BIST 100 1.083,83 % -1,49
USD/TRY 7,3702 % 0,43
EUR/TRY 8,7269 % 0,59
Piyasalar
1.083,83
% -1,49
7,3702
% 0,43
8,7269
% 0,59
1,1843
% 0,23
13,83
0,00
1.945,12
% -0,44
44,80
% -0,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'ın yeni sloganıyla global ticaret için tehlike artıyor

Trump'ın yeni sloganı: Amerikan malı al, Amerikan işçisi çalıştır. Amerika’da Amerikalıların elleri tarafından üretilen ürünler istiyoruz. Amerikan istihdamı için sonuna kadar savaşacağız.

Trump'ın yeni sloganıyla global ticaret için tehlike artıyor
BUSINESSHT 18 02 2017, 11:16

ABD'nin 20 Ocak'ta göreve başlayan 45. Başkanı Donald Trump, korumacılık politikalarında söylemini güçlendiren bir ifade daha kullandı.

Ekonomistler, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen vergi reformu öncesi Trump'ın sertleşen söyleminin global ticaret görünümü için riskleri daha da artırdığını belirtiyor.

Boeing’in “787 Dreamliner” model yeni uçağının tanıtımı için firmanın Güney Carolina eyaletindeki tesisini ziyaret eden Trump, tesisi gezdikten sonra yaptığı konuşmada “Bugün Amerikan mühendisliğini, Amerikan sanayisini ve Amerikan istihdamını kutlamak için buradayız” ifadelerini kullandı.

"AMERİKAN MALI AL AMERİKAN İŞÇİSİ ÇALIŞTIR"

ABD’nin ithal ürünler yerine yerli üretime yönelmesi gerektiğini vurgulayan Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Başkanınız olarak Amerikan ruhunun gücünü serbest bırakmak ve muazzam insanlarımıza iş imkanı sağlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sloganımız, 'Amerikan malı satın al, Amerikan işçisi çalıştır'. Amerika’da Amerikalıların elleri tarafından üretilen ürünler istiyoruz. Amerikan istihdamı için sonuna kadar savaşacağız.”

Trump, ayrıca başkan seçilmesinin ardından ülkeye geri dönme kararı alan şirketlerin bundan çok memnun kalacağını sözlerine ekledi.

KORUMACI POLİTİKALAR HEM ABD HEM DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

Trump’ın korumacı ve milliyetçi ticaret politikalarını hayata geçirmeye yönelik adımlarını takiben, Boeing, General Motors, Ford, Fiat-Chrysler, Hyundai, Carrier, Intel, Bayer ve SoftBank gibi birçok şirket, ABD’ye yatırım planlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu şirketlerden bazılarının açıklamalarında, Trump’ın Twitter üzerinden kendilerini hedef göstermesi etkili olmuştu.

Bu gelişmelerin dünyanın geri kalanı için büyümede önemli kayıplara neden olacağı ifade ediliyor. CNBC'nin Ocak ayı anketine katılan ekonomistlerin çoğunluğuna göre ise korumacı politikalar ABD ekonomisi için de en önemli risk olarak görülüyor.

Diğer taraftan Trump politikalarına ilişkin belirsizlik Fed'de güvercin ve şahin cepheyi birleştiren ana konu durumda.

Yukarı

Business HT×