BIST 100 98.436 % -0,02
USD/TRY 5,3555 % 0,58
EUR/TRY 6,0920 % 0,70
Piyasalar
98.434
% -0,02
5,3548
% 0,59
6,0916
% 0,69
1,1369
% 0,04
18,09
-0,10
1.278,21
% -0,30
62,42
% -0,45
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bank of China iki ay içinde Türkiye’de faaliyete geçiyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Çin’in en büyük üçüncü, dünyanın yedinci bankası Bank of China’nın yılbaşından önce Türkiye’de faliyete geçeceğini söyledi

Bank of China iki ay içinde Türkiye’de faaliyete geçiyor
AA 06 11 2016, 13:12

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, dünyanın en büyük yedinci bankası Bank of China’nın (BOC) Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili olarak "Zannediyorum çok yakın zamanda, yılbaşına kalmadan Türkiye'de faaliyetlerine başlarlar. Bir aksilik, sorun görmüyoruz” dedi.

Çin’in Türkiye’ye çok önem verdiğini söyleyen Akben, ICBC’den sonra BOC’un Türkiye'deki ikinci Çinli banka olacağını hatırlattı.

Bank of China'nın üst düzey yetkilileri ile önemli projeler üzerinde konuştukları söyleyen Akben, "Türkiye'de enerji, köprü ve Kanal İstanbul gibi birçok önemli projemiz var. Bu önemli projelere kaynak temini açısından onlar da konunun üzerinde hassasiyetle duruyorlar. İpek Yolu Projesi'ni de önemsiyorlar. Bizleri sık sık oraya davet ediyorlar, kendilerini görmemizi istiyorlar" dedi.

Akben, Türkiye pazarına girmek isteyen yeni bankalar olup olmadığı ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

"İçeride bir kamu bankamızın (Halk Katılım) daha bu konuyla ilgili çalışmaları var. Hazine ile birlikte o çalışmaları sonlandırmak üzereler. O şekilde yeni bir lisansımız olabilir. Artık sonlanmaya yakın, yılbaşına kadar sonlanır diye düşünüyoruz. Bunun yanında yurt dışında Körfez tarafındaki sermayenin ilgisi Türkiye'ye devam ediyor. Moodys'in etkisini orada görmüyoruz."

ÇİN’İN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BANKASI

Bank of China Türkiye'de geçen yıl mevduat bankası kurmak için hazırlıklara başlamıştı.

Türkiye'de lisans alımı ile ilgilenen bankanın yetkilileri aynı dönemde BDDK ile bir araya gelmiş, BDDK Başkanı Akben ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, BDDK'nın bazı kurul üyeleri ile Bank of China Başkan Yardımcısı Gao Yingxin ve bankanın diğer yetkilileri de katılmıştı.

Nisan ayında tüm başvuru sürecini tamamlayarak evraklarını teslim eden bankaya mayıs ayında yapılan kurul toplantısında Türkiye'de kuruluş için izin verilmişti. Küresel bazda dünyanın en büyük 7'nci bankası olan Bank of China, 2011 yılından bu yana Türkiye'de faaliyetlerini temsilcilik ofisi olarak sürdürüyor. Aynı zamanda Çin'in üçüncü büyük bankası BOC, Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı Türk lirası sermayeli bir mevduat bankası kurulmasına yönelik talebi bulunuyordu.

Verilen iznin ardından kurulması planlanan bankada Bank of China yüzde 99,99 oranında, BOC'nin sahip olduğu Bank of China Group Investment Limited'e bağlı dört şirket de (Best Stream, Maxon, Well Ocean, Union Favour) toplamda yüzde 0,01 oranında pay sahibi olacak.

Yukarı

Business HT×