BIST 100 93.173 % 0,00
USD/TRY 5,4374 % -0,03
EUR/TRY 6,2077 % -0,02
Piyasalar
93.173
% 0,00
5,4373
% -0,03
6,2083
% -0,01
1,1411
% -0,01
17,99
0,00
1.292,30
% 0,22
60,73
% 0,15
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Doların fırlamasında Fitch etkisi

Washington’da IMF ve Dünya Bankası toplantılarında bir sunum yapan Fitch, kredi notunu kaybeden ülkelerin son üç yıllık kriterlerini sıraladı. Bu sunuma göre Türkiye, bazı kriterlerin altında performans gösterdi.

Doların fırlamasında Fitch etkisi
RAHİM AK/GAZETE HABERTÜRK 15 10 2016, 12:16

Önceki hafta cuma gününü 3,03 civarında kapatan dolar/TL, hafta içinde rekor seviye 3,1130’a kadar yükseldi.

Rekorda başkanlık sisteminin referanduma götürüleceği ile ilgili haber etkili oldu ancak Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre 3,03’ten 3,08’e olan yükselişin nedeni uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in yaptığı bir sunum olabilir.

Fitch, 8 Ekim’de ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarında yaptığı sunumda dünyanın genel bir röntgenini çektikten sonra not indirimleri ile ilgili bir tablo yayımladı.

Bu tabloda şimdiye kadar yatırım yapılabilir kredi notunu kaybeden ülkeler incelendi. Yedi ayrı kritere göre incelenen ülkelerin son üç yıllık performansı çıkarıldı. Daha sonra bu kriterler tam sınırdaki yani yatırım yapılabilir notunda olan Rusya, Türkiye ve Güney Afrika ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda Rusya’nın sınıfı geçtiği Güney Afrika ile Türkiye’nin ise sınıfta kaldığı gösterildi. Bu sunumun ardından pazartesi günü dolar önce 3,07’ye ertesi gün 3,08’e çıktıktan sonra 3,08 ile 3,09 arasında dalgalandı. Sonra da tarihi zirvesine tırmandı.

TÜRKİYE’YE ZAYIF KARNE

Fitch çalışmasına göre Rusya yedi kriterin üçünden, Türkiye dördünden ve Güney Afrika ise beşinden sınıfı geçemedi. Türkiye büyüme, kamu dengesi ve kamu borç yükünde notunu kaybetmiş ülkelerden daha iyi performans gösterirken enflasyon, cari açık, net dış borç ve yönetim kalitesi açısından daha kötü performans gösterdi.

Türkiye’nin yüzde 8,2 olan enflasyonu, başarısız ülkelerin üç yıllık ortalaması 0,2 eksi enflasyonun çok üstünde kaldı. Milli gelirin yüzde 4,3’ü düzeyine ulaşan cari açık, not sınırının altına düşen ülkelerin yüzde 3,5 olan fazlasından daha kötü durumda bulunuyor.

Milli gelirin yüzde 36,8’ine ulaşan net dış borçta da kriter ülkelerin durumu yüzde 9 olarak ölçüldü. Yani Türkiye bu alanda karnesi zayıf ülkelerinden de yaklaşık 3,5 kat daha kötü göründü.

Reyting şirketleri ‘Governence’ adıyla not verdiği yönetim kalitesi diye adlandırılabilecek değerlendirmede, düzenleyici kuruluşların kalitesi, hükümetin etkinliği, siyasi istikrar ve şiddetin olmaması ve yöneticilerin hesap vermesi gibi kriterler hesaplanıyor.

KREDİLER AÇISINDAN ÖNEMLİ

Fitch’in bu değerlendirmesinin piyasada ‘Not indiriminin yolunu yapıyor’ olarak algılandığı ve piyasada ciddi etkisinin görüldüğü belirtiliyor. Eğer Fitch de Türkiye’nin notunu indirirse Türkiye üç reyting kuruluşunun değerlendirmesinde de yatırım yapılabilir seviyenin altında kalacak. Bu ise özellikle bankaların sermaye yeterliliğini aşağı çekip kredi verme sorunu yaratabilecek.

Fitch Türkiye değerlendirmesini şimdiye kadar hep yılın ilk yarısında yaptı. Ancak bu reyting kuruluşunun o tarihe kadar bekleyeceği anlamına da gelmiyor. 

 

 

Yukarı

Business HT×