BIST 100 93.699 % 0,00
USD/TRY 5,3200 % 0,18
EUR/TRY 6,0890 % 0,40
Piyasalar
93.699
% 0,00
5,3200
% 0,18
6,0890
% 0,40
1,1435
% 0,42
20,24
0,00
1.249,03
% -0,02
62,11
% 0,71
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Üçüncü çeyreğin kazanını kim oldu: Bankalar mı, sanayiciler mi?

AK Yatırım analistleri üçüncü çeyrek bilançolarını masaya yatırdı

Üçüncü çeyreğin kazanını kim oldu: Bankalar  mı, sanayiciler mi?
BUSINESSHT 13 11 2016, 10:53

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin tamamı kritik üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şimdi sıra genel performans değerlendirmesinde.

AK Yatırım analistlerinin hesaplamalarına göre, banka kârlarının sanayilere göre daha güçlü geldiği çeyrekte, şirketler yıllık bazda net kârlarını yüzde 51 büyüttü.

Analistlerin tahminlerini paylaştığı şirketlerin yüzde 40’ının net kârları beklentilerin üzerinde gelirken, yüzde 42’isinin beklentilerin altında kaldı. Şirketlerin geri kalanının net kârı ise beklentiye paralel gerçekleşti. Buna göre, tahmin paylaşılan BIST şirketlerinin üçüncü çeyrekte toplam net kârı 11,2 milyar lira ile beklentinin ortalama yüzde 1,4 altında geldi.  

Mali kesim dışı şirketlerin yıllık bazda toplam cirosu yatay kalırken, toplam FAVÖK’ü ise yüzde 10,0 geriledi.

Diğer taraftan, mali kesim dışı şirketlerin yüzde 45’i esas faaliyet gelirinde beklentileri aşarken, yüzde 33’ü beklentilerin altında kaldı. Şirketlerin yüzde 22’isinin ise operasyonel performansı beklentiye paralel gerçekleşti.

Mali kesim dışı şirketlerin performansının beklentilerin altında kalmasında özellikle Turkcell ve Türk Hava Yolları'nın etkili olduğunu belirten analistler, Mali kesim dışı şirketlerde, Anadolu Cam, Trakya Cam, Tüpraş, Aselsan, Pegasus, TAV, Coca Cola İçecek ve Arcelik’in üçüncü çeyrek sonuçlarının güçlü geldiğini; Türk Telekom, Turkcell, Petkim, Şişe Cam ve THY'nin zayıf sonuçlar açıkladığını söyledi. 

BANKALARIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREK KARNESİ

Bankalarda üçüncü çeyrek net kâr toplamı önceki çeyreğe göre yüzde 11,7 gerileyerek 5,9 milyar lira oldu ve piyasa beklentilerini yüzde 3,5 aştı.

İş Bankası ve Vakıfbank beklentilerin yüzde 10 üzerinde gerçekleşen net kârları ile dikkat çekerken, Halkbank ve Albaraka Türk’ün dönem kârları beklentilerin sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 21 altında kaldı. Yine Garanti Bankası ve Yapı Kredi’nin net kârlarının tahminlerin yüzde 5 ve yüzde 4 üzerinde olduğu, buna karşılık TSKB’nin hemen hemen beklentiyle aynı tutarda net kâr açıkladığı gözlendi.

AK Yatırım analistlerine göre üçüncü çeyrekte net kârlarda gözlenen gerilemenin iki temel sebebi var:

1) Önceki çeyrekte bankaların Visa satışından bir kerelik 1,2 milyar lira tutarında gelir elde etmesi

2) Önceki çeyrekte 578 milyon liraya ulaşan temettü gelirlerinin, bu çeyrekte 80 milyon lirada kalması

Analistler, "Olumlu tarafta ise, bankaların net faiz gelirlerinin özellikle TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirisindeki sıçrama ile yüzde 16 büyümesi kârdaki gerilemeyi sınırlandıran bir faktör oldu" dedi.

Visa gelirleri ve temettülerin etkisi hariç tutulduğunda üçüncü çeyrekte dikkat çeken trendler ise şöyle oldu:

1) TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirinin önceki çeyreğe göre 0,5 milyar lira artarak net faiz marjına 20 baz puan katkı sağlaması ve düşen fonlama maliyeti ve artan Hazine gelirleri ile düzeltilmiş net faiz marjındaki çeyrek dönemdeki artışın 50 baz puana ulaşmış olması.

Bu kapsamda özellikle Halkbank ve Vakıfbank (TÜFE’ye endeksli menkul kıymet etkisi de dahil) net faiz gelirlerinde en yüksek artışı sağladılar. Vakıfbank’ta ayrıca takipteki alacak tahsilatının net faiz gelirlerine katkısı oldu.

2) Net komisyon gelirlerinde toplamda yüzde 2,5 daralma gözlenmesi. (Vakıfbank ve Halkbank nispeten daha kuvvetli kredi artışı nedeniyle %8,0 ve %6,1 büyüme yakaladı.)

3) Halkbank, Garanti ve Yapı Kredi’deki ihtiyati karşılıklarda dahil edildiğinde karşılık gider artışının toplamda yüzde 13’ü bulması

4) Maliyet giderlerinin Yapı Kredi hariç tüm bankalarda önceki çeyrek seviyesinde ya da hafif altında kalması 

MALİ KESİM DIŞI ŞİRKETLER

Mali kesim dışı şirketlerde, piyasa tahmini olan 47 şirketin toplam net kârı ise 4,3 milyar lira ile piyasa beklentisinin yüzde 12 altında geldi.

Bu şirketlerin toplam cirosu 75 milyar lira ile 76 milyar lira seviyesinde olan beklentilerin paralelinde gerçekleşirken, toplam FAVÖK’leri 11,4 milyar lira olarak beklentinin hafif altında kaldı.

Sonuç olarak, toplam FAVÖK marjı, yüzde 15,1’lik piyasa beklentisinin 10 baz puan üzerinde, yüzde 15,2 olarak gerçekleşti.

Yukarı

Business HT×