BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Zeybekci'den Rusya açıklaması: Yasaklarla bir yere varılmaz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Diler ve temenni ederim ki, iki ülke için olumsuz olan bu ayak sürümü sürmez. Yapılan görüşmelerde de bunlar ele alındı, çünkü yasaklarla bir yere varılmaz

Zeybekci'den Rusya açıklaması: Yasaklarla bir yere varılmaz
HABERTÜRK 23 03 2017, 07:30

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelerek, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu

Zeybekci, Türkiye ihracatçısının Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin, "Son dönemde ihracatçılarımızın 'dahile izin belgesi' ile ilgili ülkeye yapacakları ithalatla ilgili Rusya'yı yazmadıklarını ve Rusya'yı istemediklerini gördük. Biz de beyannamelerin üzerine Rusya'yı izin belgesi üzerine yazamaz hale geldik. Bu iki ülke için son derece büyük olumsuz sonuçtur" dedi.

"Rusya ile olan ihracatımız, yaş meyve sebze ihracatımız 2015 Kasım ayından önceki rakamlar hala dönemi en iyi rakamlarıdır. Yaklaşık 720 milyon dolar sevilerindeydi. Bununla ilgili Kasım ayında bir yasak başladı ve sıfır sevilerine kadar düştü. En son bu yasaklamalardan sonra oluşan iyileşmelerle yaklaşık 260 milyon dolarlık kısmı bir serbest bırakma oldu. Ama asıl 450 milyon dolar civarındaki rakam serbest bırakılmadı. Bizim için bu son derece önemlidir" diyen Zeybekci, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"STK ve ihracatçılar, dernek yöneticileri bize şunu söylüyorlar, 'Biz Rusya'ya ürün satamazken, nasıl olurda biz Rusya'dan 1 milyar 830 milyon dolarlık tarım ürünü almaya devam deriz' gibi serzenişleri vardı. Bu keyfi bir şey, maalesef Rusya'nın Türkiye'den gelen ürünlerle ilgili tek tek yasakları var. Aynı vizelerle ilgili sıkıntılar hala devam ediyor. Orada çalışan firmalarımızın çalışanları veya ilave yatırımlar için götürmeye çalıştıkları personel vize alamıyor, vize yasağı var" 

Türkiye ihracatçısının Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin konuşan Zeybekci, "Bizim ihracatçımız, bizden vize talebinde bulunurken, dahilden işleme bölgesinde ülke isimleri yazarlar, şu ülkelerden diye talepte bulunurlar. Biz de ekonomi bakanı olarak, onlara ithalat izinlerini vizelerinin üzerlerine yazarız. Son dönemde ihracatçılarımızın 'dahile izin belgesi' ile ilgili ülkeye yapacakları ithalatla ilgili Rusya'yı yazmadıklarını ve Rusya'yı istemediklerini gördük. Biz de beyannamelerin üzerine Rusya'yı izin belgesi üzerine yazamaz hale geldik. Bu iki ülke için son derece büyük olumsuz sonuçtur. Diler ve temenni ederim ki, iki ülke için olumsuz olan bu ayak sürümü sürmez. Yapılan görüşmelerde de bunlar ele alındı, çünkü yasaklarla bir yere varılmaz" dedi.

Yukarı

Business HT×