BIST 100 90.920 % 0,97
USD/TRY 5,3562 % 0,20
EUR/TRY 6,1073 % 0,44
Piyasalar
90.954
% 1,00
5,3566
% 0,21
6,1075
% 0,44
1,1380
% 0,10
21,48
0,12
1.242,61
% -0,24
59,90
% -0,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Günün şirket haberleri

Şirketlerden öne çıkan haberler

Günün şirket haberleri
BUSINESSHT 28 03 2017, 10:02

VAKIFBANK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke'nin  Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın yasa gereği mart ayı sonuna kadar tamamlamaları gereken genel kurul toplantılarının referandum sonrasına ertelenerek kamuoyu denetiminden kaçırıldığı yönündeki sözlerinin basına yansımasından sonra Vakıfbank'tan açıklama geldi. KAP'ta yayınlanan açıklama şöyle:

"Bugün bazı haber sitelerinde yayımlanan "Kamu bankaları" başlıklı yazıda yer alan açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı niteliktedir.

Bankamız Yönetim Kurulunun ana hissedarımızın talebi doğrultusunda 16 Mart 2017 tarihinde almış olduğu karar ile daha önce 30 Mart 2017 Perşembe günü saat 10.00'da yapılacağı ilan edilen 2016 yılı hesap dönemine ait 63. Olağan Genel Kurul Toplantısının aynı gündem maddeleri ile 4 Mayıs 2017 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır. Olağan Genel Kurul ilanı, yeni toplantı tarihini ve aynı gündemi ihtiva edecek şekilde 16 Mart 2017 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve Bankamız internet sitesinde, 23 Mart 2017 tarihinde Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde, 27 Mart 2017 tarihinde ise 2 adet ulusal gazetede yayımlanarak yatırımcılar ve kamuoyu mevzuata uygun olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca, 20 Şubat 2017 tarihinde tam denetimden geçmiş Bankamız finansal raporları; 8 Mart 2017 tarihinde ise 2016 yılına ait yönetim kurulu faaliyet raporu, bağımsız denetçi raporu ile denetim kurulu raporları yatırımcılarımız ve kamuoyuna sunulmuştur.

20 Şubat 2017 tarihinde KAP'ta yayımlanan 2016 yılı faaliyet dönemine ait bağımsız denetçi raporunda; Bankamız finansal tabloları ve finansal performansının Bankacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olduğu ifade edilmiştir. Bankamızın tüm ana kalemleri bazında finansal sonuçları gerek sektör ortalamaları gerekse beklentilerin üzerinde başarılı bir performans göstermiştir. 2017 yılbaşından bugüne kadar Bankamız hisse senedinin Bankacılık sektör endeksinin üzerindeki performansı da başarılı finansal sonuçların yatırımcılarımız tarafından teyit edildiğini vurgulamaktadır."

ALARKO HOLDİNG

Alarko Holding, ABD'li ortağı Carrier ile gelecek planlaması için görüştüklerini ancak hisse satışıyla ilgili bir karar alınmadığını açıkladı.

Basında yer alan haberlerde Holding'in Alarko Carrier'deki payını eşit paya sahip olduğu Carrier'e satmak için görüşme halinde olduğu belirtilmişti. 

Alarko Holding'in KAP açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Basında, müşterek yönetime tabi ortaklıklarımızdan Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş.' deki hisselerimizi ortağımıza satmak üzere görüşmeler yaptığımıza ilişkin bir haberin yer alması üzerine bu açıklamamızın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Ortağımız Carrier HVACR Investments B.V. ile, şirketimizin gelecek planlamasına ilişkin görüşmeler yapılmıştır. Hisse satışına ilişkin alınmış bir karar olmayıp, bu yönde bir karar oluşması halinde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır."

TURCAS PETROL A.Ş.

Turcas Petrol, Alman RWE AG'nin iştiraki Innogy SE ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için niyet protokolü imzaladığını duyurdu.

Turcas'tan KAP'a yapılan açıklamada, söz konusu protokolün coğrafi sınırlama olmaksızın güneş ve rüzgar enerjisine dayalı yenilenebilir enerji üretim projeleri ve enerji depolama yatırımları alanlarında işbirliğine yönelik olduğu ve herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı belirtildi.

Açıklamaya göre, protokolün Turcas'ın elektrik üretim portföyünün yenilenebilir enerji kaynakları ile çeşitlendirilmesi, enerji depolaması gibi yenilikçi yatırım alanlarının değerlendirilmesi ve coğrafi çeşitlendirme sağlanması açısından Turcas'ın orta ve uzun vadeli stratejilerinin hayata geçirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Innogy SE, Turcas Petrol'ün 800 MW kurulu gücündeki Denizli Doğalgaz Çevrim Santrali yatırımındaki ortağı RWE AG'nin yenilenebilir enerji, enerji dağıtımı ve perakende satışı alanlarında faaliyet gösteren iştiraki konumunda bulunuyor.

BEYAZ FİLO

Beyaz Filo bedelsiz sermaye artırımı yapacak . Şirket, Yönetim Kurulu toplantısında 2016 yılı faaliyet dönemi dağıtılabilir dönem kârından şirket çıkarılmış sermayesinin yüzde 25'ine karşılık gelen 9.062.500 TL'lik kısmının bedelsiz pay olarak ortaklara dağıtılması ve dağıtılabilir dönem karından kalan tutarın olağanüstü yedeklere aktarılması hususunun yapılacak Genel Kurulda ortakların görüşüne sunulmasına karar verdi.

Yukarı

Business HT×