BIST 100 100.141 % 0,47
USD/TRY 5,2918 % 0,18
EUR/TRY 6,0360 % 0,32
Piyasalar
100.141
% 0,47
5,2928
% 0,19
6,0366
% 0,33
1,1386
% 0,02
18,20
0,00
1.283,97
% 0,10
61,14
% -0,59
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gıda enflasyonuna karşı Melih Gökçek formülü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sebze-meyve fiyatlarını düşürmek için "tanzim satış" başlatmaya hazırlanıyor

Gıda enflasyonuna karşı Melih Gökçek formülü
BUSINESSHT 27 04 2017, 18:20

Gıda Komitesi'nin fiyat artışlarıyla mücadelesi devam ederken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "tanzim satış" formülünü gündeme getirdi.

Tanzim satış, fiyatların yükselmesini önlemek için belediye ya da başka kamu kuruluşları eliyle yapılan satışa deniliyor.

Gökçek de Ankara’da meyve ve sebze satanları ikaz ettiğini belirterek, "Fiyatlar, alış fiyatının 2 katından fazla olursa, her ilçede bir sebze/meyve tanzim satış mağazası açacağız. Fiyatlar düşmezse Ankara Tanzim Satış hayırlı olsun" dedi.

Gökçek'in tanzim satışa başlamak için tanıdığı süre ise bir hafta.

"TANZİM SATIŞ GEÇMİŞTE FİYATLARI DÜŞÜRDÜ"

Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda geçmişte tanzim satış ile fiyatların düştüğüne dikkat çeken Gökçek, şöyle dedi:

"Üreticiden bire alıp beşe satıyorlar deniliyor. Ben Keçiören Belediye Başkanı iken aynı şimdiki gibi fiyatlarla oynanıyordu. Fiyatları düzeltin, yoksa tanzim satışlara başlarım’ dedim. Ama umursamadılar. Ben de mecburen tanzim satışlara başladım, fiyatlar hemen aşağılara indi. Pişman oldular ama iş işten geçmişti. Şimdi market ve pazarlarda fahiş fiyatlarla satış yapan esnafa sesleniyorum; Kâr etmek en tabii hakkınız, ancak fahiş kira hakkınız yok. Ankara’da meyve ve sebze satanları ikaz ediyorum. Fiyatlar alış fiyatının 2 katından fazla olursa, her ilçede bir sebze/meyve tanzim satış mağazası açacağız. Bir hafta müsaade ediyoruz. Fiyatlar düşmezse, ’Ankara Tanzim Satış’ hayırlı olsun"

GIDA KOMİTESİ ÜRÜN BAZLI TEDBİR UYGULUYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) koordinasyonunda Gıda Komitesi, Şubat ayı sonunda aldığı kararla ürün bazlı tedbirler uyguluyor. Buna karşın gıda fiyatlarının yükseliş eğilimi durmuş değil.

Ocak ayında gıda fiyatlarının enflasyona etkisini yeniden karar metnine alan TCMB, Nisan ayı toplantısının karar metninde de maliyet yönlü gelişmelerle birlikte gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyona etkisine dikkat çekti.

ANKARA'DA MEYVE SEBZE FİYATLARI YÜZDE 20'DEN FAZLA ARTTI

Ekonomistlerin öncü enflasyon verileri arasında takip ettiği TÜRK-İŞ rakamlarına göre Ankara'da Aralık ayında ortalama meyve-sebze fiyatı 3,43 TL'yken Nisan'da 4,17 TL'ye ulaştı. Artış oranı yüzde 21,5.

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) araştırmasına göre gıdada üretici ile market arasındaki fiyat farkı yüzde 500’e kadar çıkıyor.

 

Yukarı

Business HT×