BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3614 % 0,41
EUR/TRY 6,1077 % 0,19
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3598
% 0,41
6,1056
% 0,18
1,1392
% -0,01
18,36
0,00
1.292,14
% 0,01
61,18
% -0,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'ın yeni bütçe planı

Trump yönetimi savunmaya daha fazla harcama yapmayı planlarken, savunma dışı alanlara yönelik harcamalarda kesinti öngörülüyor

Trump bütçesinin detayları ortaya çıktı
23 05 2017, 08:35

Küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD Başkanı Donald Trump'ın bütçe planına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni bütçe planında önümüzdeki 10 yılda kamu harcamalarında 3,6 trilyon dolara varan kesinti öngörülüyor. Yeni mezunlar, çiftçiler ve alt gelir grubuna yönelik harcamaların düşürülmesini öngören teklif Salı günü açıklanacak.

Teklif, daha önce açıklanan vergi reformu ve birçok Cumhuriyetçinin de destek verdiği programların iptal edilmesine dayanıyor.

Teklif, Trump yönetiminin daha önce duyurduğu ama detaylarını açıklamadığı vergi reformu planı ile birçok Cumhuriyetçinin de destek verdiği bazı sosyal yardım programlarının iptal edilmesine dayanıyor.

Yeni mezunlar, çiftçiler ve alt gelir grubuna yönelik harcamaların düşürülmesini öngören teklif Salı günü açıklanacak
Plan öğrenci kredi ödemelerinde artış ve Medicaid ödemelerinde, gıda, tarım yardımlarında kesinti öngörüyor.

Beyaz Saray Bütçe Direktörü Mick Mulvaney, başarı ölçütü olarak sosyal program sayısı ya da programlardan faydanalanan kişi sayısı yerine yardım programlarından kurtulan ve kendi ayakları üzerinde durabilen kişilere bakacaklarını söyledi

SAVUNMA HARCAMALARI ARTACAK

Yeni bütçe planında savunma ve sınır kontrollerine yönelik harcamalar öne çıkarken savunma dışındaki yerel programlara daha az ağırlık verildiği görülüyor.

Trump bütçesinin savunma harcamaları ile ilgili yasal harcama tavanını kaldıracağı ve 2018 yılına kadar bu alandaki harcama bütçesine 54 milyar dolar ekleyebileceği belirtiliyor. Önümüzdeki 10 yıl boyunca da bu alanda yapılan harcamaların artması öngörülüyor. 

Trump'ın seçim kampanyası boyunca sıklıkla bahsettiği sınır kontroller konusunda da bütçede yer açması bekleniyor. Buna göre sınır kontrol faaliyetlerine 2,6 milyar dolar ayrılacak. Bu bütçenin 1,6 milyar dolarlık kısmı yeni sınır kontrol noktalarının inşa edilmesine harcanacak.

Savunma ve sınır kontrollerine yönelik oluşturulacak ek harcamalar için kaynak, savunma dışı programlarda gerçekleşecek kesintilerden sağlanacak. Trump gelecek yıl bu tip harcamalarda 54 milyar dolarlık kesinti yapmayı planlıyor. Bu harcama alanı federal bütçenin en küçük bölümünü oluşturuyor ve eğitimden, hükümet kaynaklı araştırmalara kadar birçok alanı kapsıyor. 

ALTYAPI HARCAMALARINDA 1 MİLYAR DOLARLIK HARCAMA HEDEFİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya döneminde üzerinde durduğu altyapı harcamalarında da agresif olacağı görülüyor. Bütçe teklifine göre 1 trilyon dolarlık kamu-özel ortaklığı modeli projelerine yönelik harcama hedefini teşvik etmek için bütçeden 200 milyar dolar harcama yapılacak.

Kampanya döneminde özel sektörün altyapı projelerine girmesi için bu şirketlere yönelik vergi kesintileri de gündeme gelmişti.

 

 

Yukarı

Business HT×