BIST 100 95.411 % 2,40
USD/TRY 5,3468 % -1,68
EUR/TRY 6,1002 % -1,75
Piyasalar
95.411
% 2,40
5,3468
% -1,68
6,1002
% -1,75
1,1405
% -0,06
18,22
0,23
1.293,97
% 0,35
60,78
% 0,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Almanya ve Fransa'nın ayrışması reel ekonomiye de sıçradı

Son PMI verileri Almanya ve Fransa'da tahvil piyasasının fiyatladığı ayrışmanın reel ekonomiye de sıçramaya başladığını gösteriyor

Almanya ve Fransa'nın ayrışması reel ekonomiye de sıçradı
FIRAT BORA TAŞ 01 03 2017, 13:24

Almanya ve Fransa arasındaki ayrışma iki ülkenin tahvil getirileri arasındaki makasın 5 yılın en yüksek seviyesine genişlemesiyle piyasaların gündemine yerleşti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Fransa'da aşırı sağcı aday Marine Le Pen'in anketlerde önde çıkması siyasi risk algısıyla "Trésor"lara satış getirirken "Bundesanleihen"lar ise adeta riskten kaçışın adresi oldu.

İki ülkenin makroekonomik göstergeleri ise Almanya'nın aldığı pozisyonun sadece "piyasa tercihi" seçilmekten öte olduğunu gösteriyor.

Şubat ayında açıklanan bileşik PMI verilerine göre her iki ülke de genişlemeye işarete eden 50 seviyesinden belirgin şekilde uzak. Üstelik manşet rakam da Fransa 56,2 ile 56,1 olan Almanya'nın yukarısında.

Ancak bugün açıklanan imalat PMI rakamları, özellikle de detaylarına bakıldığında farkı ortaya çıkarıyor.

İLK BAKIŞTA HER ŞEY YOLUNDA

Nihai imalat PMI rakamlarına Almaya'da gösterge 56,8'e yükseldi ve yaklaşık 6 yılın en güçlü aktivitesine işaret ediyor. Fransız imalat sektörü ise 2016'nın son çeyreğinde başlayan hızlı sıçramasıyla 69 ayın en yüksek seviyesi olan 53,6'dan 52,2'ye geriledi ve Aralık ayının da (53,5) altına düştü.

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİ

Detaylarda ise Almanya'da hem yeni siparişler hem üretim çıktısı ve satın almaların güçlendiği görülürken Fransa'da yeni iş artışında yavaşlama izleniyor. İhracat siparişleri de benzer bir trend izliyor. Almanya'da ihracat siparişleri ise Ocak 2014'ten bu yana görülen en yüksek hızda artıyor.

TÜM BU TABLO NE İFADE EDİYOR?

Ekonomistlere göre yeni işlerde yavaşlama Fransa'da artan siyasi tansiyonun reel ekonomiye yansımaya başladığının bir göstergesi olarak okunabilir. Almanya'daki artışa rağmen ihracat tarafındaki yavaşlama ise global ticari partnerler tarafındaki algıda bozulmanın öncü sinyallerinden biri olma olasılığı taşıyor.

İSTİHDAMDA DA AYRIŞMA ÖNE ÇIKTI

İsithdamdaki artış ise ayrışma bir kez daha ortaya çıkmakla birlikte devam ediyor. Fransa'da imalatçıların yeni istihdamı artışı üç ayın en düşük seviyesine gerileyerek sürerken Alman fabrikalar beş yılın en yüksek hızında bodro üretiyor.

DRAGHI YİNE DE MEMNUN OLACAK

Diğer taraftan her iki veri de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Sabine Lautenschaleger'in de dile getirdiği şekilde enflasyon görünümünde güçlenmeyi doğruluyor. Hem Almanya'da hem Fransa'da imalatçıların üretim maliyetleri artış eğilimini sürdürüyor.

BONUS: PEUGEOT'NUN OPEL SATIN ALMASI

Almanya ve Fransa arasındaki ayrışmanın tahvil ve ekonomik görünüm dışında karşıt örneği ise Peugeot'nun General Motors'tan Opel'i almak için gün sayıyor olması. Üstelik Fransız otomobil devi, yıllardır zarar eden Opel'in aksine 2014'teki çöküşünden sonra rakiplerine göz koyduğunu düşündüren ve şirket yetkililerinin de bunu doğruladığı 7 milyar dolardan fazla nakit biriktirmiş durumda.

Yukarı

Business HT×