BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8643 % 0,08
EUR/TRY 7,7509 % -0,32
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8641
% 0,08
7,7499
% -0,33
1,1285
% -0,41
9,96
0,00
1.802,41
% -0,36
42,34
% -2,19
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hisselerdeki dalgalanmanın ardından Ülker'den kritik açıklama

BloombergHT'ye konuşan Pladis CEO'su Cem Karakaş, yatırımcıların Yıldız Holding hisselerine güvenlerinin tam olduğunun altını çizdi

Hisselerdeki dalgalanmanın ardından Ülker'den kritik açıklama
BUSINESSHT 23 11 2016, 16:45

Ülker yetkilileri, yatırımcıların Yıldız Holding grup hisselerine güvenlerinin tam olduğunu vurgulayarak yurtdışı gelirleriyle birlikte defansif bir profil çizdiklerini belirtiyor. Holding, Türkiye'de gelecek yıl 5 bin kişilik istihdam artışı hedeflerken yurtdışı operasyonlarının da önemine dikkat çekiyor.

Yıldız Holding hisseleri son dönemdeki hareketliliğiyle gündeme gelirken Pladis CEO'su Dr. Cem Karakaş, BloombergHT'nin "Akıllı Para" canlı yayınına telefonla bağlanarak Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı. Karakaş, Ülker'in yurtiçi ve yurtdışı operasyonları ile yabancı yatırımcıların pozisyonu üzerine detaylı açıklamalarda bulundu. 

KARAKAŞ: ŞİRKETLERİMİZİN TAMAMININ PERFORMANSINA GÜVENİYORUZ

Karakaş'ın  15 gündür basında yer alan haberlerle hareketlenen Yıldız Holding hisselerindeki alımlarına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeler öne çıktı:

"Şirketlerimizin hepsinin performansına güveniyoruz. Gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz ve bu sektör her türlü ekonomik dalgalanmaya mukavemet gösteriyor. Geçen yıl şirketimize olan güveni göstermek için 60 milyon TL'ye yakın alım yaptık. 4. çeyrek performansları açıklandıkça teveccüh artacaktır. Son günlerde özellikle Ülker hisse senedine yabancı girişleri görmekteyiz" 

ÜLKER'İN CİROSUNUN 3'TE 1'İ YURTDIŞINDAN

CEO Karakaş, yabancıların Ülker'e olan güvenine vurgu yaparak yabancı hissedarların pozisyonlarına ilişkin önemli bilgiler verdi:

"Ülker, gelirinin büyük kısmını Türkiye'den elde etmekle birlikte esas itibariyle bölgesel bir şirket. Ülker çatısı altında Pladis'in Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki imalat ve satış varlıkları da dahil.  Bu nedenle cirosunun yaklaşık 3'te 1'ini yurtdışından elde ediyor. Bu açıdan Ülker, dalgalanmalara karşı mukavemet kazanıyor ve döviz geliriyle defansif yapıda.

Ülker hissesinde yabancı yatırımcı oranı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında dalgalanır. Yüzde 60'lık oran 14 yabancı yatırımcıya ait. Bahse konu yabancı yatırımcılar dalgalanmalarda alıma geçiyor. Yatırımcıların güveninin tam olduğunu gördük." 

2017'DE 5 BİN YENİ İSTİHDAM

Karakaş, yurtdışı operasyonlarının önemine vurgu yapmakla birlikte 2017'de istihdam artışının tamamını Türkiye'de gerçekleştirme hedeflerini paylaştı:

Yıldız Holding'in 12 milyar dolarlık cirosunun 5.5 milyar doları Pladis'e ait ve bunun 3.5 milyar doları yurtdışından. Ülker, Türkiye'deki yüksek pazar payı ve geniş ölçeği nedeniyle daha fazla büyümek için yurtdışına yönelmesi gerekiyor. 2017'de 5 bin istihdam artışının tamamı Türkiye'den gelecek. İstihdam olarak Türkiye'de büyüyoruz, dünyada ise ya büyümüyoruz ya da küçülüyoruz. Bisküvi çikolata kek işlerinde dünyanın en büyük üçüncü oyuncusuyuz. Bu nedenle yurtdışına da önem vermek zorundayız.

STERLİNDE DÜŞÜŞ ÜLKER İÇİN POZİTİF

Son olarak Karakaş, sterlinde düşüşün Ülker'in İngiltere operasyonlarına etkisinin ise olumlu olacağını ifade etti:

"İngiltere'nin en büyük oyuncusuyuz. İngiltere operasyonu iç pazara çalışıyor ve ihracat yapmıyor. Sterlin'in düşüşü İngiltere'den ihracat ihtimalini artırmış oldu."

ÜLKER 3 GÜNDE 80 MİLYON TL'NİN ÜZERİNDE GERİ ALIM YAPTI

Ülker grup hisseleri son 15 günde basında yer alan haberlerle hareketli bir seyir izlemiş, hem Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker hem de Holding söz konusu hisselerde alım yapmıştı.

Hisselerin sert düşüş yaşadığı 14 Kasım'ın hemen ardından 3 günde Murat Ülker'in yaptığı toplam alım Ülker hisselerinde 35,7 milyon TL'ye ulaştı. Yıldız Holding ise 38,8 milyon TL'lik Ülker hissesinin yanı sıra Gözde Girişim'de 2,7 milyon TL ve  Bizim Toptan'da 3,0 milyon TL olmak üzere 44,5 milyon TL'lik alım yaptı. Böylece toplam geri alım 3 günde 80 milyon TL'yi aştı.

Yukarı

Business HT×