BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AVM'lerde Türk Lirası dönemi sorgulanıyor

AVM sektörü temsilcilerine göre kiralarda tamamen TL'ye dönüş sürdürülebilir değil. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Hulusi Belgü'ye göre kiracılar da normal şartlarda dövizle kiralamayı tercih ediyor.

AVM'lerde Türk Lirası dönemi sorgulanıyor
22 12 2016, 14:45

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dolardaki sert yükseliş üzerine alışveriş merkezi (AVM) sahiplerine yaptığı  “Kiraları TL ile alın”  hızla karşılık bulmuştu. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü'ye göre kiralarda tamamen TL'ye dönülmesi ise sürdürülebilir görünmüyor.

Dolardaki sert yükseliş sonrası AVM'deki mağazaların döviz bazlı kiralamadan TL'ye dönülmesi talebini değerlendiren Belgü, Reuters'tan Ceyda Çağlayan'a yaptığı açıklamalarda AVM'lerin kiracılara kısa vadeli destekler verebileceğini ancak tamamen TL'ye dönülmesinin sürdürülebilir görünmediğini söyledi.

Belgü, "Nihayetinde AVM yatırımlarının finansmanı yabancı para birimi ile yapılıyor. Sendikasyon kredileri dolar ve euro ile alınıyor ve 10-15 yıllık krediler kullanılıyor. Dövizle fonlama yapmış yatırımcı kurdaki spekülatif harekete maruz kalmamak için de dövizle kiralıyor" dedi ve ekledi:

KİRACI NORMALDE DÖVİZİ TERCİH EDİYOR

"Diğer yandan kiracılar da normal şartlarda dövizle kiralamayı tercih ediyorlar. Çünkü TL üzerinden kontrat yaptıklarında enflasyon oranında zam yapmaları lazım. Oysa son bir yıldır dolarda yaşanan sert yükseliş dışında, TEFE TÜFE dövizden daha fazla artıyordu. Dolayısıyla dövizle kiralamak kiracının da işine geliyordu."

Kur riskini tek tarafın üzerine yıkmanın doğru olmadığını ve her iki tarafın da mutlu olacağı bir çözüm geliştirmek gerektiğin söyleyen Belgü, kur riskine karşı yeni bir enstürman için çalıştıklarını söyledi.

KUR RİSKİ HEDGE YAPILABİLİR

Belgü, "Nihayetinde elimizde hedge etme gibi olanaklar var. İki tarafın da mutlu olacağı, araya bankaları da alıp bankaların elindeki enstrümanları kullanarak bir sistem geliştirilebilir. Kiracı TL ödeyecek, diğeri dolar alacak, arada banka sigorta primi gibi birşey kullanıp...Böyle birşey yapabilir miyiz diye konuşuyoruz. Birkaç banka ile bunu nasıl yapabiliriz diye konuşuyoruz." dedi.

Belgü ayrıca "Bunun en önemli nedeni kiralamada yaşanan zorluklar. AVM'ler kiracılara yardımcı olmak için indirim vermeye gayret ediyorlar. Ayrıca ödenmeyen, tahsilatı yapılmayan kiralamalar da olunca AVM'lerin gelirleri düşüyor. Bu tür kayıplar çok etkiliyor."

AVM sektöründe kiralamaların yüzde 70'i döviz üzerinden yapılıyor.Türkiye'de toplam yatırım tutarı yaklaşık 53 milyar dolar olan 367 AVM bulunuyor. Sektörde yabancı yatırımcıların payı ise yaklaşık 15 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. AVM yatırımlarının finansmanı ortalamada yaklaşık yüzde 30 özkaynak, yüzde 70 fonlama ile karşılanıyor.

Yukarı

Business HT×