BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Murat Ülker: Hisseleri satanlar dedikodunun çıkacağını biliyordu

Ülker, "Alımlar sonrası fiyat toparlandı. Bizim de 5 milyon liraya yakın bir kazancımız oldu. Adeta bize zorla para kazandırdılar" dedi

Murat Ülker: Hisseleri satanlar dedikodunun çıkacağını biliyordu
HÜRRİYET 25 11 2016, 08:27

Murat Ülker, Yıldız Holding hisselerinde sert satışlar görüşmesine sebep olan haberle ilgili ilginç bir açıklama yaptı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bünyesinde faaliyet gösterdiği gerekçesiyle kayyuma devredilen Kaynak Holding’in Ülker Grubu ile bağlantılı olduğu ve bu konuda bir soruşturma başlatıldığı basında iddia edilmişti.

Ülker Grubu bu iddiaları açıklamayla ret ederken Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de sosyal medyadan “Ortalığı sebepsiz yere telaşa verenler var. Alnımız ak, işlerimiz temiz. Çalışmaya devam ediyoruz” mesajı vermişti.

Hürriyet'in haberine göre, söz konusu iddialarla ilgili önceki gün konuşan Murat Ülker, “Bize yapılan 15 Temmuz’da ülkeye karşı yapılmaya çalışılan darbe girişiminin bir benzeri. Bize yapılmış bir darbe girişimi” diye konuştu.

Kaynak Holding ile bağlantıları olduğuna dair dedikodu tadındaki haberler ile borsadaki işlemlerin paralel olduğuna ima eden Murat Ülker şunları söyledi:

"Cuma günü çıkan haberi kimse dikkat çekici bulmamıştı. Sosyal medyada bile bu yönde bir hareketlilik olmamıştı. Bu derece sınırlı bir olay yaşanırken, Pazartesi günü operasyonun ikinci perdesi oynandı. Bizim borsamız saat kaçta açılıyor 10’da. Bu açılış esnasında Londra’da saat kaç henüz 07. New York’ta kaç? Gece yarısı 02. Ancak bakıyorsunuz borsada bizim grubun hisselerinde satış emirleri daha haber çıkmadan verilmiş. Bu da satış emirlerinin çıkacak haberle bağlantılı olduğunu, yani haberin yenileneceğinin bilindiğini gösteriyor. Bu, ABD kaynaklı bir operasyona işaret ediyor. 15 Temmuz gibi bir olay yani. Bize yapılmış bir darbe girişimi var.”

60 MİLYONLUK ALIM

Ülker Grubu’nun FETÖ ile bağlantısı olduğunu önce bir gazete isim vermeden yayınlanmış ardından da bir internet sitesi, bahsi geçen şirketin Ülker Grubu olduğunu yazmıştı. Bu haberler üzerine Bizim Mağazacılık, Ülker Bisküvi ve Gözde Girişim hisselerinde çok yoğun satışlar dikkat çekmişti. Murat Ülker düşen seviyelerin alım zamanı olduğunu belirtip, hisselerine destek çıkıp alacağını duyurmuştu. Murat Ülker hisselere alım yönünde 60 milyon liralık destek verdiğini söyledi ve “Alımlar sonrası fiyat toparlandı. Bizim de 5 milyon liraya yakın bir kazancımız oldu. Adeta bize zorla para kazandırdılar. Bu tür alım satım işlemlerini şirketlerin kendi hisselerinde yapmasını çok doğru bulmuyorum ancak desteğin gerekli olduğunu düşündük. Yatırımcılarımızın zarar etmesini istemedik. Kendimize güvendiğimizi, hisselerimize sahip çıktığımızı göstermemiz önemliydi” dedi. İddia şeklindeki haberlerin yayınlandığı gün Ülker hisseleri 15,50 TL’ye kadar gerilemiş sonraki günlerde 18,50 TL’ye kadar çıkmıştı. Bizim Mağazacılık hisseleri ise 9,5 TL’den 10,85 TL’ye, Gözde Girişim hisseleri ise 1,70 TL’den 2 TL’ye yükselmişti.

Yukarı

Business HT×