretici, kooperatifler, ziraat odaları vb. tüm sektör temsilcileri katıldı.

BusinessHT'ye konuşan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) İcra Direktörü Mustafa Tan, zirvede tüm temsilcilerin söz aldığını belirterek şu detayları verdi:

"İki saat süren toplantıda zeytincilikle ilgili maddelerin bu torba yasadan çıkarılması ve bilahare sanayi ve/veya tarım bakanlıklarıyla ve sektörel mutabakatla ayrı bir kanun hazırlanması ortak görüşünü aktardık. Sayın Başbakan'ın söz verdiği gibi "Hiçkimse istemiyorsa zeytincilikle ilgili maddeleri çıkarırız" sözünü hatırlattık. Ve her sektör temsilcisi bu karar içinde olduğunu net bir dille ifade ettiler. Başkan ve ilgili bakanlar konuyu değerlendireceklerini bildirdiler ve toplantı sona erdi."

Bunun sektör için bir "ümit" olmadığının altını çizen Mustafa Tan, taleplerinin değerlendirileceğini ve son kararın yarınki Genel Kurul'da çıkacağını aktardı.

TASARININ KRİTİK MADDESİ

Sektör temsilcilerinin "Zeytinin koruma kalkanı" dediği, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun'un 20'nci maddesine göre Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi izne tâbi olup, izinlerin alınması durumunda dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez.

Ancak 76 maddelik "Üretim Reform Paketi"nde bu madde şu şekilde değiştirilip, zeytinlik alanların üzerine tesis kurulup kurulmayacağı 11 kişilik bir Kurul'un inisiyatifine bırakılıyor:

“Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemeyez. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verebilecek, bu yetkisini gerektiğinde valiliklere devredebilecek.Bu sahalarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile tarımsal işletmelerin yapımı, işletilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının iznine bağlı olacak."

Yukarı

Business HT×