BIST 100 95.411 % 0,00
USD/TRY 5,3662 % 0,55
EUR/TRY 6,1224 % 0,60
Piyasalar
95.411
% 0,00
5,3665
% 0,55
6,1197
% 0,57
1,1385
% -0,08
18,22
0,00
1.291,83
% -0,14
60,98
% -0,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yatırımcıları korkutan 'likidite hayaleti'

Bank of America'ya göre, piyasadki likit sıkıntısı stres zamanlarında daha sert hareketler görülmesine yol açıyor

Piyasada dolaşan 'likidite hayaleti'
BLOOMBERG NEWS 10 10 2016, 12:19

Analistlere göre, döviz piyasasındaki düşük işlem hacimleri geçen hafta sterlinde yaşanan çöküş gibi şokların oluşması ihtimalini artırıyor.

Geçen hafta sterlin tarihinin en zor haftalarından birini geçirdi. Brexit endişelerinin yeniden canlanmasıyla hafta boyunca sürekli değer kaybettikten sonra Cuma sabahı Asya açılışında sadece iki dakika içinde yüzde 6'dan fazla düştü. Satış emirlerinin, piyasaların düşük hacimle işlem gördüğü ve fiyat kademelerinin görece boş ya da az emirle beklediği bir zaman diliminde olması nedeniyle "Tombul parmak" hatasıyla çok büyük bir satış emrinin zincirleme reaksiyonuyla meydana gelmiş olabileceğini ifade ediliyor.   

Yani çöküşün en önemli nedenlerinden biri piyasadaki likidite sıkıntısı.

HAREKETLERİN ETKİSİ ARTIYOR

Bank of America analistleri 5 Ekim'de, yani sterlindeki çöküşten iki gün önce yayımladıkları bir raporda, döviz piyasasındaki "hayalet likiditenin" yatırımcıların istedikleri zaman alım ve satım yapmasını önlediğini, bunu da döviz piyasasını daha kırılgan ve oynak yaptığını söylemişti.

Rapora göre, işlem hacimlerindeki düşüş yüzünden yapılan işlemlerin fiyatlara etkisi iki yıl önceye göre yüzde 60 daha fazla.

Analistler şokların da piyasada beklenmeyen oynaklık yaratarak alım ve satış yönlü fiyatlar arasındaki farkın açılmasına sebep olduğunu belirtiyor. Oynaklıktan korkan yatırımcıların piyasadan çekilmesiyle hacimler iyice düşüyor.

CCTrack Solutions LLC CEO'su Bob Savage'a göre, "dünyanın en derin ve en büyük piyasasında" geçen hafta yaşanan hareketin büyüklüğü herkesi çok korkuttu. 

Uluslararası Ödemeler Bankası, verilerine göre küresel para birimlerinde günlük işlem hacmi 2013'ten bu yana yaklaşık yüzde 6 azalmış durumda.

Küresel ekonominin can damarı sayılan döviz piyasası son yıllarda bankalardaki işten çıkarmalar ve kur belirleme skandalları nedeniyle zor günler geçiriyor. Özellikle küresel kriz sonrası getirilen katı düzenlemeler pek çok kurumun piyasadan çekilmesine neden olurken, robot işlemlerin yükselişinin önünü açtı. 

Geçen hafta sterlinde yaşanan çöküşe benzer şekilde Ocak'ta Güney Afrika randı 15 dakika içinde yüzde 9 düşmüştü. Geçen Ağustos ayında Yeni Zelanda dolarında da başka bir "flash crash" görülmüştü.

Yukarı

Business HT×