BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

JP Morgan'ın gözünden Türkiye'de 'bardağın dolu tarafı'

JP Morgan, Türkiye ekonomisi ve piyasalarında gelişmeleri değerlendirdi: "Bardağın yarısı dolu"

JP Morgan'ın gözünden Türkiye'de 'bardağın dolu tarafı'
BUSINESSHT 31 03 2017, 15:29

Türkiye ekonomisi 2016'nın son çeyreğindeki tüketici talebi sürpriziyle yılı yüzde 2,9 büyüme performansıyla kapattı.

Pesimist ekonomistler bu oranın yine de 2009'dan bu yana en düşük performans olduğunu söylüyor. JP Morgan ise bardağın dolu tarafına bakanlardan.

JP Morgan'a göre gelişen ülke ekonomileri için dışsal makro koşullar daha az destekleyici olmaya başlarken, hisse senedi piyasasının 2016'da gelişen ülkeler arasında en kötü performansı kaydettiği Türkiye'de ise dipten dönüş başlıyor.

"Borsa İstanbul, 2017 tahmini F/K rasyosu 8,4x ile MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ne göre yüzde 31 iskontolu." ifadesine yer verilen JP Morgan'ın Hanzade Kılıçkıran imzalı raporunda "Hisse başı kar momentumunda iyileşme yatırımcılara riskleri yeniden değerlendirme ve Türk varlıklarına yatırım yapmayı yeniden düşünme fırsatı veriyor." deniliyor.

"TEK ANA RİSK REFERANDUM ÖNCESİ VOLATİLİTE"

"Bizce yatırım açısından geriye kalan tek ana risk 16 Nisan'daki referandum öncesi olası piyasa volatilitesi olarak kaldı." diyen JP Morgan'ın referandum sonrası için görüşleri oldukça olumlu:

"Hisse senedi endeksi ve Türk varlıkları, büyüme dinamiklerini kötüleştiren, politik belirsizliği artıran ve para birimini zayıflatan Temmuz'daki başarısız darbe girişimiyle satış baskısı altında kaldı. Diğer taraftan artık piyasa dinamiklerinde Türkiye'ye yatırıma dair risk algısını değiştirme potansiyeli gözlemlemeye başladık.

Devam eden büyüme, kur ve faizle ilgili risklerin makro bir krize dönüşmediğini gözlemliyoruz. Büyümenin konjonktürel faktörler, mali teşvikler ve Nisan'daki referandumdan sonra baskı altındaki talebin serbest kalmasından destek bulacağını düşünüyoruz. Enflasyonist baskıların Mayıs'ta zirveye ulaştıktan sonra gevşemesini bekliyoruz ve TL'nin de stabilize olacağı görüşündeyiz."

JPMORGAN'IN SEÇTİĞİ HİSSELER

Bu noktadan hareketle JP Morgan kısmen ya da tamamen döviz kuruna karşı hedge edilmiş ve aynı zamanda iç talepte potansiyel sıçramaya pozisyonlanmış şirketleri tercih ediyor. Seçimlerini ise şöyle sıralıyor:

"Arçelik, Tofaş Fabrika, Koç Holding ve Ülker."

JPMORGAN'IN TEMİKİNLİ YAKLAŞTIĞI 4 ŞİRKET

JP Morgan'ın "temkinli" olduğu şirketler ise 2017 hisse başı kar momentumuna yönelik devam eden zorluklar ve yüksek değerlemelerine bağlı olarak Anadolu Efes, BIM, Coca Cola İçecek ve Ford Otosan.

DÖVİZ KURU HANGİ ŞİRKETİ NASIL ETKİLEYECEK

JP Morgan, döviz kuru etkisi üzerine de değerlendirmelerini paylaşarak TL'nin değer kaybına karşı en dirençli şirketleri Tofaş, Bim, Ford Otosan ve Koç Holding'i gösterirken etkiyi Arçelik'te karışık, Coca Cola İçecek, Anadolu Efes ve Ülker'de ise negatif olarak alıyor.

Yukarı

Business HT×