BIST 100 97.887 % 1,10
USD/TRY 5,3592 % 0,41
EUR/TRY 6,1142 % 0,34
Piyasalar
97.855
% 1,07
5,3576
% 0,37
6,1122
% 0,30
1,1408
% 0,14
18,21
-0,15
1.285,63
% -0,50
61,80
% 1,01
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez'e göre çift haneli enflasyonun 6 nedeni

TCMB Şubat'ta çift haneye çıkan enflasyon için aylık fiyat gelişmeleri raporunda 6 nedene işaret etti

Merkez'e göre çift haneli enflasyonun 6 nedeni
BUSINESSHT 06 03 2017, 10:02

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Şubat'ta tüketici fiyatları yüzde 0,81 oranında arttı ve yıllık enflasyon 0,91 puan yükselerek yüzde 10,13'e ulaştı.

Nisan 2012'den bu yana enflasyon ilk kez çift hanede.

Şubat ayı fiyat gelişmelerine dair değerlendirmelerini açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz kuru etkisine vurgu yaparak, "Bu dönemde, gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş sürmüş; başta temel mal ve enerji grupları olmak üzere genele yayılan döviz kuru etkileri gözlenmiştir. Geçici vergi indirimlerine karşın, Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkisiyle temel mal enflasyonunda kaydedilen belirgin artış sonucunda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükselmiştir." diyor.

TCMB'nin enflasyonun çift haneye çıktığı Şubat ayı fiyat gelişmelerine dair değerlendirmelerinden öne çıkan 6 başlık şöyle:

1) ÇEKİRDEK ENFLASYONDA YÜKSELİŞ DEVAM ETTİ

"Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiğinde ana eğilimdeki yükselişin sürdüğü gözlenmiştir. Bu gelişmede, geçici vergi indirimleri tarafından kısmen sınırlansa da, Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak temel mal grubu ana eğiliminde gözlenen sert yükseliş belirleyici olmuştur."

2) AKARYAKITTA BİRİKİMLİ ARTIŞ ULAŞTIRMAYA YANSIDI

"Ulaştırma hizmetleri grubunda, akaryakıt fiyatlarındaki birikimli artışa bağlı olarak karayolu ve havayolu yolcu taşımacılığı fiyatlarındaki artış eğilimi sürmüştür. Lokanta otel grubunda fiyatlar, yemek hizmetlerinde yükselirken konaklama hizmetlerinde gerilemiş, böylelikle konaklama hizmetleri yıllık enflasyonu düşük seviyesini korumuştur. Diğer taraftan, kira ve diğer hizmetler grubunda yıllık enflasyon yüksek seviyesini korurken diğer hizmetlerin bu seyrinde okul öncesi eğitim ve ilköğretim ile sağlık hizmetleri öne çıkmıştır."

TCMB ayrıca, "Akaryakıt fiyatları bu dönemde yüzde 1,97 oranında artmış, bu kalemde son altı aylık birikimli artış yüzde 27,40’a ulaşmıştır. Böylelikle enerji grubu yıllık enflasyonu bu dönemde 2,34 puanlık yükselişle yüzde 13,94 olmuştur" diyor.

3) GİYİMDE ŞUBAT İNDİRİMİ TARİHSEL ORTALAMALARIN ALTINDA KALDI

"Temel mal grubu yıllık enflasyonu Şubat ayında 1,65 puan artarak yüzde 8,83 olmuştur. Bu dönemde, alt gruplar genelinde Türk lirasındaki değer kaybının etkileri izlenmiştir. Giyim fiyatlarında Şubat ayı indirimi tarihsel ortalamaların belirgin olarak altında kalmıştır."

4) DÖVİZ KURU ETKİSİ VERGİ İNDİRİMLERİNİ NÖTRLEDİ

"Dayanıklı tüketim malı fiyatları otomobil ile elektrikli ve elektriksiz aletler grubu öncülüğünde yükselirken mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında Şubat ayında gerçekleşen geçici vergi indirimlerinin etkisi ile düşüş kaydedilmiştir. Vergi indirimlerinin mobilya fiyatlarına kısmen, beyaz eşya fiyatlarına ise sınırlı bir oranda yansıdığı izlenmiştir. Ayrıca, bu dönemde giyim ve dayanıklı tüketim dışında kalan temel mallarda da fiyatlar kur geçişkenliği ile kayda değer bir artış göstermiştir. Söz konusu gelişmede bakımonarım, yedek parça, kişisel bakım, ilaç ve ev ile ilgili malzemelerdeki fiyat artışları öne çıkmıştır. Özetle, Şubat ayında geçici vergi indirimlerine karşın temel mal grubu genelinde döviz kuru gelişmelerinin gecikmeli etkileri izlenmiştir."

5) GIDA ALT GRUPLARINDA FİYAT ARITŞI HIZLANDI

"Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonu Şubat ayında 0,95 puan artarak yüzde 8,72’ye yükselmiştir. Bu gelişmede, taze meyve grubuna bağlı olarak işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen yükseliş etkili olmuştur. Bu dönemde kırmızı et fiyatları ılımlı bir seyir izlerken kuruyemiş, bakliyat ve pirinç gibi alt gruplardaki güçlü fiyat artışları dikkat çekmiştir. İşlenmiş gıda grubunda ise aylık fiyat artışı hızlanmış, grup yıllık enflasyonu yüzde 7,06’ya yükselmiştir. Alt gruplar itibarıyla bakıldığında katı-sıvı yağlar, peynir ve diğer süt ürünleri ile alkolsüz içeceklerde yüksek oranlı fiyat artışları gözlenmiştir"

6) ÜFE ETKİSİ

Tüketici fiyatlarına dair bu değerlendirmelerinin yanı sıra TCMB, üretici fiyatları kaynaklı baskıların da güçlü seyrini sürdürdüğünü belirtiyor.

TCMB, ÜFE tarafında ana sanayi gruplarına göre üm alt gruplarda fiyat artışı gözlendiğini vurguluyarak, "Ara malı fiyatlarındaki yükselişte temel kimyasallar, plastik ürünler ve tekstil ürünleri belirleyici olmuştur. Dayanıklı tüketim malı fiyatları mobilya ve tüketici elektroniği kaynaklı artmış, dayanıksız tüketim mallarındaki fiyat artışında ise katı ve sıvı yağlar öne çıkmıştır. Bu dönemde sermaye malı fiyat artışında motorlu kara taşıtları etkili olmuştur." diyor.

Yukarı

Business HT×