BIST 100 1.126,90 % -0,76
USD/TRY 6,9788 % 0,09
EUR/TRY 8,2131 % 0,03
Piyasalar
1.126,90
% -0,76
6,9788
% 0,09
8,2131
% 0,03
1,1754
% -0,21
11,08
0,00
1.971,72
% -0,21
43,17
% -0,80
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

50 bin TL hibede şirket ve sertifika şartı kalktı

KOSGEB'in 50 bin TL hibe programına başvurmak artık daha kolay

50 bin TL hibede şirket ve sertifika şartı kalktı
08 02 2017, 13:03

KOSGEB'in 50 bin TL hibe programına başavuru koşulları kolaylaştırıldı.

50 bin TL hibe başvurusu yapabilmek için aranan girişimcilik sertifikasına ve hali hazırda bir şirkete sahip olma şartı 1 Şubat'tan beri ön koşul olarak sunulmuyor.

Henüz bir şirket kurmamış girişimciler, girişimcilik sertifikasını alma sürecini dahi beklemeden 50 bin TL hibe için projeleriyle KOSGEB'e müracaat edebiliyor. 2017 sonu itibariyle de hibe programına sadece henüz şirketi faaliyete başlamamış girişimciler başvurabilecek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Girişimcilik Destek Programında yeni düzenleme yapıldığını belirterek, "1 Şubat'ta başlayan yeni süreçle birlikte daha önceden KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB'e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırdık. Yeni süreçte girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB'e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı." dedi.

Türkiye'de girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını hedeflediklerini belirten Biçer, Girişimcilik Destek Programı'nda yaptıkları yeni düzenlemeyle birlikte, "1 Şubat'ta başlayan yeni süreçle birlikte daha önceden KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB'e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırdık. Yeni süreçte, girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB'e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı." diye konuştu. Biçer, girişimcilik sertifikasının gerekmediği bilgisini de verdi.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Uygulamanın detayları hakkında bilgi veren Biçer, oluşturulan kurullar tarafından işletmelerini kurmadan KOSGEB'e müracaat eden girişimcilerin başvuru formlarının, kurulacak işletmelerin sürdürülebilirlik, karlılık ve potansiyel sektörel fırsatlar gibi konularının değerlendirileceğini ve olumlu ya da olumsuz sonucun girişimci adayına bildirileceğini anlattı.

İŞLETMEYİ KURMAK İÇİN SÜRE 90 GÜN

Biçer, başvurusu onaylanan girişimci adaylarının, 90 gün içinde işletmesini kurup, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırarak, taahhütname imzalaması gerektiğinin altını çizerek, bu işlemleri belirlenen süre zarfında yapmayan girişimci adaylarının başvurularının reddedileceğini vurguladı.

GİRİŞİMCİ ADAYLARININ 3 KEZ BAŞVURU HAKKI VAR

Girişimci adaylarının en fazla 3 başvuru hakkının bulunduğuna işaret eden Biçer, "Yapılan bu başvurularda 3 kez üst üste olumsuz sonuç alındığında, girişimci adayının başvuru hakkı kayboluyor ve bir girişimci bu destek programından yalnızca bir kez faydalanabiliyor." ifadelerini kullandı.

FAALİYETTEKİ İŞLETMELER İÇİN SON TARİH 31 ARALIK 

Biçer, Girişimcilik Destek Programında yapılan bu değişiklikten sonra işletmesini kuran ancak KOSGEB'e müracaat etmeyen girişimcilerin de en geç 31 Aralık 2017'ye kadar başvurarak, programdan faydalanabileceklerine değindi. Biçer, bu tarihten sonra yalnızca işletmelerini açmadan KOSGEB'e müracaat eden girişimcilere onay verileceğini kaydetti.

Yukarı

Business HT×