BIST 100 99.941 % 0,27
USD/TRY 5,3271 % -0,29
EUR/TRY 6,0619 % -0,15
Piyasalar
99.941
% 0,27
5,3271
% -0,29
6,0619
% -0,15
1,1366
% 0,11
18,09
0,05
1.285,06
% -0,01
61,77
% 0,44
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkez Bankası'nın yeni zorunlu karşılık adımı ne anlama geliyor?

Merkez Bankası rezerv opsyion katsayılarında değişikliğe gitti

Merkez Bankası'nın yeni zorunlu karşılık adımı ne anlama geliyor?
BUSINESSHT 31 10 2016, 09:34

Merkez Bankası rezerv opsyion katsayılarında değişikliğe gitti. 

Merkez Bankası'nın bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak ve finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amaçları ile zorunlu karşılıklarda yaptığı iki düzenleme ile yaklaşık 2.9 milyar dolar bankaların serbest kullanımına açılırken, finansal sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlandı.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, "Finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltılmıştır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır" denildi. Açıklamada diğer değişiklik ise şöyle ifade edildi:

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Ak Yatırım notunda, alınan kararın bankaların fonlama maliyetinde 60 milyon lira kadar tasarruf sağlaması beklenebileceği belirtildi.

"Sektörün 2016 yılı net kârının 34 milyar TL’yi bulacağını öngördüğümüz dikkate alınırsa bu rakamın net kârlar üzerinde etkisi sınırlı olabilir" diyen Ak Yatırım analistleri, "Ancak yapılan değişiklik Merkez Bankası’nın daha esnek bir para politikasına yöneldiği şeklindeki beklentiyi destekliyor. Buna bağlı olarak kredi faizlerinde düşüş ve kredi artış hızında ivmelenme beklentileri yatırımcı algısını olumlu yönlendirebilir" değerlendirmesinde bulundu.

İlave döviz likiditesinin kısa süreli olarak olumlu yansımaları görülebileceğini belirten Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Para politikasında kısa dönemde faiz değişikliklerinden ziyade, ilave likidite önlemlerinin alınması daha olası bir senaryo olarak karşımıza çıktı.

İlave döviz likiditesinin kısa süreli olarak olumlu yansımaları görülebilir. Zorunlu karşılık indirimleri ve ROM ayarlamaları önümüzdeki dönemde de devam edebilir. Bankaların kullanımına açılan ilave tutar da, bankaların FX likidite ihtiyacı açısından olumlu bir gelişmedir. Para politikası hamlelerinin kısa dönemde faiz bacağından ziyade, likidite ayarlamaları tarafında olacağını düşünmekteyiz" değerlendirmesini yaptı.  

TCMB geçen hafta kısa vadeli faizleri sabit tutulması ardından yayımlanan PPK özetlerinde finansal koşullarda öngörülerin ötesinde bir sıkılaşmanın ortaya çıkması durumunda, bankanın zorunlu karşılıklar ve diğer likidite araçlarını destekleyici yönde kullanabileceğini ifade etmişti.

Yukarı

Business HT×