BIST 100 1.111,96 % 0,12
USD/TRY 7,5625 % 0,15
EUR/TRY 8,9535 % 0,01
Piyasalar
1.111,96
% 0,12
7,5625
% 0,15
8,9535
% 0,01
1,1841
% -0,08
13,73
0,02
1.950,86
% 0,33
43,15
% -0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez bankalarının istikrarsızlığının artırdığı risk

Bloomberg yazarı Mohamed El Erian'a göre merkez bankalarının teşvik politikalarında ısrarcı olması sürdürülebilir bir durum değil

Merkez bankalarının istikrarsızlığının artırdığı risk
MOHAMED EL ERIAN/ BLOOMBERG NEWS 23 01 2017, 15:45

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin geçtiğimiz haftaki açıklamaları, bu iki kritik para otoritesinin politika yapılandırmasındaki değişimi gözler önüne koydu: Ekonomik koşullar ve tahminler ile dayanıklılıktaki geçişi kabullenme.

 Şimdilik her iki ismin de bu duruma yanıtı politikalarını canlandıracak yönler çizmek. Bu, yatırımcıların beklentileriyle paralel olsa da, gelecekte karşılaşılacak patika, piyasanın fiyatladığı kadar güvenli ve pürüzsüz olmayabilir.

Avrupa ve ABD'de deflasyonist tuzağa yönelik korkular gerilerken, yüksek enflasyon ve yüksek büyümenin nominal gayri safi yurtiçi hasıla üzerindeki etkisi de devam ediyor. Yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın defalarca dile getirdiği altyapı yatırımlarının artacağı beklentisi de giderek güçleniyor çünkü hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'da çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde.

Yellen ve Draghi, ekonomik koşulların değiştiğini kabullenmiş gibi görünse de henüz muhtemel bir politika değişikliği için yeterli kanıt yok. Hatta her iki para otoritesi de yeterli esnekliği sürdürme arayışında. Böyle yaparak, 2008 küresel finansal krizinden bu yana değişmeyen politikalarındaki "risk tercihi dengesi" yaklaşımını yeniden tasdik ediyorlar.

Özellikle alışılmadık derecede akışkan olan küresel ekonomi koşullarında merkez bankaları, politikaları formüle etmede yalnızca "olumlu devam eden şeyleri" değil, hata yapmayı sona erdirebilmeyi de göz önünde bulundurmalı.

Mâli istikrar ve kaynakların yeterli dağıtımına yönelik riskler olmasına rağmen merkez bankaları, normalden fazla teşvik politikaları uygulama konusunda aşırıya kaçmayı sürdürüyor.Yıllardır merkez bankalarının tercihlerini takip eden yatırımcıların beklentileri de bu yönde oluyor. Örneğin ABD piyasaları, 2017 için Fed'in öngördüğü 3 faiz artışından daha az sayıda artırımı fiyatlıyor.

Merkez bankaları bu yaklaşımlarında ısrarcı olmaya devam ettikçe, para politikasında ani bir değişime ihtiyaç da giderek artıyor. Bu süreçte yatırımcıların piyasa metriklerini göz ardı ediyor olma ihtimalleri de yüksek.

Yukarı

Business HT×