BIST 100 95.500 % 0,09
USD/TRY 5,3686 % 0,59
EUR/TRY 6,1261 % 0,66
Piyasalar
95.500
% 0,09
5,3690
% 0,60
6,1259
% 0,68
1,1386
% -0,07
18,22
0,00
1.292,58
% -0,08
61,03
% -0,47
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Üniversite hastanelerinin korkutan borç yükü

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, üniversite hastanelerinin borcu 4 milyar TL’yi buldu

Üniversite hastanelerinin korkutan borç yükü
HABERTÜRK 07 11 2016, 07:59

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, üniversite hastanelerinin borcu 4 milyar TL’yi buldu. Borçların giderek artması üzerine yeni bir çalışma başlatıldı.

Maliye Bakanlığı, bütçede açığa neden olan büyük üniversitelerin tıp fakülteleri ile ilgili gelecek yıl yeni düzenlemeye gidecek. 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları işbirliğinde, bütçelendirmelere ilişkin görüş birliğine vardıklarını açıkladı. Gelecek dönemde yapılması beklenen düzenlemeler şöyle:

GİDER ESASLI GLOBAL BÜTÇE: Üniversitelere aktarılan fatura esaslı bütçeleme gider esaslı bütçelemeye çevrilecek. Üniversitenin tıp fakültesinde yetiştirdiği her bir öğrencinin maliyeti hesaplanarak gider kalemleri arasında sıralanabilecek. Nitelikli tıp eğitimleri, cihazlar, yeni sağlık sistemleri de bütçede kalem olarak değerlendirilecek.

DÖNER SERMAYEYE DÜZENLEME: Tıp fakültesindeki döner sermayeye katkı sağlamayan ancak döner sermayeden katkı alan personelle ilgili düzenleme yapılacak. Anatomi gibi temel tıp bölümü öğretim üyelerinin döner sermaye farkları özel bütçeden faturalandırılacak.

ÖZELLİKLİ İŞLEME ÖZELLİKLİ ÖDEME: Üniversitelerde yapılan özellikli cerrahi operasyonlar, Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) yer alan özellikli ödemeler kapsamına alınacak.

Global bütçede geçen yıl bu uygulanamamıştı. Böylelikle organ nakli, kalp damar cerrahisi, yoğun bakım tedavileri gibi zor tıbbi işlemler için SGK daha yüksek miktarda ödeme yapacak.

ÜNİVERSİTEYE SEVK ZİNCİRİ: Gelecek yıl uygulamaya geçmesi beklenen bir başka düzenleme üniversite hastanelerinin rutin tedaviler için meşguliyetinin sonlandırılması amacıyla yapılacak. 

Buna göre üniversite hastanelerine kısmi sevk zinciri uygulanacak. Birinci ve ikinci basamak hastanelerde tedavi edilemeyen hastalar üniversiteye gönderilecek.

Üniversitelere aktarılan fatura esaslı bütçeleme, gider esaslı bütçelemeye çevrilecek. Buna göre, üniversitenin tıp fakültesinde yetiştirdiği her bir öğrencinin maliyeti hesaplanarak gider kalemleri arasında sıralanabilecek.

Organ nakli, kalp damar cerrahisi gibi alanlarda daha fazla ödeme yapılacak. 

EN BORÇLU ÜNİVERSİTELER

YÖK verilerine göre üniversite hastanelerinin toplam borcu 4 milyar TL. En borçlu üniversiteler şöyle:

İstanbul Üniversitesi: 360 milyon TL

Hacettepe Üniversitesi: 300 milyon TL

Ankara Üniversitesi:199 milyon TL

Gazi Üniversitesi: 180 milyon TL   

Karadeniz Teknik Üniversitesi: 125 milyon TL

Necmettin Erbakan Üniversitesi: 110 milyon TL

Yukarı

Business HT×