BIST 100 98.414 % 1,65
USD/TRY 5,3567 % 0,36
EUR/TRY 6,1058 % 0,20
Piyasalar
98.429
% 1,66
5,3561
% 0,36
6,1056
% 0,19
1,1398
% 0,05
18,22
-0,14
1.282,78
% -0,72
61,67
% 0,80
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Suudi Arabistan'ın ödeme kararı Türk Telekom için umut ışığı olur mu?

Suudi Arabistan şirketelere geciken ödemeleri yapacağını açıklayınca, gözler Türk Telekom için aldığı krediyi ödeyemeyen Saudi Oger'e çevrildi

Suudi Arabistan'ın ödeme kararı Türk Telekom için umut ışığı olur mu?
BUSINESSHT 08 11 2016, 11:19

Suudi Arabistan'ın şirketlere geciken ödemelerini yapmaya karar vermesi Türk Telekom için de iyi haber olabilir.

Suudi Arabistan resmi ajansına göre, hükümet Pazartesi akşam yaptığı toplantıda geciken ödemeleri yapmak üzere hazırlanan planı onayladı. Hükümetin yıl sonuna kadar tamamlamak üzere ödemeleri hemen yapmaya başlayacağı belirtildi.

Suudi Arabistan'ın ödeme yapamadığı şirketler arasında Türk Telekom'un hissedarlarından Oger Telecom'un sahibi Saudi Oger şirketi de bulunuyordu.

Türk Telekom'un ana hissedarı konumundaki Suudi Arabistan merkezli Saudi Oger Grubu'nun hakim ortak olduğu Oger Telekom, Türkiye'deki borçlarını ödeyebilmek için 2013 yılında çektiği 4,75 milyar dolarlık refinansman kredisinin Eylül ayı taksidi olan 290 milyon dolarlık borcunu ödemeyerek gecikmeye düşmüştü.  

Saudi Oger'in Suudi Arabistan hükümetinden ödemelerini tahsil edebilmesinin bu kredinin ödenmesinde de elini rahatlatabileceği belirtiliyor.

HİSSE POZİTİF AYRIŞIYOR

TEB Yatırım stratejisti Toygun Onaran haberin Türk Telekom'la ilgili sorunun çözülmesi açısından "umut ışığı" olabileceğini söyledi.

Suudi hükümetinin hangi şartlarda ve hangi miktarlarda ödeme yapacağı gibi detayların önemli olduğunu vurgulayan Onaran, Türk Telekom hisselerinin bugün borsada pozitif ayrışmasının yatırımcıların da ödeme sorunun çözüleceğini fiyatladığına işaret ettiğini belirtti.

BIST 100 endeksi saat 11:10 itibariyle yüzde 0,4 aşağıda olmasına rağmen Türk Telekom hisselerinin yüzde 2,3'ün üzerinde primle işlem görüyor. 

Onaran, "Türk Telekom'un yüksek döviz borcu nedeniyle dolarda yeni rekorlar gelirken aslında pozitif ayrışmaması gerekirdi. Yatırımcıların ödeme haberlerini fiyatladığını söylemek mümkün" dedi.

İPTAL EDİLEN PROJELERDE OGER'İN PROJESİ VAR MIDIR?

Aslında ödeme haberi gelmeden önce Suudi Arabistan'dan iptal haberi gelmişti.

Sabah çıkan haberlerde aynı toplantıda 266 milyar 600 milyon dolar değerinde çok sayıda proje sözleşmesinin durdurulmasına karar verildiği iddia edilmişti. Durdurulan projelerin içeriğine dair ise ayrıntılı bilgi verilmemişti.

Onaran, bu iptal edilen projeler arasında da Saudi Oger'in projesi olup olmadığının dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olduğunu söyledi. 

Faaliyet raporunda yer alan hissedarlık yapısına göre; Türk Telekom'da yüzde 55 payı bulunan Ojer Telekomünikasyon'da Oger Telecom Limited yüzde 99, Saudi Oger Limited ise yüzde 1 hissedar konumunda.

Oger Telecom Limited'de ise Hariri Ailesi'nin tamamına sahip olduğu Saudi Oger Limited yüzde 26.67, Oger Telecom Saudi Arabia Limited yüzde 23.8, Saudi Telecom Company'nin tamamına sahip olduğu STC Turkey Holding Limited ise yüzde 35 hissedar konumunda. Geri kalan yüzde 14.53 pay ise azınlık hissedarlarının elinde. 

PETROL EN BÜYÜK İHRACATÇISINI NASIL VURDU? 

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan petrol fiyatlarındaki düşüş yüzünden geçen yıldan bu yana müteahhitlere ödemelerini yapmakta zorluk çekiyordu. 

Riyad yönetiminin 26 Eylül'de açıkladığı son kemer sıkma paketinde bakanlar, devlet memurları ve Şura Meclisi üyelerinin maaş ve diğer ödeneklerinde kesintiye gidilmişti.

Hükümet, 29 Aralık 2015'te ise aralarında akaryakıt, su ve elektriğin de bulunduğu birçok tüketim maddesine büyük oranlarda zam yapmıştı.

Belirlenen 2030 vizyonu çerçevesinde petrole dayalı ekonomisini yeniden yapılandırmayı ve gelirlerini çeşitlendirmeyi amaçlayan Suudi Arabistan, geçen sene 98 milyar dolar olan bütçe açığının 2016'da 87 milyar dolara çekileceğini açıklamıştı.

Yukarı

Business HT×