BIST 100 99.677 % 1,76
USD/TRY 5,3409 % 0,34
EUR/TRY 6,0708 % 0,26
Piyasalar
99.677
% 1,76
5,3409
% 0,34
6,0708
% 0,26
1,1360
% -0,08
18,09
0,05
1.283,30
% 0,22
61,08
% -2,65
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yellen: Kadınlar hala ayrımcılığa uğruyor

Fed Başkanı Janet Yellen: Tam zamanlı çalışan bir kadın hala haftada erkeklere kıyasla ortalama yüzde 17 daha az para kazanıyor

Yellen: Kadınlar hala ayrımcılığa uğruyor
BUSINESSHT, AA 06 05 2017, 13:18

Fed tarihinin tek kadın başkanı Janet Yellen, mezunu olduğu Brown Üniversitesinde düzenlenen "Kadınların Ekonomiye Katılmasının 125. Yılı" etkinliğinde konuştu.

"Hepimiz başarabiliriz" başlıklı konuşmasında, Fed'in para politikasına değinmeyen Yellen, Amerikalı kadınların 1891'den bu yana eğitim ve iş hayatında büyük ilerleme kaydetmesine karşın hala ayrımcılığa uğradığını vurguladı.

Yellen, kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkının hala kapanmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Gelirler arasındaki fark ciddi şekilde daraldı ancak bu konudaki ilerleme son dönemde yavaşladı. Tam zamanlı çalışan bir kadın hala haftada erkeklere kıyasla ortalama yüzde 17 daha az para kazanıyor. Aynı veya benzeri mesleklerde çalışan ve neredeyse eş eğitim ve iş geçmişine sahip olan kadınlarla erkeklerin gelirlerini karşılaştırdığımızda dahi fark yüzde 10'a yakın kalıyor."

İŞ GÜCÜ KATILIM ORANINI ETKİLİYOR

Kadınlara yönelik engel ve ayrımcılığın yok sayılamayacağını belirten Yellen, bu sorunların, iş gücü katılım oranının düşmesine katkı sağladığını dile getirdi.

Yellen, "ABD, nüfusun yaşlanması ve verimlilik artışının düşmesini içeren çeşitli uzun vadeli nedenlerle yüzleşiyor. Bir araştırma, kadınların iş gücüne katılım oranının, erkeklerinki ile aynı seviyeye getirilmesinin gayri safi yurtiçi hasılayı yüzde 5 artıracağına işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

YELLEN YUSUFZAY'DAN ESİNLENDİ

Fed'in ilk kadın başkanı olan Yellen, konuşmasını, kızların ve kadınların eğitimi konusunda sembol haline gelen Pakistanlı Malala Yusufzay'dan esinlenerek hazırladığını sözlerine ekledi.

BONUS: RALPH NADER'İN YELLEN'A CİNSİYETÇİ HAKARETİ

Yellen, Fed eski Başkanı Ben Bernanke'den görevi teslim aldığında kendisine ABD'li siyasi aktivist Ralph Nader'in yaptığı hakaret dünya kamuyoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Yellen'ın düşük faiz oranı politikasının tasarruf sahiplerini zarar ettirdiğini söyleyen Nader, "Gidin ekonomist kocanızın yanına oturun..." sözlerinin yer aldığı bir açık mektup göndermişti.

“Başkan Yellen, bence siz Nobel ödülü kazanan ve tüketiciler konusundaki hassasiyetiyle bilinen ekonomist kocanız George
Akerlof’un yanına oturmalısınız ve birlikte, daha yüksek faizle on milyonlarca ABD’linin harcama yaparak ekonomiyi  canlandırması için neler yapılabileceğinizi düşünmelisiniz" diyen Nader'ın bu cinsiyetçi söylemine ise o tarihte Yellen'dan bir açıklama gelmedi.

Ancak Yellen'ın dikkat çektiği ayrımcılık, paylaştığı oranlardansa bu olayla birlikte bakıldığında çok daha açık gözüküyor.

Nader, 45. ABD Başkanlık Seçimi'nde Trump'ın yarıştığı adaylardan biriydi. Nader, 5 kez ABD başkanlığına aday oldu.

Yukarı

Business HT×