BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk varlıklarına Fed dopingi

Analistlere göre Fed'in bugünkü mesajları gelişen ülke para birimleri açısından pozitif, ancak TL için TCMB belirleyici olacak

Türk varlıklarına Fed dopingi
BUS 15 03 2017, 22:40

Analistler Fed'in faiz artırımı ve yılın geri kalanı için verdiği 2 artırım mesajını değerlendirdi.

BloombergHT'ye konuşan analistlerin kararın ve mesajların dolar/TL'ye ve yarınki Merkez Bankası kararına etkisi ile ilgili yorumları şöyle:

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Analisti Şant Manukyan

"Beklenen bir karardı, ancak blur da olsa önemli bazı değişiklikler vardı. Daha önce genel trend "Artsın" diye itiraz eden bir üye olmasıydı; bu sefer "Artmasın" diye itiraz eden bir üye çıktı. Bu da psikolojik bir değişim.

Ayrıca daha önce "Enflasyonun trendinden memnunuz" yönünde mesaj vardı; bugünkü açıklamada "Simetriyi takip ediyoruz"a döndü. bu da yavaştan dümen kırmaya başladıklarını gösteriyor.

Kısa vadede doların üzerinde yükseliş baskısını alacaktır. Gelişen ülke para birimleri için rahatlatıcı.

Fed çok mutlu. 1) Doları yükseltmeden faiz artırmayı başardı. 2) Tahvil faizleri yükselmedi. Dolayısıyla çok başarılı bir şekilde yükseltiyorlar." 

TEB stratejisti Işık Ökte

"TL açısından önemli fiyatlama 2 yıllık ABD tahvil faizindeki düşüş. TL varlıklarla en yüksek korelasyonlu piyasa ABD 2 yıllıkları bu yüzden düşüş TL ve bankacılık endeksi açısından olumlu. 

Kur tarafındaki oynaklık oranının düşüşü ve dolar/TL'nin 3,78 seviyelerindeki direnç seviyesinden 3,67'lerdeki destek seviyesine inmesi olumlu. Merkez bankamız bu durumda "Oynaklık düşüyor, TL'de gidişat iyi" diyebilir. Beklentilerin üzerinde bir şey yaparsa TL lehine açılmış pozisyonlar kapanır. Kur daha da geri giderek 3,65'lere iner; bu da dolarda alım fırsatı yaratır. Tekrar kurda hareket yukarı yönlü olur.

Borsanın ise yarın yüzde 1 yükselişle açılmasını bekliyorum. 

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu kadar iyi fiyatlama varsa neden euro/dolarda yükseliş sınırlı? Bu çok enteresan. Muhtemelen başka bir şey fiyatlanıyor, seçimler etkisi olabilir." 

BGC Partners Ekonomisti Özgür Altuğ

"Karar öncesi üç noktaya bakıyordum. Faiz artıracak mı, artırmayacak mı? bu noktada zaten çok sürpriz beklenmiyordu, artış geldi. Bilançoyla ilgili mesaj olacak mı? Yellen'ın basın toplantısında bu konuda net bir mesaj çıkmadı. Ve tabi ki 4 artırım mesajı olacak mı? O da olmadı. 

Bu noktada Yellen'ın "Allah'ın emri değil, her iki yöne de değişebilir" mesajı önemli Kısa dönemde gelişen piyasa para birimlerine rahatlık verebilecek mesajlar.

Gelişen piyasalar olarak bugün ve yarın sevinelim, mutlu olalım, fiyatlama da bu yönde.

Ancak küçük bir hatırlatma 2015 ve 2016'da 6 kere farklı Fed fiyatlaması görmüştük. Hatırlarsanız geçen yılın sonuna da 4 artırım beklentisiyle başlamıştık. Köprünün altından çok sular akar."

Yukarı

Business HT×