BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Putin'e dedim ki biz alışverişi yerli para ile yapalım"

Milli para kullanımına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Putin'le görüştüklerini artık milli para ile çalışmalara devam edeceklerini açıkladı

"Putin'e dedim ki biz alışverişi yerli para ile yapalım"
HABERTÜRK 03 12 2016, 14:35

Yeni Cevahir Alışveriş Merkezi'nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

*Yastık altındaki dövizlerinizi milli paraya altına yatırın demiştim. Altın bizim için değişmez bir para ölçüsüdür. Benim de alanım ekonomi biraz bilirim. Döviz baskı aracıdır. Karşılığı olmadan bastırılan para 100 milyarlarca dolar birilerine akmaktadır. Bizim bunu çözmemiz lazım. Niçin yastıkaltında bu karşılığı olmayan parayı saklayalım. Zaman bu zaman. Dolarınızı euronuzu TL'ye çevirin. Bizi yıkmak isteyenlere karşı hemen TL'ye çevirmeliyim. Zarar edersek ne olur? Bak bu millidir, bunda bereket vardır. Zarar etmezsin. Öbürü emperyal mantığın bekçisidir. Bu para burada kalacaktır.

* Putin'e dedim ki biz alışverişi yerli para ile yapalım. Ben ne alıyorsam Rus rublesiyle alayım sen de ne alıyorsan TL ile yap. Aynı şeyi Çin'e de söyledim. Makul kabul edildi. Merkez Bankalarına talimatları verdik. Bu yolla yapacağız. Yastığının altında ne varsa gel bunu altına yatır, TL'ye yatır. Piyasayı bununla düzenleyelim. O zaman ülkemiz milletimiz kazanacak.

* Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerinde inşa edilmiştir. İş dünyasını teslim iddiasındaki derneklerin bu ülkeye karamsarlık pompalamaya hakkı yoktur. Osmanlı'da yüzde 900'e faizleri çıkardılar. Burada da 7 binin üzerine faizi çıkardılar. Bu millet bunu da aştı. Göreve geldiğimizde durum buydu. Türkiye memur maaşlarını ödeyememe ile karşı karşıya kaldı. IMF kapılarında boyun eğdiğimiz günler oldu. Merkez Bankamızın döviz rezervi işlerimizi görüyor. Krizi mutluluğa çevirenler var. Millet gelecek kaygısındayken bunlar sırça köşkünde rahatını sürüyor.

* 14 yıldır hayata geçirdiğimiz reformlar ekonomisi krizlere, 15 Temmuz'daki gibi büyük fırtınalara karşı korudu. 15 Temmuz ertesinde 16 Temmuz'da benim milletim yastıkaltından 2.5 milyar dolar piyasaya sürdü. Şimdi bunun devamını bekliyorum. Son birkaç ay yaşanan dalgalanmaların etkisi geçicidir. Dünyanın en büyük ekonomileri bile yaşıyor. Amerika yaşamadı mı? Bunlar olmuyor diye bir şey yok.

* Türkiye nasıl 2008 krizini rahat atlattıysa çok daha kısa sürecek çalkantılı dönemi de geride bırakacak. Döviz üzerinden kriz operasyonu yapılıyorsa, dövize bağımlılığımızı düşürmeliyiz. Kiralamalar, alımlar devlet olarak da ekonomi zirvesinde bağladık. TL üzerinden tüm ihaleleri gerçekleştireceğiz. Alımları neden döviz üzerinden gerçekleştirip dolara bağımlı hale getiriyoruz. Neden yastıkaltında ziynet eşyalarını ekonomimize kazandırmayalım.

* 15 Temmuz'da nasıl elbirliği ile demokramize sahip çıktıysak şimdi de ekonomiye sahip çıkmalıyız. Türkiye'nin ekonomi seferberliğine destek olma zamanı. Bu alışveriş merkezinde kiralamaları döviz yerine TL ile yaptıkları için teşekkür ediyorum. Bu şekilde davranan firma sayımız artıkça dövizle ülkemize sıkıştırması sona erecek. Ayşe Cevahir hanımefendiye bu destek için özellikle teşekkür ediyorum.

* Tüm yerli yabancı şirketlerden Türkiye'ye güvenlemelerini yatırım yapmalarını öneriyorum. Devlet ve siyasetçiler olarak bu milletin yanında saf tutan herkesi desteklemeye devam edeceğiz.

* Anlaşamadığımız kişi, kurumlar olabilir. Şu anda yatırımcıların oluşturduğu bir Meclis'te bir aradayız. Faiz meselesini çözmeliyiz. Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim. Faizi önemli bir sömürü aracı olarak görüyorlar. Emperyalist mantığın sömürü aracı olarak görüyorum. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırma aracı olarak görüyorum. En yüksek parayı kazanan reel yatırımcı değil, finans sektöründe olanlar. Kendi öz sermayeleri ile değil, tüm yatırımcılardan vurgunu vuruyor.

* Bu yıl şu banka şu kadar kazandı derken, reel yatırımcıya bakıyorsun kılı kırk yarıyor, işler ters gidince diyor ki geri dön. Döndün döndün dönmezsen el koymak durumundayım. Yatırımcı ne yapacak burada. İmza atarken nereye imza attığını bilmiyor yatırımcı. Cümleler metinde öyle yazılmış ki karıncanın önüne koysan okuyamaz. Yüzde kaçla aldığının farkında değil. Alıyım işimi bitireyim diyor. Yüzde 14-15 buralara kadar çıkıyor. 17-18 buralara kadar çıkıyor. Bu yatırımcının para kazanması mümkün mü?

* Yüzde 17-18'le bunu sağdan soldan çarpacak ödeyecek finans sektöründekiler rahat, reel yatırımcı zor durumda. Kardeşim düşür onu. Amerika yüzde 0,50 faizle veriyor, Japonya eksi. Avrupa'da 1-2. Bize ne oluyor? Hem para kazanıyorlar, hem de yatırımcının önünü açıyorlar. Bu yatırımcı yatırım yapsın, istihdam sağlayalım, sonrasında üretimi gerçekleştirelim. Ondan sonra parayı kazanma fırsatı yakalayalım. Er veya geç adımlarımızı atıyoruz, atacağız.

Yukarı

Business HT×