BIST 100 94.922 % 1,88
USD/TRY 5,3647 % -1,34
EUR/TRY 6,1209 % -1,40
Piyasalar
94.974
% 1,93
5,3662
% -1,32
6,1218
% -1,38
1,1401
% -0,09
18,22
0,23
1.291,35
% 0,14
60,60
% -0,07
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Günün şirket haberleri

Türkiye'deki şirketlerden öne çıkan haberler

Günün şirket haberleri
01 11 2016, 09:07

PETKİM

Petkim Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Altay Özgür'ün istifa ederek görevinden ayrıldığı açıklandı.

 

AYGAZ

Aygaz'ın üçüncü çeyrek net dönem kârı 118,5 milyon lira ile piyasa beklentisi olan 105 milyon liranın üzerinde gerçekleşti.

Ziraat Yatırım notuna göre, şirketin satış gelirleri satış miktarı yüzde 7,7 oranında artmasına karşın satış fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bir önceki yıla göre yaklaşık aynı kaldı ve 1,845 milyon lira olarak gerçekleşti. Diğer taraftan tüplü satışların yaklaşık aynı seviyede gerçekleşmesi ve otogaz satışlarındaki artışın olumlu katkısı ile brüt kar yüzde 20 oranında artarak 216,9 milyon liraya yükseldi.

Operasyonel giderlerdeki yüzde 20'lik yüksek artışa karşın, diğer faaliyetlerden geçen yılın aynı dönemindeki 10 milyon liralık zarara karşın az da olsa gelir kaydedilmesine bağlı olarak faaliyet karı yüzde 40 oranında artarak 84,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.  Tüpraş'ın bir önceki çeyreğe göre olumlu katkısı artmış olmakla birlikte bir önceki yılın aynı dönemine göre olumlu etkisi daha düşük olmuş ve iştiraklerden gelirler bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 15,5 oranında azalarak 57,9 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.

Tüm bunlara bağlı olarak Aygaz'ın net dönem karı 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artmıştır. Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Ocak-Eylül dönemi net karı 276,5 milyon liraya ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,4 oranında artış kaydetmiştir. 

BRİSA

Brisa üçüncü çeyrekte 37  milyon lira olan piyasa kar beklentisine karşın 8 milyon lira net zarar açıkladı. Şirket geçen sene aynı dönemde 53,4 milyon lira net kâr açıklamıştı. Brisa'nın kardan zarara geçmesindeki satışlarındaki 52 milyon lira gerileme etkili oldu. 

TRAKYA SANAYİ 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Eskişehir Odunpazarı Gayrimenkulleri ile Trakya Sanayi ticari ve iktisadi bütünlüklerini yeniden satışa çıkardı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan iki ayrı ilandan ilkine göre, Eskişehir Odunpazarı Gayrimenkulleri Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, 27.8 milyon TL muhammen bedel üzerinden ihale edilecek.

Diğer ilana göre ise Trakya Sanayi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 55 milyon TL muhammen bedel üzerinden satışa çıkarıldı.

Her iki ticari ve iktisadi bütünlük için 21 Kasım'a kadar teklif verilebilecek. İşletmelerin ihaleleri 22 Kasım'da İstanbul'da yapılacak.

TRAKYA CAM

Trakya Cam İtalya'da faaliyet gösteren Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının, finansal borçları da kapsayacak şekilde toplam 84.7 milyon euro bedelle satın alma işleminin tamamlandığını duyurdu.

KUVEYT TÜRK VE ICBC TURKEY

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Kuveyt Türk Katılım Bankası'na acentelik, ICBC Turkey Bank'a da destek/danışmanlık konularında faaliyet izni verdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan iki ayrı BDDK kararına göre, Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ'ye, KT Portföy Yönetimi AŞ ile acentelik tesis ederek "acentelik" faaliyetinde izni verildi.

Aynı kararlar kapsamında, ICBC Turkey Bank AŞ'ye yurt içi ve yurt dışında kurulu banka ve diğer finansal kuruluşlara, Türkiye’de yerleşik firmalara kullandırılacak kredilere yönelik olarak destek/danışmanlık faaliyeti izni verildi.

DOĞAN GAZETECİLİK

Doğan Gazetecilik üçüncü çeyrek net kârı 10,8 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin geöen senenin aynı döneminde kârı 30 milyon lira olmuştu. Gelirleri ise 45,2 milyon liradan 47,6 milyon liraya yükseldi.

GÖZDE GİRİŞİM

Gözde Girişim, Farmamak Ambalaj'daki paylarının devrinin tamamlandığını duyurdu.

KAP'a yapılan açıklamada, "06.09.2016 tarihli özel durum açıklamamız ile hissedarlarımız ve kamuoyuna duyurulan; dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan Farmamak Ambalaj Maddeleri ve Ambalaj Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de toplam sermayenin %100'üne tekabül eden, 38.930.000 TL nominal değerli payların devir işlemi tamamlanmıştır" denildi.

 

ARÇELİK

Arçelik Pakistan'da Dawlance markasıyla faaliyet gösteren üretim ve satış şirketlerinin satın alınmasında nihai satın alma bedelinin 243.2 milyon dolar olarak belirlendiğini duyurdu.

Şirketten dün akşam KAP'a yapılan açıklamaya göre, söz konusu tutarın Arçelik'in Hollanda'daki bağlı ortaklığı Ardutch B.V. tarafından ödenmesinin ardından hisse devrinin en geç 7 Kasım'a kadar tamamlanması öngörülüyor.

Arçelik gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak Pakistan'da Dawlance markasıyla faaliyette bulunan üretim ve satış şirketlerini toplam 258 milyon doları nakden ve peşin olarak ödenerek satın alma sözleşmesi imzalamıştı. Söz konusu işlemin fiyat düzeltmesine tabi olacağı belirtilmişti.

Yukarı

Business HT×