BIST 100 99.717 % 1,28
USD/TRY 5,3388 % 0,29
EUR/TRY 6,0735 % 0,41
Piyasalar
99.704
% 1,27
5,3386
% 0,30
6,0758
% 0,41
1,1370
% 0,05
18,03
-0,16
1.278,67
% -0,27
62,57
% -0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Restoranların yemek kartı bilmecesinde yeni perde

İstanbul, Ankara ve İzmir Ticaret Odaları, restoranlar ile yemek kartı şirketlerini karşı karşıya getiren kart komisyon ücretleriyle ilgili çözüm bulmak için birleşiyor

Restoranların yemek kartı bilmecesinde yeni perde
DÜNYA 27 03 2017, 11:09

Uzun süredir yemek kartlarından alınan yüksek komisyon ücretlerinden şikayet eden restoran işletmecileri bu sorunu çözmek için ortak hareket edecekler.

İzmir, İstanbul ve Ankara Ticaret Odaları'nın hukukçuları, uzmanları ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla bir çalışma grubu kurulacak ve en kısa sürede mevzuat değişikliklerini de kapsayan bir çözüm önerisiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurulacak. 

Yemek kartlarına uygulanan oranların düşürülmesi için çalışma yaptıklarını söyleyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş sektörden bu konuda gelen şikayetlerin arttığına dikkat çekerek, “Elbette serbest ticaret var ama hiçbir kural olmadan üyelerimizin zarar görmesine de seyirci kalamayız. Bu konu sadece İzmir’deki restoranların değil, tüm Türkiye’deki restoranların sorunu. Zaten artan komisyon oranları nedeniyle başta İstanbul olmak üzere her yerden ciddi tepkiler yükseliyor” dedi.

Bu konuda yasaklayıcı değil düzenleyici bir tavır alınması gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sorunun iki tarafını da restoranları da yemek firmalarını da bir ortak noktada buluşturmamız gerekiyor. Odamızda bu konuda bir çalışma başlattık. Köklü bir çözüm bulmak için üç büyük ilin odaları olarak İZTO, İstanbul Ticaret Odası ve Ankara Ticaret Odası olarak ortak hareket etmeliyiz. Bu sorunun hukuki ve mali boyutunu araştırmak üzere üç odamızın hukukçuları, uzmanları ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla bir çalışma grubu kurarak en kısa sürede mevzuat değişikliklerini de kapsayan bir çözüm önerisiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na müracaat edeceğiz” diye konuştu. 

"VADELERİ DE UZATIYORLAR"

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Altınkapı, yemek kartları firmalarının sektördeki rekabette öne çıkmak için personeline yemek kartı kullandıran firmalara belirli bir iskonto sağladıklarını belirterek, “Firmalar daha sonra bu ıskontoyu ve hizmet karşılığı olarak aldığı karları kapsayacak şekilde komisyonu restoranlardan talep ediyor” dedi.

Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı İlker Gören de bu komisyonların giderek yükseldiğini ve yoğun bir rekabet baskısı altında olan restoranları çok zorladığını söyledi. Ayrıca üyeler, bazı firmaların zaman zaman restoranlara ödeme yaparken vade uzatmasının da kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

BİR GÜNLÜK BOYKOT KARARI

Maliyet artışı ve enflasyon nedeniyle sürekli yemek fiyatlarını arttıran lokantalar bir de yemek kartı firmalarının uyguladığı yüksek komisyonların yarattığı maliyeti çalışana yansıtıyor.

Bölgelere göre değişmekle birlikte bir çalışan, iki çeşit öğle yemeği için en az 15 lira para ödemek zorunda kalıyor. Fiyatlar yükselince çalışanın yemek kartı çoğu zaman ay ortasında bitiyor.

Yemek kartı firmaları Türkiye’de lokantalardan ortalama yüzde 9-10 komisyon alıyor. Ödemeler ise iki ayı buluyor. Aynı firmalar Avrupa’da ise yüzde 3-3,5 komisyonla çalışıyor. Lokantacıların talebi ise komisyon ücretlerinin Avrupa ortalamalarına çekilmesi. 

Konuyla ilgili olarak bazı restoranlar şubat ayının sonunda bir günlük boykot kararı almaış ancak İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, orta yolun bulunması için devreye girmişti.

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, o dönem BloombergHT'ye yaptığı açıklamada konuya alternatif çözüm olarak milli ve yerli bir yemek kartı çıkartmayı planladıklarını aktarmıştı. 

Yukarı

Business HT×