BIST 100 93.699 % 0,94
USD/TRY 5,3263 % 0,27
EUR/TRY 6,0793 % 0,23
Piyasalar
93.699
% 0,94
5,3263
% 0,27
6,0801
% 0,24
1,1409
% 0,18
20,24
0,00
1.248,95
% -0,03
61,93
% 0,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İstanbul Finans Merkezi'nin müteahhidi iflas etti  

Mahkem, İstanbul Ataşehir'de inşa edilen Sarphan Finans Park'ın yüklencisi Yeni Sarp İnşaat için iflas kararı verdi

İstanbul Finans Merkezi'nin müteahhidi iflas etti
DİNÇER GÖKÇE/ HÜRRİYET 06 04 2017, 10:46

İstanbul Finans Merkezi kapsamında Ataşehir'de inşa edilen Sarphan Finans Park projesini üstlenen Alaaddin-İhsan Akar kardeşlere ait Yeni Sarp İnşaat-Öz Akar Adi Ortaklığı'ndan Yeni Sarp İnşaat Ltd. Şti. için iflas kararı verildi.

50 milyon lira sermayeli şirket, yılbaşında iflas erteleme başvurusu yapmış, İstanbul Anadolu Birinci Ticaret Mahkemesi, şirket hakkında tedbir kararı vererek kayyum ataması yapmıştı.

Şirketin iflas erteleme talebi ise esastan incelemeye alındı. Ancak, davaya müdahil olan kimi alacaklı şirketlerin talebi ve Yeni Sarp İnşaat hakkında hazırlanan bilirkişi raporları sonrası mahkeme, bir tür koruma tedbiri altındaki şirket hakkında iflas kararı verdi.

ALACAKLILAR ARASINDA ÖZEL BİR BANKA DA VAR

Bu karar ile birlikte, iflas erteleme tedbirleri kaldırıldı. Şirketin tasfiyesi için dosya, İstanbul Anadolu Üçüncü İcra İflas Müdürlüğü'ne gönderildi. Alacaklılardan oluşan bir iflas masası oluştu. İflas idaresi, şirkete ait varlıkların satışı ile borçların ödemesini yapacak. Çok sayıda şirket ve kurumun alacaklı konumda olduğu dosyanın ilk sırasında özel bir bankanın olduğu öğrenildi.

"İTİRAZ EDECEĞİZ"

Mahkemenin Yeni Sarp İnşaat ile ilgili verdiği karara ilişkin Hürriyet'e  konuşan Avukat Ersoy Akdemir şunları söyledi:

“Grup şirketlerimizden sadece Yeni Sarp İnşaat hakkında, arzu etmediğimiz yönde ve beklenmedik bir şekilde tesis edilmiş olan söz konusu karar henüz kanun yolları tüketilmemiş ve hukuki anlamda kesinleşmemiş bir karar olup yargı süreci halen devam etmekte.

Ülkemizin son dönemde içinde bulunduğu ağır ekonomik koşullara rağmen elinde bulunan tüm projelerin ve taahhütlerin yerine getirilmesi noktasında müvekkillerim tarafından tüm imkânların seferber edildiği, kamunun ve hak sahiplerinin zarar görmemesi adına her türlü fedakârlığın yapıldığı ve bu zorlu koşullarda projelerin bitme noktasına getirildiği bir ortamda verilmiş olan bu kararın hukuk sistemimiz tarafından irdelenerek düzeltileceğine inanıyoruz.

Müvekkillerim tarafından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecin kamunun ve hak sahiplerinin faydasına olacak şekilde yürütülebilmesi adına konu hukuki zeminde son aşamasına kadar büyük bir kararlılıkla takip edilecektir."

1 MİLYON LİRALIK GAYRİMENKUL

İnşaatı yüzde 98 oranında tamamlanan Sarphan Finans Park hakkında hazırlanan değerleme raporlarına göre, proje, tamamlanması halinde 700 milyon liralık değerine ulaşmış olacak.  ,

Üç bloktan oluşan projede 833 bağımsız bölüm bulunuyor. En yüksek blok 54 kattan oluşuyor. Proje kapsamında helikopter pisti ve 20 katta hizmet verecek bir de otel  bulunuyor.

Projede yer alan gayrimenkullerin başlangıç fiyatı 800 bin ile 1 milyon TL arasında.

Yukarı

Business HT×