BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bankalar mevduat faizlerinde de indirimlere başladı

Kredi faizlerinin ardından mevduat faizlerinde de ilk indirim haberi geldi

Bankalar mevduat faizlerinde de indirimlere başladı
BUSINESSHT 02 11 2016, 14:03

Kredi faizleri ile ilgili indirim furyasının ardından bankacılıkta ilk mevduat faizi indirimi geldi.

Yapı Kredi, 1 aydan 1 yıla kadar tüm vadelerdeki Türk Lirası mevduat faiz oranlarını yüzde 0.50’ye varan miktarlarda düşürdüğünü açıkladı.

Son birkaç gündür bankacılıkta kredi faizlerinin aşağıya çekildiği görülüyordu.  

Dün de bankacılar Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelmiş ve toplantıda kredi faizlerinin düşürmeye hazır oldukları mesajını vermişti. 

Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta bankacıları sert sözler uyararak, "Tefeciliği bırakın, gerçek ekonomiye dönün. Yarın bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız ama geç olacak" demişti.

Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz aylarda TL cinsi zorunlu karşılıklar ve bazı dilimlerde rezerv opsiyon katsayılarında değişikliğe gitmiş, TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde indirmişti.

Bankacılık sektörünü rahatlatmaya yönelik bu adımların ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğankonut kredisi faizlerinin yüzde 9'a doğru indirilmesi çağrısında bulunmuş; Ağustos ayından itibaren de bankalar konut kredisi faizlerini aylık bazda yüzde 1'in altına çekmeye başlamıştı.

BDDK: MEVDUATTA FAİZ YARIŞI İSTEMİYORUZ

Eylül ayının sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevduat faizleri açısından bir faiz yarışı istemediklerini söylemişti.

Akben, "Mevduat faizleri açısından bir faiz yarışı olsun istemiyoruz. Kredilerin en önemli kaynağı mevduat. Son aylarda konut kredilerindeki faiz düşüşü ciddi manada konut kredilerine bir talep getirdi, konut kredilerinde bir artış var. "Mevduat faizleri konusunda hassasız ve bankalarımız da son tablolarda gördüğümüz kadarıyla hassasiyet gösteriyor. Şu anda bilhassa büyük meblağ sahibi kurumlar var. Asıl para sahibi kurumların da bu konuda ülke yararına hareket etmeleri gerekiyor. Bu sadece bizim temennimizle, bankaların da yaklaşımıyla olacak şey değil. Para sahiplerinin de daha duyarlı olması ve bir şekilde taşın altına elini sokmaları gerekiyor. İnşallah bunu da sağlayacağız ve son aldığımız rakamlara bakıldığında bunda da bir aşağı yön var." ifadelerini kullanmıştı. 

Yukarı

Business HT×