BIST 100 91.824 % -0,44
USD/TRY 5,3887 % 1,11
EUR/TRY 6,1348 % 1,32
Piyasalar
91.849
% -0,41
5,3869
% 1,09
6,1342
% 1,30
1,1381
% 0,22
20,59
0,00
1.248,55
% 0,33
59,91
% -0,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İnşaat devinden EBRD ile ortak yatırım hamlesi

Nef ve EBRD, 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef EBRD Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’yi kurdu

İnşaat devinden EBRD ile ortak yatırım hamlesi
24 03 2017, 08:37

Sektörün önemli oyuncularından Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliğine gitti.

120 milyon dolarlık sermaye ile Nef EBRD Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’yi kuran Nef ve EBRD, ilk etapta 600 milyon dolar yatırımla 5 bin üniteli konut projeleri ve 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans (öğrenci yurtları) projeleri geliştirecek.

Ortaklığın yönetimini ise Nef’in bir iştiraki olan IntusCapital Danışmanlık yapacak.

Nef ve EBRD, bu ortaklıkla Türkiye’de modern, depreme dayanıklı ve enerji tasarruflu gayrimenkul projeleri geliştirme kararı aldı. İlk 5 yıllık planda 5 bin üniteli konut projeleri ve 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans projeleri geliştirmeyi planlayan ortaklık, ağırlıklı konut üretmeyi hedefliyor.

"YEŞİL"İ YAYGINLAŞTIRMAK

2010’da kurulan ve son beş yılda, 1 milyon metrekareden fazla alanı kapsayan ve değeri toplamda 2,4 milyar doları aşan 25’in üzerinde proje geliştiren Nef ile EBRD’nin imza töreni EBRD’nin Londra’daki merkezinde gerçekleştirildi. İş birliğinin amacı ‘gayrimenkul sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştırmak’ olarak açıklandı.

600 MİLYON DOLARI GEÇECEK

Ortaklık kapsamında iki taraf her biri 60 milyon dolarlık bir katkıyla, Nef’in Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik özgün konut konseptlerini hayata geçirecek. Bu sermayeye ek olarak, proje bazlı finansmanlarla, yatırımın büyüklüğü 600 milyon doları geçecek. Hayata geçirilecek konseptler arasında, sayısı 24’e kadar çıkan, konuk odaları, sinema, fitness merkezi, toplantı odaları, mutfak ve yemek odaları gibi ortak yaşam birimlerini içeren Foldhome konsepti ve ilk defa Eylül 2016 yılında İstanbul’da Merter’de lanse edilen bir öğrenci rezidansı konsepti olan NOVU bulunuyor.

INTUS CAPITAL YÖNETECEK

NEF-EBRD ortak girişimi,  Nef’in bir iştiraki olan IntusCapital A.Ş. tarafından yönetilecek. Yatırımlar ayrıca, depremden etkilenme riskinin yüksek olduğu yerlerdeki yapıların yeniden geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kentsel dönüşüm üzerine odaklanacak.

ŞANTİYEDE "SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK"

Ortak girişim kapsamında geliştirilecek projeler, tasarım özellikleri sayesinde, bir mükemmeliyet işareti olan LEED (Enerji ve Çevreci Tasarımda Liderlik) GOLD sertifikasını da alabilecek. Bu sertifika, enerji tasarrufu, su verimliliği, geri dönüşüm, inşaat malzemelerinin yeniden kullanımı ve inşaat atıklarının en aza indirgenmesi gibi inşaat şantiyelerinin daha sürdürülebilir yönetimi için gerekli koşulları içeriyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVEN OYU

Londra’da gerçekleştirilen imza töreninin ardından soruları yanıtlayan Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “EBRD ile bu uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnunuz. Bu ortaklık, ülkemiz ekonomisine önemli bir güven oyudur. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıkları, bu ortak girişimimizde bize güven veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birlikte örnek gösterilecek projeler geliştirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi. 

Erden Timur ayrıca, İstanbul’da ve Anadolu şehirlerinde 6 tane konut projesi ve 7 tane de akademik rezidans projesini devreye almayı planladıklarını belirterek, “Toplam yaklaşık 5 bin üniteli konut projesi ve 6 bin yatak kapasiteli de akademik rezidans planlıyoruz. Bu, 600 milyon doların üzerinde bir yatırım anlamına geliyor” diye konuştu. 

EBRD İLK KEZ PAZARA GİRİYOR

Bankanın Londra genel müdürlüğünde sözleşmeyi imzalayan EBRD Endüstri, Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-MarcPeterschmitt ise “EBRD olarak konut projelerinde Türkiye’de ilk kez Nef’le gerçekleştirdiğimiz bu yatırımdan son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600 bin yeni konutla, Avrupa’nın en büyük konut pazarı. Ayrıca üç milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak” ifadelerini kullandı. 

NEF VE EBRD'DEN ORTAK KONUTLAR 

 

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü ClaudiaPendred ise “Nef ile bu uzun soluklu ortaklık sürecine girmekten dolayı memnunuz. Bu yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması. Nef ile yakın gelecekte başarılı konut projelerini hayata geçirmek ve Türkiye hükümetinin Türk ailelere ve öğrencilere modern, depreme dayanıklı konutlar inşa etme hedefine katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz” açıklamasında bulundu.

YATIRIMA HAZIR PROJELER

IntusCapital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu ise, “Türkiye’nin konut ve öğrenci rezidansı pazarında cazip fırsatlar görüyoruz ve ortaklık için hazırladığımız yatırıma hazır projelerimiz var. Türkiye’nin artan nüfusu, kentsel dönüşüm ve artan konut kredisi kullanımı, uzun yıllar konut talebini destekleyecek. Aynı zamanda öğrenci rezidansı segmentinde, son 10 yılda öğrenci nüfusunun üç kat artması ve bu alandaki arz yetersizliği cazip yatırım fırsatları yaratmıştır,” diye konuştu. IntusCapital’i Erden Timur ile beraber 2015 yılında kurduklarını belirten Kozlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası kurumsal yatırımcıları Türkiye gayrimenkul sektörüne çekmek amacıyla IntusCapital’i kurduk. IntusCapital NEF-EBRD ortaklığının yönetimini üstlenecek. İleride başka ortaklık ve fonlar yönetecek.”

Yukarı

Business HT×