BIST 100 116.908 % 1,38
USD/TRY 6,8518 % 0,00
EUR/TRY 7,7028 % 0,00
Piyasalar
116.908
% 1,38
6,8526
% 0,01
7,7027
% -0,01
1,1239
% -0,01
9,38
0,00
1.776,48
% 0,06
43,14
% 2,64
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yabancı analistler: Enflasyon sürprizi faiz artırım ihtimalini azalttı

Yabancı analistlerden enflasyon değerlendirmeleri

Yabancı analistler hemfikir: Enflasyon sürprizi faiz artırım ihtimalini azalttı
BLOOMBERGHT 05 12 2016, 16:04

Kasım ayında enflasyon sürpriz bir şekilde yüzde 7'ye gerileyerek kurdaki artış devam ederken Merkez Bankası'nın ne yapacağı sorularını tekrar gündeme getirdi.

Yabancı analistlerin genel olarak vurguladığı iki nokta var:

1) Bu düşüşün kısa soluklu olduğu ve kurdaki artışla beraber özellikle 2017 itibariyle enflaysonda yeniden yükseliş görüleceği.

2) Beklentilerin altında enflasyonun Merkez'in faiz artırmasına gerek olmadığını düşünmesineneden olabileceği.

CREDIT AGRICOLE

Credit Agricole'nin Paris merkezli stratejisti Guillaume Tresca enflasyon verisinin ardından yayınladığı değerlendirmede, verinin sürpriz olduğunu ancak "(TL'deki) güçlü değer kaybı trendi" göz önüne alındığında "oyun değiştirici olmayacağını" söyledi.

Tresca, İtalya referandumunun ardından riskten kaçınma modunun tekrar güçleneceğini ileri sürerken, Türk lirasındaki zayıflığın altında yatan sebeplerin Merkez Bankası'nın "kredibilite eksikliği" ve "Türkiye'nin artık yüksek risklere sahip yeni bir ülke olduğu algısı" olduğunu kaydetti.

CAPITAL ECONOMICS

Capital Economics notunda, "Türk lirasının son zamandaki zayıflığı henüz tamamen fiyatlara yansımadı, enflasyonun önümüzdeki aylarda sert biçimde artmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Capital Economics ekonomistleri bugün açıklanan TÜFE verisinin ardından önümüzdeki hafta Pazartesi günü açıklanacak 3. çeyrek büyüme verisinin de son derece zayıf gerçekleşmesinin beklendiğini ve bu durumun Merkez Bankası'nı 20 Aralık'taki toplantıda faizleri sabit tutmaya sevk edeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

JPMORGAN

JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci, TÜFE'nin Kasım ayında aşağı yönlü bir sürpriz yaptığını ancak önümüzdeki aylarda fiyatlar üzerinde baskının kayda değer bir biçimde artacağını kaydetti.

Cebeci, 2016 sonu için TÜFE beklentisinin yüzde 7,8 düzeyinde olduğunu, alkol ve tütün ürünlerinde ÖTV zammının enflasyon üzerinde 0,2-0,3 yüzdelik puan etkide bulunacağını, TL'deki düşüş ve artan petrol fiyatlarının etkisinin Aralık ayında görülmeye başlanacağını kaydetti.

Cebeci, TÜFE'nin, 2017'nin ikinci çeyreği itibariyle yüzde 9,0 seviyesine kadar yükseleceğini ancak 2017 sonunda yüzde 8,2'ye kadar gerileyebileceğini belirtirken, 2017 enflasyon beklentilerinde, enerji fiyatları ve TL'deki oynaklığı gibi yukarı yönlü risk unsurlarının bulunduğunu söyledi.

GOLDMAN SACHS

Goldman Sachs raporunda, enflasyondaki düşüşün Aralık ve Ocak aylarında da süreceği ve sonrasında TL'deki düşüşün etkisiyle enflasyonun tekrar yükseleceği tahmin ediliyor.

Goldman Sachs analistleri, çekirdek enflasyonun 2017'nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,5'in üzerine ulaşmasını beklediklerini, ve faiz oranlarında 2017'nin ikinci çeyreğinden itibaren yıl sonuna kadar yüzde 9,5'e kadar artış beklediklerini, ancak daha erken faiz artırımı riskinin de bulunduğunu belirtti.

NOMURA

Nomura ekonomisti İnan Demir, beklenenden iyi gerçekleşen enflasyon verisinin TCMB'nin üzerinde oluşan, TL'deki düşüşü kontrol altına almak adına faiz artırma baskısını hafifleteceğini söyledi. Demir, enflasyondaki olumlu sürprizin büyük oranda gıda fiyatlarına bağlı olması sebebiyle uzun soluklu olamayabileceğini de ekledi. 

Demir, TCMB'nin kendi modellerinin, TL'deki düşüşün enflasyona 2 puana yakın katkıda bulunacağına işaret ettiğini, dolayısıyla enflasyonun 2017'nin ilk yarısında yüzde 9'a ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Yukarı

Business HT×