BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8626 % 0,01
EUR/TRY 7,7471 % -0,04
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8626
% 0,01
7,7471
% -0,04
1,1287
% 0,01
9,96
0,00
1.802,76
% -0,04
42,36
% -2,15
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Dev marka, mağazalarını birer birer kapatıyor

800 kişinin çalıştığı ev ürünleri perakende zinciri Esse, 207 mağazasını birer birer kapatıyor

Dev marka birer birer mağazalarını kapatıyor
DİNÇER GÜNER/ HÜRRİYET 16 11 2016, 17:52

İş adamı Semih Şeftali'nin 2002'de kurduğu ev ürünleri perakende zinciri Esse, el değiştirdikten altı ay sonra krize girdi. Esse bünyesinde 100’ü franchise olmak üzere toplam 207 Esse mağazası birer birer kapanıyor, alacaklılar dev zinciri kurtarmak için devreye girdi.

14 yılda 300 milyon liralık ciroya ulaşan, 800 çalışana sahip firma, Şubat 2016'da Erhan Abaz, Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş’a satılmıştı. Ticaret sicil kayıtlarına göre şirketin yüzde 10’ar hissesi Yağcı ve Okumuş’a, kalan kısım ise Ataköy Dayanıklı Tüketim Mamulleri Sanayi ve Tic. Ltd. şirketine geçti.

MAAŞLAR ÖDENEMİYORDU

Esse yeni yönetime geçtikten sonra faaliyetlere kaldığı yerden devam etti. Ancak, işlerde belli ölçekte düşüş yaşanmaya başladı. En sancılı süreç ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşandı. Yaşanan sorunu ilk hissedenler, şirket çalışanları oldu. Maaş ödemelerinde yaşanan sıkıntılar giderek artmaya başladı. Hürriyet'in ulaştığı birçok şirket çalışanı üç aya yakın bir süreden beri maaş alamadıklarını belirtti.

EN GÖZDE MAĞAZA DA KAPANDI

Geçtiğimiz iki hafta içinde Esse,  birçok mağazasını kapattı. Bu şubeler arasında "Esse’nin gözbebeği" olarak bilinen Suadiye mağazası da vardı. Söz konusu mağazada tüm raflar boşaltıldı. Şirkete yakın bir kaynak, bazı mağazalardaki ürünlerin alacaklı çalışanlar tarafından alındığını öne sürdü. Adının açıklanmasını istemeyen bir mağaza yöneticisi ise “Şu an tüm mağazalarda POS cihazları Esse’ye ait değil. Şirketin borçlu olduğu tedarikçilerin POS cihazları geldi mağazalara” dedi.

"AVM YÖNETİMİ BİZİ DIŞARI ÇIKARDI"

Esse’nin bir başka mağaza çalışanı ise yaşadıklarını  “Esse el değiştirdiğinden bu yana toparlanamadı. Biz çalışanlar olarak çok mağdur olduk. Şirketin çalışanları olarak Esse’ye ne oldu bilmiyoruz. Bize bir açıklama dahi yapılmadı. En sonunda bir gün mağazaya geldiğimizde, AVM yönetimi bizi mağazadan çıkardı. Üç aydır maaş almıyoruz. Üç aydır maaş almamak; kira yatıramamak demek, kredi veya kredi kartı ödeyememek demek. İş arayacak para bulamamak demek, elektrik, su, doğalgaz faturası ödeyememek demek” sözleriyle anlattı.

ŞİRKETE KARŞI ONLARCA İCRA TAKİBİ

Şirkete yönelik artan haciz baskısı nedeniyle iflas erteleme gündeme gelse de OHAL süresince yasak olduğu için bu yola başvurulamadı. Bir tür koruma sağlayan konkordato başvurusu için bir dizi görüşme yürütüldü. Yaşanan soruna çözüm bulunamayınca bu kez tedarikçiler harekete geçti.

TEDARİKÇİLER BİR ARAYA GELDİ

Esse’nin yaşadığı sıkıntının aşılması için, hem şirket ortaklarının hem de tedarikçileri birkaç aydan beri çeşitli arayışlara girdi. Bu amaçla Sektör Mağazacılık Züccaciye İç ve Dış Tic. San. A.Ş. ismiyle yeni bir şirket kuruldu.

21 Ekim’de kurulan Sektör A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Ali Güner , Hürriyet'e yaptığı açıklamada alacaklı konumunda bulunan perakendeciler olarak devreye girdiklerini belirtti. Güner’in verdiği bilgilere göre en büyük borç 300 milyon lira ile tedarikçilere ait. Tedarikçilerin yanı sıra, bankalar ve şirket personeli de alacaklı durumda.

"BAŞARIRSAK DÜNYADA BİR İLK OLUR"

“Yalnızca ben değil bir çok tedarikçi arkadaş bu işin altına elimize koymuş durumdayız" diyen Güner,  şunları söyledi:

"Biz yeni bir şirket kurduk. Tedarikçi alacaklarını Esse mağazaları birer birer kapanıyor, alacaklılar dev zinciri kurtarmak için devreye girdi yapılandırdık. Şimdi AVM’lerle görüşüyoruz. Hafta başı da AVM yetkilileriyle bir araya geleceğiz. Temasta olduğumuz birçok yetkili de Esse’nin ayağa kalkması için çaba içinde. Öte yandan, ilk yapacağımız şey mağazalara yeniden mal vermek olacak. Personeli, tüm özlük haklarıyla yeni şirkete geçireceğiz. Yine personele de yakın zamanda ödeme yapacağız. Esse’nin sitesi de kapalı; onu da kısa süre içinde açacağız."

107 MAĞAZADAN 37'Sİ KAPANACAK

Şirkete bağlı 107 mağazadan 37’sini kapatma kararı aldık. Evet Esse beli ölçüde küçülecek ama yoluna devam etmesi için her şeyi yapmaya kararlıyız. Esse’nin kapanması sadece Esse ile ilgili bir sorun ortaya çıkarmayacak. Bu şirkete mal tedarik eden çok sayıda firma ve bu firmaların çalışanları var. Evet zor bir işin altına girdik. Avukatlarımız, bu modelin dünyada dahi bir ilk olma özelliği taşıdığını söylüyor. Başaracağımıza da inanıyoruz” dedi.   

Yukarı

Business HT×