BIST 100 1.205,37 % 1,06
USD/TRY 7,8845 % 0,01
EUR/TRY 9,2863 % 0,07
Piyasalar
1.205,37
% 1,06
7,8845
% 0,01
9,2863
% 0,07
1,1776
% 0,05
13,80
0,15
1.903,41
% -0,04
42,35
% -0,63
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kurtulmuş: Türk Lirası üzerindeki baskı hafifledi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Türk parasına dönme eğilimi, Türk parasının üzerindeki baskıyı hafifleten bir gelişme oldu.

Kurtulmuş: Türk Lirası üzerindeki baskı hafifledi
13 12 2016, 07:36

Dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan açıklamalar geldi.

Kurtulmuş, TL üzerindeki baskının hafiflediğine dikkat çekti:

EKONOMİ HAKKINDA AÇIKLAMA

"Türk parasına dönme eğilimi, Türk parasının üzerindeki baskıyı hafifleten bir gelişme oldu. Başka ülkelerle yapılan alışverişlerde de yerli paranın kullanılmasıyla Türk parası üzerindeki baskının kalkacağını tahmin ediyoruz. Türk parası üzerindeki bu baskı Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarından kaynaklanan bir sonuç olmadığı için çok kısa süre içerisinde normale döneceğini ümit ediyoruz. Küresel piyasalardaki gelişmelerden hep beraber koyduğunuzda Türkiye'nin içindeki şartlardan kaynaklanan bir sonuç olmadığını görürüz."

"ÜMİDİMİZ REEK SEKTÖRÜN TEKRAR CANLANMASI"

"El Bab'da son noktaya gelindi. Şehir çevrelendi ve son bitirici operasyonun hazırlıkları yapılmaktadır. En kısa sürede El Bab'ın o kısmı bitirilmiş olacak. Bölgemizde devam eden bir savaş var. 2015 Temmuz'undan beri eş zamanlı olarak topyekün verilen bir mücadele var. 15 Temmuz'da çok ağır faturaları olması muhtemel, milletimizin cesaretiyle önlenmiş olan FETÖ'nün darbe girişimi var. Bütün bunlar Türkiye'yi ilgilendiren siyasi gelişmeler. Türkiye'nin hedeflerine ulaşması için her yıl yüzde 5 büyümesi gerekir. İnşallah bundan en kısa zamanda Türkiye kurtulacak. Özellikle 65. hükümetin üretim yapımızı arttıran politikalarıyla büyüme hızı tekrar artışa dönecektir. Ülkelerin zaman zaman böyle zor bir atmosferin içerisinde olması mümkün. Mühim olan ne üretiyorsunuz, reel ekonomi ne durumda. Ümidimiz tekrar reel sektör canlanacaktır"

Kurtulmuş, Türkiye'yi yasa boğan terör saldırısı hakkında da değerlenirmelerini paylaştı.

Bu noktada Kurtulmuş'un şu ifadeleri öne çıktı:

"KİM DOST KİM DÜŞMAN GÖRMEK İSTERİZ"

"Terör saldırılarının ardından kim dost kim düşman görmek isteriz. Dostlarımızı da birkaç kınama cümlesiyle değil, insanlık cephesinde ortak paydaşta görmek isteriz dedik. Terör saldırısından sonra çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarını oulmlu buluyoruz. Ayrıca birçok ülkeden de bakan düzeyinde taziye açıklamarı gelmiş oldu. Hatta AP içinde bile bir miktar eleştirel yaklaşımla görüşler ifade edildi. Ortaya konlan bu destekleri olumlu bulduğumuzu ama yeterli olmadığını belirtiyoruz. Samimiyetle teröre karşı Türkiye ile ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir. AB'Den çok sayıda ülkeden açıklamalar yapıldı doğru ama şu anda bile hala Avrupa'da PKK'nın birçok ülkede faaliyette bulunduğu herkesin malumudur. PKK'ya karşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına baskılara kadar her eylemi yapmaktadırlar."

"ARTIK YETER! BUNDAN SONRA..."

"PYD ve YPG'nin terör örgütü olduğunu ifade ederken Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı mücadeledeki koalisyonun parçası olduğunu ifade edenler oluyor. PYD, PKK arasında hiçbir fark yoktur. Oralardan verilen silah ve mühimmatın PKK'nın eline geçmesi herkesin malumudur. Artık yeter. Bundan sonra dostlarımızın, müttefiklerimizin teröre karşı sadece söz olarak değil, birtakım kınama cümleleri ile değil, teşekkür ederiz ama yeterli bulmayız, uygulamada da Türkiye'nin yanında olduklarını göstermeleri lazım"

"YASIMIZI TUTACAĞIZ, ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

"PKK'nın Avrupa'daki yapılarının durdurulması, dostluk ve müttefikliğin gerek ve şartlarından birisidir. Son saldırı nedeniyle Avrupa'daki bazı ülkeler için ileri bir adım atılmasını bekliyoruz. Korkutarak yıldırarak içine kapatarak Türkiye'nin normal işlerinin işlemez hale gelmesini amaçlıyorlar. Hem yasımızı tutacağız, hem üzerimize düşeni yapacağız. Sigorta sektöründeki gelişmeleri yakinen değerlendirildi, primlerin düşürülmesi konusunda müzakere yapıldı. Bu konuda sayın Mehmet Şimşek Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdi. EKK'da alınan kararlar için konuşmalar yapıldı. 

"Merkez Bankası faaliyetleri ve para politikaları hakkında bilgi sunuldu. Her Bakan arkadaşımız, ilgili kamu kuruluşları titizlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bu milleti daha da güçlü hale getireceğiz. Bütün milletimize başsağlığı diliyorum. Allah bizi birlikte ayırmasın. Ortak mücadele azmi içerisinde eninde sonunda mutlaka bu terör örgütlerini yeneceğiz. Bunların Türkiye için çizdiği istikamette Türkiye'nin gitmesine müsade etmeyeceğiz"

"HERHALDE AVM'LERDEN YA DA ÇARŞAMBA PAZARINDAN ALMIYORLAR"

"Hakikaten enteresan şekilde hem derin hem geniş bir çukur açılmış. Her türlü teknik çalışma yapılıyor. En ufak detay atlanmıyor. Bu mühimmat herhalde sıradan değildi. Ancak genel olarak şöyledir, şu şekildedir diyecek durumda değiliz. Araştırmalar nihayetine erdiği zaman açıklanır. Terör örgütlerinin kullandığı hiçbir malzeme süpermarket ya da çarşamba pazarında satılmıyor. Bombalar, silahlar herhalde birileri tarafından bunların eline veriliyor. AVM'lerden ya da çarşamba pazarından almıyorlar. Sadece PKK için değil, bütün terör örgütlerinin arkasındaki lojistik, istihbari, askeri destekler verilmesin hiçbir örgüt 1-2 haftadan fazla dayanamaz. Böyle baktığınız zaman Cumartesi yaşadığımız patlamanın arkasındaki mühimmat da tesadüfen elde edilen malzeme değildir."

Yukarı

Business HT×