BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez'in swap hamlesinin perde arkasında Deutsche Bank ve Citi mi var?

Merkez Bankası’nın kendi swap piyasasının alt yapısını kurmaya yönelerek son dönemde Deutschebank ve Citibank’ın aracılık ettiği swap işlemlerini perdelemek istediği konuşuluyor

Merkez'in swap hamlesinin perde arkasında Deutsche Bank ve Citi mi var?
18 01 2017, 08:04

Merkez Bankası’nın swap hamlesinin perde arkasında Deutschebank ve Citibank’ın swap işlemlerini perdelemek amacı bulunduğu belirtiliyor.

Habertürk'ten Sefer Yüksel'e konuşan bankacılık kaynakları, Merkez Bankası’nın son dönemde Deutsche Bank ve Citigroup’un aracılık ettiği swap işlemlerini perdelemek ve kur üzerindeki spekülatif hareketleri engellemek için bu hamleyi yaptığını belirtiyor. Merkez Bankası’nın, yaptığı bu hamle ile bu iki yabancı banka üzerinden swap yoluyla TL kaynağını kurutmak amacında olduğu belirtiliyor.

'TCMB KENDİ SWAP PİYASASININ ALT YAPISINI KURUYOR'

Son dönemde kurdaki yükselişi frenlemek için likiditeyi sıkma hamleleri yapan Merkez Bankası uluslararası sermaye piyasalarından swap işlemleri ile döviz ihtiyacını gideren Türk bankalarına, bu işlemler için sözleşmede karşı taraf olmayı taahhüt edecek. Böylece Türk bankaları döviz swap işlemlerini Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirecek. TCMB'nin döviz ve lira depolarıyla ilgili yaptığı açıklama da piyasa ekonomistleri tarafından "Merkez Bankası kendi swap piyasasının alt yapını kuruyor" şeklinde yorumlandı.

MERKEZ'İN SON AÇIKLAMASI NE İFADE EDİYOR?

Konuya ilişkin değerlendirmesinde HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, konuya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

"Merkez Bankası TL swap piyasasında faizleri yükseltip ödünç lirayla döviz almanın maliyetini artırmak ve böylece liraya destek olmak istiyor. Bunu yapmak için de döviz likiditesine ihtiyacı olan fakat elinde lirası olan bankaların swap piyasasında bu liraları ucuza borç vermesinin önüne geçmesi gerekiyor. Bunu da bu yeni piyasayla yapmayı amaçlıyor. Merkez Bankası’nın bu piyasayı kullanarak gecelik TL swap faizini ilk etapta yüzde 10’a kadar çekmeyi hedeflediğini düşünüyoruz.

Bu strateji eğer tahmin ettiğimiz şekilde uygulanırsa TL için ilk bakışta teknik olarak olumlu görülebilecek bir adım. Fakat yurtiçi risk algısının yüksek seyrettiği bir ortamda yüzde 10 geç likidite penceresi faiz oranının ve etrafında oluşabilecek swap faizlerinin lirayı korumak için yeterli geleceğini söylemek iddialı olabilir. Liraya destek anlamında olası stratejinin çalışıp çalışmayacağını izleyeceğiz.

Para politikasının 2013 sonu ve 2014’te olduğu gibi piyasa için gittikçe daha zor anlaşılır bir hale gelmeye devam ettiğini bir kez daha belirtelim. Birkaç gündür uygulanmakta olan likidite politikası gecelik borç verme faizinde resmi bir artış yapmadan fiili bir faiz artışı yapılmış etkisi yaratıyordu. Bu adım da - eğer beklediğimiz gibi uygulanırsa - gecelik borçlanma faizinde resmi bir artış yapmadan fiili olarak Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma maliyetini artıracak görünüyor."

LİKİDİTEDE 3 HAMLE

Önce repo ihalesini ortadan kaldırıp örtülü faiz artırımı yapan Merkez, ardından bankalararası piyasada bankaların borç alabilme limitlerini 11 milyar liraya düşürdü. Üçüncü olarak gerektiğinde gecelik repo miktarında kısıntıya gideceğini de belirterek piyasayı sadece faizi yüzde 10 olan geç likidite penceresine yönlendirdi

 

Yukarı

Business HT×