BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çavuşoğlu: Derecelendirme kuruluşlarının kararları bizi etkilemez

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Kredi derecelendirme kuruluşları hangi kararları alırlarsa alsınlar, onların aldıkları karar bizi etkilemez, kararlı bir şekilde daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz, hedeflerimize ulaşacağız"

Çavuşoğlu: Derecelendirme kuruluşlarının kararları bizi etkilemez
AA 30 10 2016, 13:36

Antalya'nın Alanya ilçesinde temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, bir restoranda düzenlenen Turizm İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülke topraklarının bütünlüğü için hiç çekinmeden şehit olanları rahmetle andığını belirtti.

Türkiye'nin ekonomisinin iyi olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bakmayın siz bazı kredi kuruluşlarının siyasi kararlar vermesine. Esasen darbe girişimi başarısız olduktan sonra şimdiki plan 'ekonomik olarak Türkiye'yi nasıl zayıflatırız, Türkiye'yi nasıl yıkarız, böleriz, dünyadaki etkisini nasıl azaltırız ve bu kararlığını nasıl tersine çeviririz' planlaması var. Bunu çok iyi görüyoruz, buna yönelik de tedbirlerimizi alıyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar hangi kararları alırlarsa alsınlar Allah'ın izniyle milletimizin kararı, bizim için temeldir. Onların aldıkları karar bizi etkilemez, kararlı bir şekilde daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz, hedeflerimize ulaşacağız."

Turizmin vazgeçilmez olduğuna değinen Çavuşoğlu, turizmin tamamlayıcılarından olan ulaşıma yönelik önemli çalışmalar yapıldığını, Gazipaşa'ya daha fazla uçağın inmesi, daha fazla turistin gelmesi için de çalıştıklarını anlattı.

Çavuşoğlu, Rusya ile problem aşıldıktan, normalleşme başladıktan sonra, özellikle Rusya, Ukrayna ve bazı Avrupa ülkelerinden doğrudan uçuşların gelebilmesi için uçak sahibi firmalarla görüşmeler yaptıklarını, gelecek yıl dört, beş tane firmanın Alanya Gazipaşa Havalimanı'na uçak indireceğini söyledi.

İskandinav ülkelerinin favori şehrinin Alanya olduğunu ve bu pazarı yeniden kazanmak gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Doğu Avrupa'dan da artışlar olduğunu, Avrupa'dan azalan turist sayısını da eski seviyesine hatta daha üstüne çıkarmak istediklerini vurguladı.

"Gelecek seneye daha umutlu bakıyoruz, inşallah daha iyi olacak." diyen Çavuşoğlu, Antalya'nın, Alanya'nın, dünyada, Avrupa'da başka alternatifinin olmadığını tur şirketlerinin ve turistlerin gördüğünü söyledi.

 

Yukarı

Business HT×