BIST 100 97.955 % 0,00
USD/TRY 5,3368 % 0,25
EUR/TRY 6,0628 % 0,11
Piyasalar
97.955
% 0,00
5,3356
% 0,23
6,0664
% 0,13
1,1360
% -0,08
18,04
0,00
1.278,65
% -0,14
62,27
% -0,75
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gündeme bomba gibi düşen faiz sınırı iddiası ne anlama geliyor?

Sabah gazetesi, mevduat faizinin düşürülmesi için kamu mevduatına yüzde 8,25 sınır getirileceğini iddia etti

Gündeme bomba gibi düşen faiz sınırı iddiası ne anlama geliyor?
BUSINESSHT 08 11 2016, 09:12

Sabah gazetesi'nde bugün yayınlanan bir habere göre, mevduat faizinde düşüşü ateşleyecek hamleyi kamu yapacak. 90 milyarı bulan kamu mevduatına verilecek faiz yüzde 8,25 olan gecelik borçlanma faizini aşamayacak.

Sabah'ın haberinde, kamu kurumlarının 90 milyar lirayı bulan ve ağırlıklı olarak kamu bankalarında tutulan mevduatları için uygulanan faiz oranlarına üst sınır geldiği iddia edildi. Faiz oranı Merkez Bankası'nın yüzde 8,25 olan gecelik borçlanma faizini aşmayacak. Böylece 90 milyarlık mevduat kamu bankalarında yarışı önlemek için tampon olarak uygulanacak.

Kamu kurumları Ekim 2016 itibarıyla sahip olduğu 90 milyar liralık mevduatı yaklaşık yüzde 11,5 faizle ağırlıklı olarak kamu bankalarında tutuyor. Bugün itibarıyle Merkez Bankası'nın marjinal fonlama oranı yüzde 8,25, borçlanma faiz oranı ise yüzde 7,25.

'KAMU MEVDUATININ PAYI DÜŞÜK'

Bugünkü notunda haberi değerlendiren Halk Yatırım, "Çalışma ile, en azından kamu mevduatlarına ödenen faiz maliyetlerinin azaltılması, bu yolla da bankaların faiz oranları konusundaki yarışının kısmen dizginlenmesi hedefleniyor olabilir. Ancak BDDK’nın Eylül verilerine göre Türkiye’de bankacılık sektöründe toplam 1,34 trilyon TL mevduatın içinde, 90 milyar TL’lik kamu mevduatının payının sadece yüzde 6,7 olduğunu da biliyoruz" dedi.

Deniz Yatırım Bankacılık Analisti Sadrettin Bağcı, uygulamada kamu bankalarının mevduat faizlerinin sınırlı olduğunu, Merkez Bankası fonlama maliyetini baz aldıklarını söyledi. Bağcı, tek farkın düzenleme ile yasal bir zemine oturtulması olduğuna dikkat çekti.

Bir başka bankacılık analisti ise Halk Bankası'nın mevduata yüzde 8'in altında faiz öderken, Vakıfbank ile Ziraat Bankası'nın yüzde 9 civarı, piyasa koşulları doğrultusunda faiz ödediğini belirtti.

'ALGIYI BOZABİLİR'

İş Yatırım analistleri ise, faiz sınır fikrini "haksız rekabete yol açacağı ve algıyı bozabileceği gerekçesiyle tehlikeli bir politika adımı" olarak görüdklerini belirtti.

"Kamu mevduatı toplam mevduatın %7'si civarında olduğundan ortalama mevduat ve kredi faizleri üzerinde fazla bir etki öngörmüyoruz" diyen analistler, "Ama piyasaya müdahale edilmesi Türkiye ile ilgili algıyı bozabilir.

SIRA TİCARİ KREDİLERDE Mİ?

Aynı haberde, ihtiyaç ve konut kredilerindeki faiz düşüşünün ardından ticari kredilerde indirim başlayabileceği iddia edildi.

Geçen hafta 350 oda ve borsa ticari kredilerde faizin aşağı çekilmesi için bir banka ile anlaşmıştı. Habere göre, bu anlaşma ile, yılda yüzde 18'i bulan ticari kredilerde faiz 9,90'a inecek.

KOBİ'lere yıllık yüzde 10'un altında faiz oranıyla kredi verecek bankaların sayısı da artıyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın ekonomi bakanları ve banka genel müdürleriyle bir araya gelerek ticari krediler konusunda faiz indirimini kısa sürede açıklaması bekleniyor.

FAİZ İNDİRME YARIŞI

Son günlerde birçok banka kredi faizlerinde indirime gittiklerini açıklamıştı. Banka yöneticilerinin bu yönde verdiği mesaj son günlerde bazı bankalarda başlayan faiz indirim hareketinin daha da genişleyeceğine işaret etmişti. 

Kredi faizleri ile ilgili indirim furyasının ardından bankacılıkta ilk mevduat faizi indirimi de gelmişti. Yapı Kredi, 1 aydan 1 yıla kadar tüm vadelerdeki Türk Lirası mevduat faiz oranlarını yüzde 0.50’ye varan miktarlarda düşürdüğünü açıklamıştı.

Yukarı

Business HT×