BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8649 % 0,09
EUR/TRY 7,7590 % -0,21
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8649
% 0,09
7,7590
% -0,21
1,1295
% -0,31
9,96
0,00
1.805,03
% -0,21
42,24
% -2,43
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Vatandaş kur zararı kadar zam bekliyor

Türk Lirası'nın satın alma gücü düştü. Hükümete kur farkı zararının karşılanması talepleri gelmeye başladı

Vatandaş kur zararı kadar zam bekliyor
HÜRRİYET 01 12 2016, 07:45

Kurdaki artışlar sonrası, hem sektörlerden hem de çalışanlardan hükümete “Zararımızı karşılayın” talepleri gelmeye başladı. Asgari ücrete kur farkı kadar zam yapılması istenirken, müteahhitler de sözleşmelerinin kur farkına göre güncellenmesini istiyor.

Memur-Sen önceki gün düzenlenen Kamu Personel Danışma Kurulu’nda konuyu gündeme getirirken, asgari ücret pazarlığı öncesi sendikalar da aynı talebinde bulunuyor. Müteahhitler de kur farkı nedeniyle fiyat farkı kararnamesinin geniş kapsamlı olarak çıkarılmasını talep ediyor.

Sendikalar, bürokratlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımyla önceki gün toplanan Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda, memurların öncelikli talebi kur farkı oldu. Hürriyet'in haberine göre Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Müezzinoğlu’ndan, bu konuda hükümeti harekete geçirmesini istedi. Memur maaşlarında ciddi değişimler olduğunu belirten Yalçın, özetle şunları söyledi:

“Döviz kurlarındaki değişimler, emtia fiyatlarında ve özellikle de günlük hayatı, üretim bandını doğrudan etkileyen petrol fiyatlarındaki değişimler, kamu görevlilerinin mevcut mali haklarında, maaş ve ücretlerinde, satın alma güçlerinde olumsuz değişimlere neden olmuştur. Bu nedenle dördüncü dönem toplu sözleşmenin gerçekleşeceği 2017 Ağustos’una kadar kamu görevlilerinin bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için tedbirleri almamız gerekiyor.”

377 DOLARA DÜŞTÜ

6 Aralık’ta, milyonlarca çalışanı yakından ilgilerin 2017 yılı asgari ücret pazarlıkları da başlıyor. DİSK toplantı öncesi 2008 başında 414 dolar olan asgari ücretin 2016 Kasım itibariyle 377 dolara gerilediğine dikkat çekerek, “Döviz kurlarındaki erime asgari ücreti de aşındırmaktadır. Dövizdeki artış nedeniyle enflasyonun yükselmesi, reel olarak geriletecektir” saptamasında bulundu. Asgari ücret tespit komisyonuna işçiler adına katılan Türk-İş’in de, kurlardaki artışın yeni asgari ücrette dikkate alınmasını gündeme getirmesi bekleniyor.

MÜTEAHHİTLER İÇİN İLK ADIM ATILDI

Kur artışları nedeniyle maliyetleri artan müteahhitler içinse, ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı. TBMM’ye gönderilen torba tasarıda, 1 Ocak 2015’ten önce Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından TL biriminde kamu ihale yasasına göre yapılan işlerde, kullanılan borular için fiyat farkı verilmesine yönelik olarak Bakanlar Kurulu’na yetki verildi. Maddenin gerekçesinde de, boru fiyatlarında öngörülemeyen artışlara dikkat çekti. Ancak inşaat dünyasında, kur kaynaklı olarak birçok kalemde artış olduğu belirtilerek; fiyat farkının daha geniş uygulanmasına yönelik bir beklenti bulunuyor. Bazı kaynaklar, hükümetin daha geniş kapsamlı bir fiyat farkı kararnamesi için çalışmalara başladığını da dile getiriyor.

Yukarı

Business HT×