BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3613 % 0,42
EUR/TRY 6,1063 % 0,18
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3601
% 0,39
6,1134
% 0,17
1,1390
% -0,02
18,36
0,00
1.292,39
% 0,03
61,18
% -0,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Yastıklarınızın altındakileri çıkarın

TÜMSİAD Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarına seslendi: Yastıklarınızın altındakileri çıkarın

Erdoğan: Yastıklarınızın altındakileri çıkarın
AA 29 04 2017, 14:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) 7. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

İşadamlarına yatırımlarını büyümetleri yönünde çağrı yapan Erdoğan şunları söyledi: 

"Yastıklarınızın altındakileri çıkarın. Büyüt yatırımı. Yatırımı büyüttükçe teşvik kapsamına gir, ciddi yatırımlar elde et. İki taraf da kazansın. Yurtdışından ortaklar getirin, öyle yatırımlar yapın. Daha da güçlenin. Size güçlü olmak yakışır. Birlikte kazanma ve çalışma çağrısı yapıyorum. İki kavramın üzerinde özellikle durdum. İstikrar ve güven... Eğer bir ülkede bu ikisi olursa, kalkınmanın önüne kimse geçemez. Bizim ülkede istikrar da var güven de var."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için birçok yatırım yapılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Özellikle ekonomide, tamamen suni bir şekilde sarsılan dengelerin tekrar yerli yerine oturmasına ihtiyacımız var" dedi.

Mart ayı ihracat rakamı açıklandı. Buna göre yüzde 13,6 arttı. Yılın ilk üç ayındaki ihracat artışımız yüzde 9,2 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın oranı ne yazık ki yüzde -6,6 olduğunu görüyoruz. İhacatta ve ithalatta da ilk sırada Almanya'nın oluyor olması düşünülmesi gereken tablo. Demek ki ikimizin de birbirine ihtiyacı var.

Borsa İstanbul Endeksi tarihi seviyelere ulaştı. Döviz kuru yavaş yavaş olması gereken orana geliyor. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bakımında orada 13'ncü sırada bulunuyor. Uluslararası yatırımlar konusunda çok önemli sinyaller alıyoruz. Ne içeride ne dışarıda kimsenin bekleyeceği milat kalmadı. Koşacağız, koşturacağız. Biz en kötüyü geride bıraktık. Daha iyiye daha güzel yol alacağız.

İstihdamdaki sıkıntıyı, tüm işadamlarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıdan sonra artmaya başladığını görüyoruz. Hedefi yakalayacağız. Valilerimiz bunu adım adım takip edecekler. Valilerimize tekrar sesleniyorum:

Bu işi hafife almayın, tüm yatırımcıları kovalayacaksınız. Sizden biz alabildiğimizin en yükseğini, istihdam etmek suretiyle alacaksınız. Hem fakir fukaraya ekmek hem de istihdamı yükseltmek için.

Biliyorsunuz benim bir başka rahatsız olduğum konu da faiz.. Önümüzdeki günlerde olumlu adımlar atılacağına inanıyorum.

Yukarı

Business HT×