BIST 100 98.455 % 0,00
USD/TRY 5,3333 % 0,16
EUR/TRY 6,0734 % 0,33
Piyasalar
98.455
% 0,00
5,3330
% 0,14
6,0695
% 0,25
1,1374
% 0,09
18,19
0,00
1.282,62
% 0,04
62,33
% -0,59
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Aile üyelerine borç vermenin 5 kuralı

Aile içinde gerilimlere yol açabilecek "para meselelerini" konuşmanın farklı yolları var

Aile içinde borç vermenin 5 kuralı
BUSINESS INSIDER 26 10 2016, 16:11

Koşulsuz sevgi, alaka, şefkat ve desteğin kalesi aile kurumu kimi zaman finansal sıkıntılar ve borç istemeler gibi hassas konularla sarsılabiliyor.

Business Insider, "para meselelerinin" aile arasında husumet yaratmadan nasıl konuşulacağını , ABD merkezli danışmanlık şirketi Workable Wealth'in kurucu CEO'su Mary Beth Storjohann ve XY Planning Network'ün kurucu ortaklarından Alan Moore'a sordu. İşte verilen beş cevap:

1. Her şeyi not edin

Storjohann'a göre ihtiyaç duyulan miktar, ne kadar sürede geri ödenebileceği, faiz getirisinin olup olmadığı gibi tüm detaylar kalem altına alınmalı.

Alan Moore, bu aşamayı bir adım ileriye taşıyarak gerginliğin arttığı ailelerde noter ya da avukata başvurulması gerektiğini söyledi.

2. Borcun ödenmemesi durumunda ne olacağını konuşun.

Storjohann,  aile üyelerinin birbirlerine olan borcu geciktirmelerinin neye sebebiyet vereceğini açık açık konuşması gerektiğini söyledi.

Storjohann'a göre aile bireyleri birbirlerine borcu varken tatile gidebilen ya da lüks harcamalar yapan tarafların karşı tarafa ne hissettireceği konusunda empati yapması önemli.

3. Aile ilişkilerinin değişebileceğine hazırlıklı olun

"Para" konuşulması en sıkıntılı konulardan. Bu durum aile içinde bile çok fazla değişiklik göstermiyor.

Moore'a göre borç verme ya da alma yalnızca finansal değil, aynı zamanda duygusal bir karar. "Bir adna 'kardeşten', 'borçluya' dönüşebilirsiniz" diyen Moore, borç meselesinin bir tek ödeme zamanlarında konuşulmasının gerginliği azaltacağını savunuyor.

4. Saygılı bir şekilde "Hayır" demeyi öğrenin

Storjohann'a göre ailenize duyduğunuz sevgiden dolayı durumunuz olmasa bile borç vermeniz aile ilişkilerini tehlikeye sokabilir. Bu riski azaltmak için kişilerin, (evliyse) kendi ailelerinin durumunu, kişisel borçları ve ihtiyaçlarını açıklayan bir konuşma yapabilmesi önem taşıyor.

5. "Hediye" edin

Storjohann ve Moore, finansal gücü olan aile bireylerinin parayı borç yerine hediye etmesini öneriyor. Kişiler, ödemeyi, isterlerse çok sonraki bir dönemde, borç verdikleri kişinin eli ne zaman rahatlarsa isteyebilir veya hiçbir geri ödeme talep etmeyebilir.

 

Yukarı

Business HT×