BIST 100 1.111,96 % 0,12
USD/TRY 7,5625 % 0,15
EUR/TRY 8,9535 % 0,01
Piyasalar
1.111,96
% 0,12
7,5625
% 0,15
8,9535
% 0,01
1,1841
% -0,08
13,73
0,02
1.950,86
% 0,33
43,15
% -0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed'den piyasaya 3 yeni şahin mesaj

Yellen'ın şahin duruşunu Dudley ve Harker ile Rosengren da farklı tonlamalarla destekledi

Fed'den piyasaya 3 yeni şahin mesaj
BUSINESSHT 16 02 2017, 07:13

Fed FOMC'nin 15 Mart'ta sonuçlanacak bir sonraki toplantısı öncesi üyelerden şahin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Salı günü Fed Başkanı Janet Yellen'ın para politikasında sıkılaştırmayı çok fazla geciktirmenin doğru olmayacağı yönündeki söylemiyle 2017'de üç faiz artırımı senaryoları bir kez daha canlanırken Başkan dün de bu vurgusunu tekrarladı.

Yellen, Washington'da düzenlenen kongrenin ikinci gününde yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin Fed'in hedeflerine çok yakın seyrettiğini kaydetti ve işgücü piyasası hedeflerine ulaşmaya çok yakın olduklarını belirtti.

Yellen, bilançosunun kademeli olarak küçültülmesine sadık kalınacağını söyledi ve bilançoda gidilecek bu küçültmenin ne zaman başlayacağının ekonominin gidişatına bağlı olduğunu belirtti

DUDLEY KADEMELİ ARTIRIM BEKLİYOR

Dün konuşma yapan FOMC üyeleri New York Fed Başkanı Dudley ve Philadelphia Fed Başkanı Partick Harker ile FOMC dışından Boston Fed Başkanı Eric Rosengren de Yellen'a benzer şekilde şahin tonlamalarda bulundu.

Dudley, faizin önmüzdeki aylarda kademeli olarak artırılmasını beklediğini kaydetti.

Dudley, ekonominin beklenene paralel gelişmesi durumunda, önümüzdeki aylarda para politikası genişlemesini kademeli olarak kaldırmayı, faizi biraz daha artırmayı bekleyeceklerini söyledi.

HARKER'DAN ÜÇ FAİZ ARTIRIMI VURGUSU

Philadelphia Fed Başkanı Partick Harker, enflasyonun Fed'in hedefine bu yılın sonlarına doğru veya gelecek yıl ulaşacağını söyleyerek, bu yıl içerisinde üç kez faiz artırımına gidilmesini desteklediğini yineledi. 

Harker, konuşmasında, "Ekonomi aşağı yukarı tam sağlığına tekrar kavuşmuş durumda" dedi ve "Her şeyin yolunda gideceğini varsayarak, 2017 yılı için 3 kez faiz artırımını uygun görüyorum" diye konuştu. 

ESKİ GÜVERCİNE GÖRE ÜÇTEN DE FAZLA ARTACAK

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise ABD ekonomisi beklenen ivmeyi yakaladığı takdirde ABD merkez bankasının faizleri tahminlerden daha agresif şekilde artırmasına ihtiyaç olabileceğini söyledi.

Uzun bir süre güvercin tutumuyla bilinen ve geçen yıl Jackson Hole toplantısı öncesi şahin cepheye geçtiği görülen Rosengren, Fed'in Aralık ayında açıkladığı 2017 yılında üç faiz artırımından daha hızlı bir artış beklediğini ifade etti. Rosengreen'in bu yıl faiz oranlarının belirlendiği Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunmuyor.

Diğer taraftan Fed'de şahin ve güvercinler arasındaki tartışmanın da bitmediği görülüyor.

 

Yukarı

Business HT×