BIST 100 97.955 % 0,00
USD/TRY 5,3313 % 0,16
EUR/TRY 6,0618 % 0,09
Piyasalar
97.955
% 0,00
5,3346
% 0,20
6,0634
% 0,12
1,1362
% -0,07
18,04
0,00
1.278,72
% -0,14
62,24
% -0,80
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Brezilya'da ikinci "Devlet Başkanı'na soruşturma" dönemi

Brezilya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Michel Temer hakkında yolsuzluk soruşturması açılmasına izin verdi

Brezilya'da ikinci "Devlet Başkanı'na soruşturma" dönemi
AA 19 05 2017, 10:54

Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi Yargıcı ve "Araba Yıkama" yolsuzluk operasyonunun raportörü Edson Fachin, Devlet Başkanı Michel Temer hakkında yolsuzluk soruşturması açılmasına izin verdi.

Başkanlık Sarayı'ndaki tüm randevularını iptal ederek, hükümetin çekirdeğini oluşturan bakanlarla görüşen Temer'in ilerleyen saatlerde konu hakkında bir açıklama yapması bekleniyor.

TEMER: GÖREVİ BIRAKMIYORUM

O’Globo gazetesinin ses kayıtlarına dayandırdığı haberine göre Temer, bir önceki Devlet Başkanı Dilma Rouseff'in görevden alınmasıyla sonuçlanan Petrobras soruşturmasında sessiz kalması için kendisiyle aynı partiden olan, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha’ya rüşvet teklif etti. Rüşveti taşıyan ise et paketleme şirketi JBS'nin Başkanı Joseley Batista'ydı. 

İddiaya göre Batista, Temer ile mart ayında gerçekleştirdiği görüşmenin ses kaydını aldı ve elindeki kayıtları iş birliği kapsamında yargı makamlarına teslim etti. Gazete, ses kaydına dayandırdığı haberinde Temer'e, Cunha'ya sessiz kalması için ödeme yapıldığının söylenmesi üzerine Devlet Başkanı'nın, "Buna devam etmelisiniz, tamam mı?" dediği yazılmıştı.

Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada Batista ve Temer'in mart ayında görüştüğü teyit edilirken "Temer, Cunha'yı susturmak ya da yetkililerle iş birliği yapmamasını sağlamak için hiçbir eylemde bulunmamış ve kimseyi yetkilendirmemiştir" ifadesi kullanıldı.

Konuyla ilgili Temer de dün yaptığı açıklamada mahkemeden ses kayıtlarını istediğini, sakladığı bir şey olmadığını ve görevi bırakmayacağını söyledi. 

NE OLMUŞTU?

Brezilya'nın skandallar silsilesi, ülkenin en büyük petrol şirketi Petrobras'ta yaşanan yolsuzluğun 2014'te patlak vermesi ile başladı.

Eski Devlet Başkanı Dilma Rouseff'in 2003-2010 yıllarında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada, şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddiası sonrası başlatılan soruşturma sonrası Rouseff, 2016'da görevden alındı.

Petrobras soruşturması kapsamında 19 Ekim'de gözaltına alınan Cunha, geçen yıl nisan ayında Temsilciler Meclisi Başkanı olduğu dönemde eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında mali bütçede manipülasyon yaptığı gerekçesiyle azil sürecini başlatmıştı.

Geçici olarak mayısta görevinden alınan Cunha, 8 Temmuz'da istifa etmiş, milletvekilliği 13 Eylül'de Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada düşürülmüştü.

Milletvekilliğinin düşürülmesiyle yasal dokunulmazlığını kaybeden ve 15 yıl hapse mahkum edilen Cunha, eski Devlet Başkanı Rousseff'in azil sürecinde oynadığı aktif rolün bedeli olarak görevden alındığını söylemişti.

31 Ağustos'ta görevinden azledilen Rousseff, yardımcısı Michel Temer ile Cunha'yı kendisine komplo kurmakla suçluyordu.

"ARABA YIKAMA" SORUŞTURMASI

Temer'in devlet başkanlığı görevine getirilmesinden sonra başlayan skandalın ismi ise "Araba Yıkama".

İddiaya göre "Araba Yıkama" yolsuzluk soruşturması kapsamında, Odebrecht yapı ve mühendislik şirketinin eski bir yöneticisi, Devlet Başkanı Michel Temer'in partisine 40 milyon dolar rüşvet verdiği iddiasında bulundu.

Söz konusu soruşturma çerçevesinde bugüne kadar onlarca siyasetçi ve yönetici mahkum edilirken 2 milyar doların üzerinde rüşvet ve yolsuzluk ortaya çıkarıldı.

Yukarı

Business HT×