BIST 100 96.817 % 1,47
USD/TRY 5,3622 % 0,44
EUR/TRY 6,1081 % 0,21
Piyasalar
96.817
% 1,47
5,3616
% 0,44
6,1073
% 0,21
1,1390
% -0,02
18,36
0,00
1.292,11
% 0,00
61,18
% -0,23
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Piyasaların bir daha aynı olmayacağını gösteren 3 risk

Geçen hafta piyasalara küreselleme endişeleri damga vurdu

Piyasaların bir daha aynı olmayacağını gösteren 3 risk
10 10 2016, 11:04

Geçen hafta piyasalarda ilk bakışta fark edilmeyen çok büyük bir değişim yaşandı: Küreselleşmeye bakışımızı tamamen değiştirecek çok önemli gelişmelerin hepsi biraraya geldi.

Zayıf küresel ticaret verileri, İngiltere'nin AB'den ayrılışının zorlu olacağına ilişkin artan endişeler ve ABD seçimlerindeki kıran kırana yarış analistlerin küreselleşmenin geleceğiyle ilgili daha sert uyarılarda bulunmasına sebep oldu. Piyasalar ise bu endişelerle yön buldu.

1) BREXİT

İngiltere'nin AB'den ayrılışı "Küreselleşmenin sonu mu geliyor?" sorusunun tekrar gündemimize oturmasının en büyük nedenlerinden biri. İngiltere'nin göçmen akının durdurmak için açık sınır politikasından vazgeçmesi yani daha sert bir kopuşu tercih etme ihtimali piyasalarda büyük tedirginlik yaratıyor.

2) TİCARET

Bank of America Merrill Lynch analistleri ticaret karşıtı ruh halinin yükselişine dikkat çekerek, "Ülkeler işbirliği konusunda daha isteksiz, rekabet konusunda ise daha istekli hale geliyor" diyor. Analistlere göre gelişmiş ülkelerde görülen daha gevşek kamu harcamaları, korumacı politikalar ve varlık dağılımı küresel yatırım stratejilerinin tamamen değişmesine neden olabilir. 

3) TRUMP

Kasım'daki seçimlerde Donald Trump'ın seçilme ihtimali de korumacı politikaların yükselebileceğinden duyulan korkuları iyice artırıyor. Fathom Consulting analistleri, "Donald Trump'ın siyasi bir güç olarak yükselişi göç, küreselleşme ve servetin dağılımıyla ilgili artan memnuniyetsizlik modunu yansıtıyor" dedi.

Standard Chartered analistleri de Trump'ın seçilmesinin ticaret ortakları arasında panik yaratabileceğine vurgu yaptı.

PEKİ RİSKLER PİYASALAR İÇİN NE SÖYLÜYOR?

Analistlere göre bu riskler piyasalardaki oynaklığı tahmin edilenin çok ötesinde artırabilir.

Citigroup Baş Döviz Stratejisti Steven Englander'a göre yatırımcılar bu artan riskler karşısında kendilerini hedge etmekte zorlanıyor. Özellikle ABD seçimlerinin piyasalar için bir stres testi olacağını söyleyen Englander, "Eğer herkes sonuçları öğrendiği anda pozisyon almaya hazır bir şekilde pozisyon alıyorsa, basıtırlmış oynaklık çok keskin bir şekilde patlak verebilir" dedi.

Yukarı

Business HT×