BIST 100 97.955 % 0,00
USD/TRY 5,3301 % 0,13
EUR/TRY 6,0607 % 0,06
Piyasalar
97.955
% 0,00
5,3302
% 0,14
6,0570
% 0,02
1,1360
% -0,08
18,04
0,00
1.278,76
% -0,13
62,26
% -0,77
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Enflasyonda gıdanın payının düşmesi bankaları neden ilgilendiriyor?

Yıl sonunda enflasyon sepetindeki planlanan değşiklik tahvilerin getirisini de etkileyecek

Enflasyonda gıdanın payının düşmesi bankaları neden ilgilendiriyor?
BUSINESSHT 17 10 2016, 15:25

Enflasyonda gıdanın payını düşürme kararı bankalar için hem iyi hem kötü haber. Enflasyon endeksli tahvilleri getirisi düşerken, sabit getirililerinki artacak; bu durumda TÜFE endeksli kağıtlarda daha yüksek pozisyonu olan bankalar daha çok zarar görecek.

Habertürk'te bugün yer alan bir habere göre, hükümet gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında Gıda Komitesi’nin yapısını değiştirirken, enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığı da düşürmeyi planlıyor.

Haberde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin gıda sepetinde gıdanın yüzde 24’lerde olan ağırlığının, yüzde 20’nin altına inmesi gerektiğini ve düzenlemenin her yıl sonunda yapılan güncelleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirileceğini kaydettiği belirtildi.

KAMU İÇİN DAHA OLUMSUZ

Bu değişikliğin bankaları ağırlıklı olarak olumsuz etkileyeceğini söyleyen Burgan Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yasin Demir, "Genel olarak gıda enflasyonunun sepet içindeki ağırlığı önemli. Enflasyon endeksli tahvillerin kamu borç stoğu içindeki payı yüksek, dolayısıyla manşet enflasyonu aşağı getirecek unsurlar nakit akışından dolayı bu tahvilleri olumsuz etkiler" dedi.

Büyük resimde enflasyonun aşağı iniyor olması sabit getirili tahvillerin reel getirisini yukarı çekeceği için bunun bankalar için olumlu gibi görünebileceğini, ancak yaşanan enflasyon ve nakit akışı açısından olumsuz etkisi olacağını belirtti.

Demir ayrıca, "Sepetteki değişiklik bir takvim dahilinde yapılırsa, metodoloji önceden ilan edilen kurallara göre değişirse bunun etkisi tabi çok daha düşük olur" dedi.  

Fibabanka İcra Kurulu Üyesi Ömer Gencal da enflasyonda gıdanın payının düşürülmesinin enflasyonda fazla değişikliğe yol açmayacağını söyledi. Gencal konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Gıda enflasyonunun oynaklığı tüketici fiyat endeksindeki oynaklığı çok fazla artırdığından dolayı orda belki yumuşama söz konusu olabilir ama yine yapısal sorun devam ediyor demektir. Önemli olan gıda fiyatlarındaki oynaklığın azaltılması ve ordaki aracılık maliyetlerinin bir miktar aşağı çekilmesi önemli."

 

Yukarı

Business HT×