BIST 100 1.131,31 % 0,39
USD/TRY 6,9491 % -0,03
EUR/TRY 8,2160 % 0,28
Piyasalar
1.130,77
% 0,34
6,9491
% -0,03
8,2160
% 0,28
1,1786
% 0,19
11,76
0,68
1.976,89
% 0,00
43,64
% -1,16
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Borsada eski yabancının yerini 'sıcak paracı' mı aldı?

Borsa İstanbul'da yabancı yatırmcının takas saklama süresi 3 yılda belirgin şekilde azaldı

Borsada eski yabancının yerini 'sıcak paracı' mı aldı?
DÜNYA 13 02 2017, 08:31

Ekonomist Doç.Dr. Evren Bolgün, son 3 senede Fed başta olmak üzere yaşanan pek çok ekonomik ve siyasi gelişmeyle birlikte Borsa İstanbul’un yabancı yatırımcı profilinin değişmeye başladığını söyledi. Bolgün, “Artık daha çok piyasaya hedge fund yatırımcıları giriyor ve gelen yabancı yatırımcı daha hızlı çıkıyor” dedi.

Tahvil yatırımcısının uzun süredir yavaş yavaş çıktığını Borsa yatırımcısının ise, profilinin değiştiğine değinen Bolgün, sıcak paracı olarak da tabir edilen yatırımcının daha fazla Türkiye piyasalarına uğramaya başladığını anlattı.

Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir ülke olmasının beklendiği 2012 yılında gelen yabancı yatırımcının elindeki hisse senedini tutma süresinin bir yıldan daha uzun, 389 güne kadar çıktığına işaret eden Bolgün, Dünya'dan Ece Ceyhun'a yaptığı açıklamalarda “Son 3 yılda yaşanan gelişmelerle bu 230 güne kadar geriledi” ifadelerini kullandı.

Bolgün şöyle konuştu: “Son dönemde Türkiye’de kur volatilitesi yüzde 25’e kadar çıktı. Şimdi yüzde 17’lerde seyrediyor. En sakin volatilite seviyesi ise yüzde 7-8’lerdir. Bugünlerde yaşadığımız hareketlilik olması gerekenin çok üzerinde. Dolayısıyla artık farklı dalga boyunda yatırımcılar piyasaya gelmeye başladı. Artık daha çok hızlı giren kısa süre içerisinde karını alıp giden yatırımcı var. Yükselen Volatilite Borsa’nın yabancı yatırımcısının niteliğini değiştirdi. Elinde bir yıl üzeri hisse senedi tutan yatırımcı profili yerini daha az kalıcı yatırımcılara bırakmaya başladı” dedi. Son 2 haftada dolar kurunda yaşanan yükseliş ve Borsa’nın gelişmekte olan emsal ülke borsalarına kıyasla ucuzluğunun yabancı yatırımcıya kısa sürede yüzde 22 getiri imkanı sunduğuna da vurgu yapan Evren Bolgün piyasa beklentilerini şöyle anlattı:

 

YABANCI 2 HAFTADA YÜZDE 22 KAZANDI

• Borsada son 2 haftada irrasyonel bir hareket var. Fitch’in not artırımının ardından yüzde 2’nin üzerinde günlük bir yükseliş yaşandı. Borsa adeta not indirimini coşkuyla karşıladı. Makro ekonomik daralma ise uzun süredir devam ediyor. Faizin yükseldiği bir ortamda, turizm, ulaştırma, sanayi ve inşaatta daralma devam ederken borsanın tamamen artan banka karlarına bağlı yükselmesi temel göstergelerle uyumsuz. Temel kural der ki; ‘faizin yükseldiği, notun düştüğü bir ortamda ekonomik daralma devam ediyorsa Borsa düşer.’

• Bu irrasyonalitenin sebebi de Borsa’nın hala yabancı için ucuz olması. Yüzde 65’i yabancı ağırlıklı bir Borsa’da yüzde 30’luk kur kaybı yabancı için çok önemli bir fırsat oldu. Borsa İstanbul emsal gelişmekte olan ülke borsalarına göre yüzde 40 üzeri bir iskontoya ulaşmıştı. Son 2 haftada dolar düşüşü ile yaşanan cazip getiri potansiyeli yabancının kur ve borsa birlikteliğinde yüzde 22 kazanç sağlanmasına imkan tanıdı. Nitekim geçtiğimiz haftalarda hisse senedi tarafında yabancı yatırımcıdan giriş var.

• Piyasalar Trump’ın söylemlerini yeni hazmediyor. Trump henüz gerçekten vadettiği ekonomik paketi hayata geçiremedi. Daha icraatlar önce masaya ardından senatoya gelecek. Bu da piyasalarda yeni bir dalga ile karşılanacak. Trump’ın vaatlerinin Senato’dan nasıl geçirileceği nasıl uygulanacağı önemli. Piyasalar her adımını önden yüklemeli olarak karşılayacak. Bu önümüzdeki dönemde Dolar Endeksi’nin öncelikle tekrar 105’e kadar çıkabileceği anlamına gelir.

• ABD’de 1980’lerdeki Keynesyen politikaların 2017 versiyonunu yaşayacağız. Reagan döneminde dolar artışı yüzde 40’lara gelmişti. 40 sene önceyle bugünkü şartlar aynı değil ama son 3 Başkan’da da aynı hareketi gördük. 4 yıllık icraatları 2 yıla yapıp ondan sonraki 2 senede gelecek 4 yılı isteyecek. Amerika’da büyüme yüzde 2’den yüzde 4’e, enflasyon yüzde 1.5’tan yüzde 2’nin üzerine dokunduğunda 2018 sonunda Fed’in kısa vadeli faizlerinin yüzde 3’e çıktığını göreceğiz.

BORSADA BİR SONRAKİ HAREKET YİNE DIŞARIDAN GELECEK

“Dolar/TL’nin geçen seneki gibi aşağı gidecek fazla yeri yok” diyen Evren Bolgün, önümüzdeki günlerde siyasi riskin fi yatlanmaya devam edeceğini de düşünüyor. Bolgün, “Borsanın coşkusu referanduma kadar olan periyoda dışarıdaki rüzgarlara bağlı esecektir. Dışarıda da hava hala iyi durumda. Endekste 90-91 binli seviyeleri görsek de Borsadaki hareketin sonuna geliyoruz” dedi. Kurdaki yükseliş ile birlikte Borsa da olası bir düzeltmenin de gündemde olduğunu belirten Ekonomist Doç.Dr.Evren Bolgün, “Hareketin tetiklenme noktası ise, yine dışarıdan gelecek. Ne de olsa 2 haftada yüzde 22 para kazanan bir yabancı portföy sermayesi var” değerlendirmesinde bulundu. Bolgün, “Önümüzdeki 2.5 ayda volatilite yine yüksek olacak. Belirsizlik devam edecek. Her netleşme ve gelişme piyasaya yansıyacak” ifadelerini kulland

Yukarı

Business HT×