BIST 100 97.955 % -0,51
USD/TRY 5,3273 % 0,06
EUR/TRY 6,0618 % 0,09
Piyasalar
97.955
% -0,51
5,3282
% 0,05
6,0613
% 0,08
1,1370
% 0,01
18,04
0,00
1.279,99
% -0,04
62,74
% 0,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İşte, IMF'nin Türkiye için revizyon koşulu

IMF Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Philip Gerson: Türkiye’ye ya da diğer ülkelere yönelik beklentilerimizde sürekli bir sapma yok.

İşte, IMF'nin Türkiye için revizyon koşulu
BUSINESSHT 22 04 2017, 11:47

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Türkiye için yukarı revizyonu siyasi belirsizliğin azalmasına bağlı olacak.

IMF, hafta başında yayınladığı raporda Türkiye için büyüme tahminini yüzde 2,9'dan yüzde 2,5'e düşürürken enflasyon tahminini yüzde 8'den yüzde 10,1'e çıkardı.

Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Twitter üzerinden açıklama yaparak ‘IMF’nin Türkiye ekonomisine ilişkin tahminleri muhtemelen yine yanlış çıkacak’ dedi.

Konu, IMF- Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde Washington’da düzenlenen basın toplantısında yeniden gündeme geldi.

IMF TAHMİNLERİ NEDEN AYRIŞIYOR?

"Gerçekten de son birkaç yılda IMF’nin Türkiye’ye yönelik büyüme beklentileri ile gerçek büyüme rakamları arasında genellikle belirgin farklar vardı. Siz büyüme beklentileriniz ile gerçek büyüme rakamları arasında kaydadeğer fark olmasını nasıl açıklıyorsunuz?” sorusu üzerine IMF’nin Avrupa Departmanı Direktörü Paul Thomsen,  “Büyüme tahminlerinin her zaman doğru çıkmamasının nedeni bazen yıl içinde beklenmeyen olayların ortaya çıkması. Ayrıca, bazı durumlarda beklediğiniz bir durumun bile öngörülenden daha büyük ve daha küçük etkileri olabiliyor.” diye konuştu.

KOŞUL SİYASİ BELİRSİZLİK

Ardından Thomsen'in yardımcısı Philip Gerson, yukarı revizyonunun koşulunu siyasi belirsizlik olarak duyurdu.

Gerson, gelecek 6 ayda beklenmeyen birçok şeyin yaşanabileceğini belirterek, büyüme tahminlerinin gelecek aylarda yeni gelişmeler ışığında revize edileceğini ifade etti.

Gerson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazen büyüme tahminleri, beklenmediğimiz olumsuz olaylar nedeniyle aşağı çekiliyor, bazense beklemediğimiz olumlu olaylar nedeniyle yukarı revize ediliyor. Ancak, tarihi olarak baktığınızda Türkiye’ye ya da diğer ülkelere yönelik beklentilerimizde sürekli bir sapma yok. Bazen tahminlerimiz çok yüksek, bazen çok düşük ama ortalamasını aldığınızda sonuç sıfıra yakın olacaktır.

Eğer belirsizlik yılın ilerleyen dönemlerinde bizim beklediğimizden daha düşük olursa, büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesi muhtemel. Belirsizliğin düşmesi, büyüme için gerekli olan yatırımlar için iyi olur.” 

Yukarı

Business HT×