BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
0,00
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Emlak Konut satışlarındaki sürpriz düşüş hisseyi teğet geçer mi?

Emlak Konut'un Eylül satışlarında sert gerileme kaydedildi

Emlak Konut satışlarındaki sürpriz düşüş hisseyi teğet geçer mi?
BUSINESSHT 17 10 2016, 11:08

Emlak Konut’un Cuma günü açıkladığı satış verileri Eylül ayında sert bir düşüşe işaret etse de analistler iyimser.

Şirketin Eylül ayı ön satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50, bir önceki aya göre yüzde 78 azalma gösterdi.

Yılbaşından bu yana bakıldığında ise veriler, 5.833 bağımsız bölüm satışı ve 4.171 milyon lira hasılat sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 13 daralmaya işaret ediyor. Böylece şirket Eylül ayı itibarıyla yıllık hedeflerinin sırasıyla yüzde 53 ve yüzde 55'ini gerçekleştirmiş oldu.

Veriler sonrası Emlak Konut hisseleri bugün yüzde 1,3 düşerek 2,96 lira seviyesine geriledi. Ay başından bu yana yüzde 2,3 aşağıda olan hisseler yıl başından bu yana yüzde 14'ün üzerinde değer kazandı.

Cuma günü Emlak Konut’a yaptıkları ziyaret sonrasında izlenimlerini paylaşan İş Yatırım analistleri ise düşüşün uzun vadeli bir trendin habercisi olmadığı görüşünde. Şirketin analistleri bugün yayınladıkları notta, “Bizce yılın ikinci yarısında yapılması planlanan yeni proje lansmanları ve mevcut kampanyanın yıl sonuna kadar uzatılması Emlak Konut'un ikinci yarıyıldaki satış performansını destekleyecektir” değerlendirmesine bulundu. 

Şirket bu yıl hedeflediği dokuz gelir paylaşımlı model ihalesinin yedisini tamamladı ve bu ihalelerde ortalama çarpan 2,1x olarak gerçekleşti.

“Bu değer şirketin geçmiş ortalaması ve sürdürülebilir karlılık hedefleriyle uyumlu” diyen İş Yatırım, “Emlak Konut, devam eden kampanya ve yüklenici firma finansman kolaylıkları nedeniyle nakit akışında ortaya çıkabilecek olumsuzlukları telafi etmek amacıyla TOKİ'den arsa alımını ilk kez vadeli olarak gerçekleştirdiğini söyledi. Buna göre 2,3 milyar TL değerindeki arsa alımı 2 yıl vade ile yapıldı” dedi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum Eylül ayında yaptığı açıklamada KDV düzenlemelerinin ve konut kredilerinde yüzde 75'lik banka kredisi oranının yüzde 80'e çıkarılmasının konut sektöründe satışlarını canlandırdığını, ancak daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası gayrimenkul sektörünün başlattığı kampanya seferberliği konut piyasasını hareketlendirmiş, kampanya sonunda konutların yüzde 10’unun satıldığı belirtilmişti.

Kurum, "Kampanyamız ile birlikte bütün inşaat sektörü farklı kampanyalar yapmaya başladı. Tüm sektör alışık olmadığı bir ağustos ayı yaşadı ve ciddi şekilde sektör hareketlendi. Sektörümüz ve yan sektörler yoğun şekilde çalışmaya başladı” demişti.

TEKNİK GÖSTERGELER NE DİYOR?

İş Yatırım hisseyi teknik açıdan da analiz etti. Buna göre, mevcut piyasa değerinde Emlak Konut hisseleri net aktif değerine göre yüzde 38 iskontolu işlem görmekte. “Bu değer tüm GYO şirketlerinin ortalamaları ile uyumlu olsa da, yüzde 22 düzeyindeki şirketin kendi tarihsel iskontosuna göre oldukça cazip” diyen analistler şirketin net aktif değeri iskontosunun geçen ayki verinin ardından yüzde 5 daraldığına dikkat çekti.

Bugün satış görülebileceğini belirten analistler, “Olası satışlarda 2,95 TL önemli bir destek noktası, bu seviyenin kırılması satışların sertleşmesine yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Yılbaşından itibaren artış trendinde olan yabancı oranı ise Ekim ayı başından itibaren bir düzeltme yaşıyor. En son yüzde 79,91 seviyesine kadar gelmiş durumda.

Yukarı

Business HT×