BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

IMF'ten Yunanistan'a yeşil ışık yok

IMF'in toplantısında Yunanistan ve diğer kreditörlerin beklediği haber çıkmadı

IMF'ten Yunanistan'a yeşil ışık yok
07 02 2017, 07:34

IMF İcra Kurulu, dün sona eren toplantısnda, Yunanistan kurtarma programına finansal kaynak sağlayıp sağlamayacağı konusunu ele almadı. Diğer taraftan toplantı ardında yapılan açıklamada Yunanistan'ın uygulanan kemer sıkma politikalarına ve Avrupa'nın desteğine rağmen ek borç rahatlatmaya ihtiyacı olabileceği belirtildi.

Açıklamada, "İcra Kurulu üyelerinin çoğu, Yunanistan'ın gösterdiği devasa fedakarlığa ve Avrupalı ortaklarının sağladığı büyük desteğe rağmen, borcun sürdürülebilirliğinin sağlanması için daha fazla rahatlatma gerekebileceğini ifade ettiler. Üyeler, böyle bir rahatlatmanın Yunanistan'ın sürdürülebilir bütçe fazlası ve uzun vadeli büyüme yaratma kabiliyeti konusunda gerçekçi öngörüler ile ayarlanmasına ihtiyaç olduğunu vurguladılar" ifadelerine yer verildi.

IMF İcra Kurulu üyelerinin çoğunluğu Yunanistan'ın daha düşük bir faiz dışı bütçe fazlası hedefini tutturması taraftarı olduklarını ifade ettiler.

Foreks'ten edinilen bilgilere göre IMF İcra Kurulu, üyelerinin çoğununun Yunanistan'ın 2018'e kadar GSYH'nın yüzde 1,5'i seviyesinde faiz dışı bütçe fazlası vermesi yönünde görüş belirttiler. Diğer üyeler ise Yunanistan'ın Avrupalı kreditörlerinin istediği gibi yüzde 3,5 seviyesinde faiz dışı fazla verilmesini savundular.

Fon, Yunan ekonomisinin kurtarma programının getirdiği kısıtlamalar dikkate alındığında uzun vadede yıllık yüzde 1,0 büyüyeceğini öngördü

IMF yaptığı açıklamada 24 üyeli İcra Kurulu'nda üyelerden hangilerinin daha yüksek faiz dışı bütçe fazlası istedikleri konusunda bilgi vermedi.

Kurul üyeleri arasında bütçe hedefleri konusunda görüş farklılıkları olsa da Yunanistan'a gelir vergisi tabanını genişleterekve emeklilik harcamalarını rasyonelleştirerek vergi oranlarının düşürülmesi, yoksullara yardım için daha fazla alan yaratılması yönünde ortak çağrıda bulunuldu.

"IMF OLMAZSA KURTARMA DA OLMAZ"

Reuters'ta yer alan bir habere göre Bölge ülkelerinden bir Maliye Bakanı, IMF'in Yunanistan'ı kurtarma programında kalmasını beklediğini, çekilmesi halinde ise programın da sona ereceğini söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble da IMF katılmazsa Yunanistan'ı kurtarma programının sonlanacağını ifade etmişti.

IMF: "YUNANİSTAN'A YENİ BİR KURTARMA ÇOK ZOR"

2018'de yeni bir borç krizi yaşanmaması için görüşme yapan Eurogroup anlaşma sağlamamış ve kreditörler IMF'in de plana dahil olmasını istemişti. IMF'in gizli raporunda Yunanistan'a yeni bir kurtarmanın da çok zor olduğu belirtiliyor.

Yukarı

Business HT×