BIST 100 1.126,90 % -0,76
USD/TRY 6,9762 % 0,05
EUR/TRY 8,2257 % 0,18
Piyasalar
1.126,90
% -0,76
6,9762
% 0,05
8,2273
% 0,20
1,1778
% -0,01
11,08
0,00
1.973,30
% -0,13
43,11
% -0,94
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bankaların hevesini kursağında bırakan yazı

BDDK'dan karar bekleyen bankacılık sektörü bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yazıyla heyecanlandı. Daha sonra kararın teknik bir detay olduğu anlaşıldı

Bankaların hevesini kursağında bırakan yazı
BUSINESSHT 28 02 2017, 10:31

BDDK'dan bugün bankalara gelen yazı, "Fitch sonrası bankaların karşılaştığı maliyet baskısını azaltmak için atılması beklenen adım mı geldi?" sorusunu akla getirse de bankacılık analistleri yeni değişikliklerin sadece teknik bir düzeltme olduğunu söyledi.

Analistlere göre bankacılık sektöründe gelen son düzenleme Basel III kapsamında teknik bir konu; BusinessHT'nin gündeme getirdiği BDDK'dan beklenen karar tarafında ise henüz resmi bir gelişme bulunmuyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü BusinessHT'ye konuşan kaynaklar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Fitch Ratings'in not indirimiyle maliyet artışı baskısıyla karşılaşan bankaları döviz cinsi zorunlu karşılıklar ve kredi munzam karşılıkları üzerinden rahatlatacak bir karar üzerine çalıştığını söylemişti.

Bankacılık sektörü Basel tarafında olumlu karşılandığı belirtilen süreci takip ederken bu sabah Resmi Gazete'de likidite oranlarında değişikliğe dair bir yönetmelik yayımlandı.

"Bankaların likidite karşılama oranı hesaplamasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik"te yer alan "konsolide likidite karşılama oranı bildirim cetveli" zorunlu karşılıklardan hisse senetlerine birçok varlık için "dikkate alınma oranı" belirliyor.

BusinessHT'ye konuşan Şeker Yatırım bankacılık analisti Övünç Gürsoy ise konunun teknik bir düzenleme olduğunu söyledi.

TARİH DEĞİŞTİ

Bankacılık çevrelerinde sorulara neden olan değişiklikte oranların da önceki yönetmeliğe göre değişmediği görülüyor.

Analistler, yönetmeliğin teknik bir detay olduğunu belirtiyor.

Bu gelişmenin sermaye yeterliliği rasyolarını etkilemesi beklenen TCMB rezerv oranlarını da kapsayıp kapsamadığı tartışılırken Gürsoy, bugün Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğin Basel III kapsamında likidite karşılıklarına dair bir düzenleme olduğunu ve sermaye yeterliliği ile bir ilgisi olmadığını belirtti.

Resmi Gazete yayımında da sadece Ocak 2017'de dolan tarihin geçici madde üzerinden Ocak 2018'e revize edildiği görülüyor.

BDDK'DAN BEKLENEN KARARDA RESMİ BİR AÇIKLAMA YOK

BDDK'dan beklenen düzenlemede ise henüz resmi bir açıklama bulunmuyor ve olası değişiklik kredi munzam karşılıkları ile döviz cinsinden zorunlu karşılıklara uygulanan risk oranının yatırım yapılabilir not kaybı ile artışının engellenmesi üzerine.

Analistler, Türkiye'ye yatırım yapılabilir seviyede not veren JCR ya da IIRA'nın da benzer şekilde negatif etkiyi elemine edebilecek bir seçenek olduğuna dikkat çekerken BDDK'dan böyle bir hamle gelmesi durumunda kredi derecelendirme kuruluşu değişikliğine de ihtiyaç olmayacağını belirtiyor.

 

Yukarı

Business HT×