BIST 100 97.808 % 1,02
USD/TRY 5,3554 % 0,34
EUR/TRY 6,1102 % 0,26
Piyasalar
97.863
% 1,08
5,3573
% 0,33
6,1094
% 0,27
1,1410
% 0,14
18,19
-0,17
1.285,74
% -0,49
61,93
% 1,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Şimşek: İsteyerek yapmadık

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasını hiçbir zaman isteyerek yapmadık

Şimşek: İsteyerek yapmadık
AA 28 04 2017, 14:02

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sigorta ve bankacılık kulislerinde tartışılmaya devam eden zorunlu trafik primlerinde tavan fiyat uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Sigorta Birliği'nde (TSB) konuşan Şimşek, "Bu uygulamayı hiçbir zaman isteyerek yapmadık" diyerek tartışmalara yanıt verdi.

Şimşek, düzenlemenin her araç türü ve sürücülerin zarar geçmişlerini dikkate aldığını vurgulayarak, "Dolayısıyla TSB Başkanı Ramazan Ülger'in iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılmıyor argümanı çok doğru bir argüman değil. Çünkü öyle bir algı da oluşmasını istemem. Çok iyi sürücülere yüzde 45e kadar indirim yapıyorsunuz. Ama çok kötü sürücülere yüzde 150'ye kadar zamlı prim uygulaması var. İyi sürücü-kötü sürücü yapılmıyor şeklindeki argüman doğru değil." ifadelerini kullandı.

Sigorta priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile İstanbul’da iyi sürücülere 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geleceği konuşuluyor.

"ESKİ UYGULAMALARLA DEVAM ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Tavan fiyatın devam edip etmeyeceği noktasında ise eski uygulamalar çerçevesinde sektörün devam etmesinin mümkün olmadığını, sektör paydaşları ile birlikte sürücüyü skorlamaya yönelik çalışmaların yapılmasını destekleyebileceklerini ifade eden Şimşek, sigorta şirketlerinin kendilerine öneri ve tekliflerini her zaman sunabileceğini ancak bazı kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını vurguladı.

Şimşek, "Sonuçta Sosyal Güvenlik Kurumu prim alıyor ama onun karşılığında hizmet sunuyor." dedi.

"TOPLUMUN GENİŞ KESİMLERİ ETKİLENDİ"

Şimşek, sektörün trafik sigortasında 16,5 milyon kişiye bu hizmeti verdiğini belirterek, "Ciddi bir kesim... 2015 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren trafik sigortası primlerinde ciddi bir artış oldu ve toplumun geniş kesimlerini etkiledi." dedi.

Özellikle otomobil araç türünde ortalama primin 2016da bir önceki yıla göre yüzde 87 arttığını kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu artışı sorguladığımızda, zorunlu trafik sigortasında fiyatlamada istikrarı bozan bazı gelişmeler var denildi. Mesela mahkeme kararları... Biz gittik, ciddi bir şekilde mevzuatı düzelttik. Sizin yaklaşımınız, Bekleyelim, mevzuat gerçekten işliyor mu? Burası hukuk devleti... Açık ve net olarak söyleyeyim; TBMM, bir kanun çıkarttıysa yargıyı bağlar. Ona herkes uymak zorunda. En başta da hukukçular... Bekleyelim görelim, gerçekten mahkemeler bu çerçevede karar verecek mi şeklindeki yaklaşım topu taca atmak gibi bir şey... Onun için rekabeti artırmaya yönelik de birtakım adımlar attık. Baktık ki zorunlu trafik sigortası primlerinde arzu edilen, beklenen düşüşler sağlanmadı. O nedenle 12 Nisanda bir tavan prim uygulamasına geçtik." 

Yukarı

Business HT×